اگر شما هم فردی هستید که مشغول رعایت یک رژیم غذایی منظم و سفت و سخت است، شاید دانستن یک نکته باعث آرامش خاطرتان شود؛ اینکه بدانید یکی از قدرتمندترین ابزارهایی که برای کاهش وزن در اختیار دارید، چیزی نیست جز قلم و کاغذ!

استفاده از یک قلم و به‌ کارگیری انگشتان

اخیرا یک مؤسسه معتبر تحقیقات سلامت در آمریکا به نام «کی‌ سر»، مقاله‌ ای به چاپ رسانده که در آن، بیماران شرکت‌ کننده در یک مطالعه، به‌ خاطر «نوشتن»، دو برابر بیشتر وزن کم کرده‌ اند.

در حالی که آمـریکایی‌ ها سالانه ۳۵ میلیارد دلار، به‌ خاطر خرید محصولات مرتبط با کاهش وزن هزینه می‌کنند، استفاده از یک قلم و به‌ کارگیری انگشتان و تأثیر فوق‌ العاده آن، می‌ تواند برای کسانی که به‌ دنبال روش‌ هایی ارزان‌ تر و سالم‌ تر برای کاهش وزن خود هستند، خبر بسیار خوبی تلقی شود.

کاهش وزن

ابتدا ببینیم در این کار تحقیقاتی مؤسسه کی‌ سر چه اتفاقاتی رخ داده است

در این مطالعه، تمرکز دانشمندان روی تأثیر روش‌ های مختلف کاهش وزن بوده است که روی هزار و ۵۰۰ بیمار بزرگسال دارای اضافه‌ وزن انجام گرفت. شرکت‌ کنندگان در این مطالعه، در کلاس‌ های تغییر روش زندگی که توسط همین مؤسسه برگزار می شد شرکت کردند.

در این کلاس‌ ها جلسات گروهی هفتگی، ورزش منظم، رعایت یک رژیم برای تأمین سلامت قلب و عروق و عدم‌ مصرف الکل و در آخر، نوشتن خاطرات غذایی گنجانده شده بود. بعد از ۵ ماه، شرکت‌ کنندگان به‌ طور متوسط چیزی نزدیک به ۶ کیلوگرم وزن کم کرده بودند؛ اما نکته جالب اینجا بود که افرادی که بیش از ۵ روز در هفته، خاطرات غذایی خود را نوشته بودند، دو برابر افرادی که خاطرات خود را نمی‌ نوشتند، وزن کم کرده بودند و نکته مهم‌ تر اینکه این گروه، وزن خود را حفظ کرده و دیگر به وزن قبلی برنگشته بودند.

حالا ببینیم این خاطرات غذایی دقیقا شامل چه نکاتی می‌ شود

به‌ طور مختصر و مفید، کسی که در حالت رژیم قرار دارد، به‌ طور روزانه هر کالری‌ ای که مصرف می‌ کند را یادداشت کرده تا در نهایت متوجه شود که مصرف این مواد غذایی و این مقدار کالری، خوب بوده یا بد.

آقای فرانک بیتسر ۶۴ ساله، یکی از شرکت‌ کنندگان در این تحقیق است که طی این مدت، نزدیک به ۱۲ کیلوگرم وزن کم کرده و کلسترول خونش نیز به حد طبیعی برگشته است. حالا ۴ سال از آن مطالعه گذشته است و آقای بیتسر از آن ۱۲ کیلویی که کم کرده بود، فقط ۵/۲ کیلوگرم وزن اضافه کرده و در وضعیت جسمی و روحی خوبی به‌سر می‌ برد.

فرانک بیتسر از خاطرات غذایی، با عنوان «روشنگر» نام می‌ برد.

  × او رمز موفقیت خود در کاهش وزن را این‌ طور تشریح می‌ کند:

«من با نوشتن خاطرات، این امکان را به‌ دست آورده بودم که خیلی سریع به اطلاعات مورد نظرم دست پیدا کنم و بدانم در کجای کار دچار اشتباه شده‌ ام و بعد سعی می‌ کردم دیگر این اشتباهات را تکرار نکنم. با نوشتن خاطرات، متوجه می‌ شدم که اندکی انحراف از رژیم غذایی‌ ام مثلا خوردن یک کاسه بستنی یا یک چیزبرگر، چه تأثیر منفی فراوانی در وضعیت جسمی‌ ام می‌ گذارد. دانستن چنین نکاتی، باعث می‌ شود تا شما به‌ شدت مراقب مقدار کالری دریافتی خود باشید.»

یکی دیگر از افرادی که این دوره را با موفقیت پشت سر گذاشته، خانم کارول نلسون اهل نیویورک است که با استفاده از روش ثبت خاطرات غذایی خود، توانسته در مدت ۶ ماه، حدود ۱۱ کیلوگرم وزن کم کند. دیابت نوع دو خانم نلسون، به‌ خاطر همین مقدار کاهش وزن، کاملا تحت کنترل درآمده و پزشک معالج او با مشاهده سلامت جسمی بیمارش، تصمیم گرفته تا مقدار داروی کنترل قند خون خانم نلسون را کاهش دهد.

  × کارول نلسون می‌گوید:

«همه‌چیز از همان نوشتن خاطرات شروع شد؛ اما حالا دیگر حتی نیازی به نوشتن ندارم، چون همه این موارد را به‌ خوبی به خاطر می‌ سپارم. وقتی به‌ مدت چندین ماه، خاطرات غذایی‌ ام را می‌ نوشتم، الگوی غذا خوردنم جلوی چشمم بود.»

چرا خودکار از اضافه وزن قدرتمندتر است؟!

واقعا چرا نوشتن چنین خاطراتی تا این حد می‌ تواند مؤثر واقع شود؟ متخصصان، همگی در این مورد اتفاق نظر دارند که مهم‌ترین ارزش این روش، به خاطر پایه‌ ریزی یک ساختار پاسخگو و توجیه‌ پذیر شخصیتی است. خوب شاید این توصیف کمی قلنبه سلنبه باشد، ولی اگر باقی متن را بخوانید مطمئنا متوجه جریان خواهید شد.

در واقع اصل جریان بر می‌ گردد به قضیه پاسخگو بودن هر فرد دربرابر کارهایی که انجام داده و در این مورد، پاسخگویی و جواب‌ پس دادن در مقابل غذاهایی که خورده و مقدار کالری‌ ای که وارد بدن خود کرده است. تقریبا همه موافقند که پاسخگو‌ بـودن مهم‌ ترین عنصر در تغییر موفقیت‌ آمیز روش زندگی است؛ از جمله تغییر الگوی تغذیه و کاهش وزن.

  × دکتر پاتریک اونیل، مدیر مرکز کنترل وزن دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای جنوبی، عقیده مشابهی دارد:

«اغلب ما واقعا نمی‌ دانیم چقدر می‌ خوریم. راستش حافظه ما خیلی باگذشت و بلندنظر است که این چیزها را فراموش می‌ کند!»

دکتر اونیل توضیح می‌ دهد که در کوتاه‌ مدت، خاطرات غذایی باعث افزایش آگاهی و هوشیاری شما نسبت به عادت‌ ها و الگوهای غذاییتان می‌ شود. وقتی به بیماران اجازه داده شود تا الگوهای غذایی خود را در طول روز دنبال کنند، یک خاطرات بصری می‌ تواند نقایص پنهان و اشتباهات الگوی غذایی و رژیم را که قبلا بیمار نسبت به آن ها بی‌ توجه بود، برجسته سازد.

به علاوه وقتی پزشک یا متخصص تغذیه، خاطرات را بررسی می‌ کند، می‌ تواند سرنخ خطاها و عاداتی را که ممکن است باعث افزایش وزن شود، یافته و به بیمار تذکر دهد. با افزایش آگاهی و اطلاعات بیمار و پزشک، امکان یافتن و حل مشکلات مرتبط با اصلاح الگوی تغذیه و رعایت رژیم غذایی به‌ مراتب ساده‌ تر خواهد شد.

  × دکتر مدلین فرنستروم از مرکز کنترل وزن دانشگاه پیتزبورگ معتقد است:

«خاطرات غذایی کمک می‌ کند تا اطلاعات ثبت‌ شده روی کاغذ، مثل یک مرکز اطلاعاتی کامل در ذهن بیمار نیز ثبت شود.»

دفترچه خاطرات کافی نیست

دکتر ویکتور استیونس، محقق امور تغذیه و کنترل وزن، معتقد است که قدرت خاطرات غذایی در انعطاف‌ پذیری آن ها نهفته است که می‌ توان از این اطلاعات برای اهداف گوناگونی استفاده کرد؛ از سنجش میزان کالری دریافتی گرفته تا کیفیت رژیم غذایی و ارزیابی کلی عادات غذایی؛ همگی با اطلاعات کسب‌ شده از این خاطرات، قابل انجام هستند.

ولی وقتی این اطلاعات به یک استراتژی کنترل وزن جامع تبدیل شوند، ممکن است تکیه صرف بر آن ها کافی نباشد. استیونس پیشنهاد می‌ کند که علاوه بر استفاده از خاطرات غذایی، پیروی برخی از بیماران از یک برنامه گروهی و عمومی کاهش وزن و رژیم غذایی ممکن است برایشان مفید بوده و آن ها را نسبت به رعایت آن مقید سازد.

او می‌گوید: «اگر هیچ‌ گونه برنامه کاهش وزن رایج و عادی در دسترس نبود، با تعدادی از دوستان خود یک برنامه گروهی طراحی کرده و اجرا کنید. این کار برای کاهش وزن شما کمک مؤثری خواهد بود.»

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب