اگر می خواهید فردایی عالی داشته باشید، امشب این کارها را انجام دهید. شما می توانید روز خود را با نشستن جلوی تلویزیون، بیدار ماندن تا دیر وقت، و بردن تمام استرس خود به رختخواب به پایان برسانید. با این حال، انجام این کارهای قبل از خواب ، فردای شما را با شکست مواجه می کند؛ از سوی دیگر، با انجام روش های درست قبل از خواب ، می توانید فردایی بهتر داشته باشید.

در ادامه، این روش های هوشمندانه توضیح داده شده است…

کارهای هوشمندانه قبل از خواب

روزتان را مرور کنید

احتمالا شنیده اید که نوشتن خاطرات، بهترین کار برای شروع روز است. نوشتن خاطرات، بخشی از مراسم صبحگاهی بسیاری از مردم است. با این حال، اگر این کار را در شب هم انجام دهید، ایده خوبی است و یا روزی که داشته اید را در ذهن خود مرور کنید. بر اساس تحقیقی در دانشگاه هاروارد، افراد با این کار خودکارآمدی خود را افزایش می دهند. بنابراین در طول نوشتن خاطرات روزانه تان، از خودتان سوال هایی بپرسید که روزتان را کامل به یاد آورید.

برای مثال:

 • آیا همه چیز را که در لیست کارهای امروزم بوده است را انجام داده ام؟ اگر نه، چرا؟
 • چه چیزی امروز خوب پیش رفت؟
 • چه کاری را امروز درست انجام دادم؟
 • چه چیزی امروز خوب پیش نرفت؟ چگونه می توانم آن را مدیریت کنم؟
 • تعاملات من با دیگران امروز چطور بود؟ آیا برای بهبود تعاملات با دیگران نیاز به انجام کاری دارم؟
 • چگونه می توانم یک روز بهتر، فردا داشته باشم؟
 • سرانجام شما می توانید این سوال را که بنجامین فرانکلین هر شب از خود می پرسید، اضافه کنید: “امروز چه کار خوبی انجام دادم؟”

تمرین قدردانی

افراد بیشتر تمایل دارند تحت تاثیر یادآوری خاطرات منفی باشند تا اینکه خاطرات مثبت یا خنثی را به یاد آورند. با این حال شما می توانید بر این منفی بودن، فائق آیید. شما باید هر شب تلاش کنید تا چیزهای خوبی که در طول روز برای شما اتفاق افتاده است را به یاد آورید.

این به شما کمک خواهد کرد تا مغزتان با تمام چیزهای خوب زندگیتان متصل و هماهنگ شود. در گذراندن شب با تمرکز بر حوادث مثبت روز، قدردانی و سپاسگزاری برای آن ها، شما به تدریج مغز خود را برای شادی آماده می کنید…

پانزده دقیقه مطالعه کنید

پانزده دقیقه مطالعه کنید

افراد موفق، کتاب خوانان می باشد. خواندن باعث تحریک شناختی می شود، باعث می شود شما آگاه تر شوید، واژگان شما را گسترش می دهد و تمرکزتان را بهبود می بخشد. چه چیزی باید بخوانید؟ در اینجا چند ایده وجود دارد:

 • کتاب های مرتبط با کارتان را بخوانید.
 • کتاب هایی برای بهبود خود بخوانید.
 • موضوعاتی بخوانید که برایتان جالب است، حتی اگر به کارتان ربطی نداشته باشد.

زود به رختخواب بروید

با رفتن به رختخواب در اوایل شب، شما قادر خواهید بود تا صبح زود بیدار شوید و روز خود را پرانرژی و زودتر آغاز کنید. به قول فرانکلین، “زود به رختخواب رفتن، و زود برخاستن، باعث می شود یک مرد سالم، ثروتمند و عاقل شود.” اکثر بزرگسالان هر شب، به حدود هفت ساعت خواب نیاز دارند…

مدیتیشن

مدیتیشن

یکی دیگر از چیزهایی که شما ممکن است بخواهید در شب تمرین کنید، مدیتیشن است. مراقبه، برای سلامت روان و سلامت جسمی شما مفید است. مدیتیشن شما را دوباره شارژ می کند و باعث می شود روی کاری که می خواهید انجام دهید، متمرکز شوید. پس از فشار و شلوغی روز، احساس آرامش خواهید کرد. اکنون زمان استراحت ذهن و بدن شما است. بنابراین، هر شب قبل از خواب ، مدیتیشن را تمرین کنید. شما می توانید با پنج تا ۱۰ دقیقه شروع کنید…

قبل از خواب روز بعد را برنامه ریزی کنید

علاوه بر این، قبل از رفتن به رختخواب، آنچه را که باید انجام دهید بنویسید؛ در هنگام خواب، ذهن ناخودآگاه شروع به فعالیت میکند، ذهن ناخودآگاه شما ،تمام موارد زیر را انجام می دهد:

 • ایده های خلاقانه برای انجام وظایف.
 • اطلاعاتی را که از گذشته به دست آورده ای را تجزیه و تحلیل می کند.
 • فقط لازم است برنامه های مهم خود را یاداشت کنید.

زمان خواب منظم داشته باشید

با داشتن یک برنامه خواب منظم، به مغز سیگنال ارسال می شود، که وقت استراحت است. می توانید از این روش ها استفاده کنید:

 • دوش آب گرم بگیرید، وقتی دوش گرم می گیرید و وارد اتاق خنک می شوید، درجه حرارت بدن شما کاهش می یابد؛ این، به بدن اطلاع می دهد که متابولیز را کاهش دهد و استراحت کند.
 • استفاده از نخ دندان؛ از نخ دندان قبل یا بعد از مسواک زدن استفاده کنید؛ با این کار غذا و پلاک بین دندان ها و زیر لثه ها از بین می رود.
 • مسواک بزنید؛ برای داشتن دهان و دندان سالم، مسواک بزنید.
 • صورت خود را بشویید؛ در طول روز، پوست صورت شما سلول های مرده، روغن، باکتری ها، عرق و سایر آثار را ایجاد می کند. پس قبل از رفتن به رختخواب، صورت خود را بشویید.

وقت گذراندن با خانواده

وقت گذراندن با خانواده

مایکل وودوارد، روانشناس سازمانی و مؤلف کتاب «برنامه “شما”» در این رابطه می گوید، صحبت کردن با همسر و فرزندان، نقشی بسیار مهم در آرامش روانی افراد دارد.

لارا وندرکام، مولف کتاب «کارهایی که افراد موفق قبل از خوابشان انجام می دهند» در این رابطه می گوید:

“وقت گذراندن با خانواده، امری رایج در میان افراد موفق محسوب می گردد و بهتر است که زوج ها قبل از خوابشان، در مورد کارهایی که در طول روز انجام داده اند، با یکدیگر صحبت کنند.”

قطع ارتباط با محیط کار

به گفته کر، افراد واقعا موفق، قبل از خواب هر امری را انجام می دهند به غیر از کار. آن ها مرتبا ایمیل هایشان را چک نمی کنند و سعی می کنند وقتشان را صرف امور مرتبط با کار نکنند.

وودوارد با پذیرفتن این نکته می گوید:

«بدترین کار این است که در بستر خود دراز بکشید و در مورد ایمیلی فکر کنید که به تازگی از مدیر خود دریافت کرده اید. مدیری که در همه ساعات بیداری اش مرتبا درخواست های مختلفی را مطرح می کند و مرتبا باعث دردسرتان می شود.»

میان زمانی که برای مطالعه آخرین ایمیل هایتان صرف می کنید و وقت خوابیدنتان، مدتی فاصله بگذارید. علت این موضوع هم آن است که پیش از دراز کشیدن و به خواب رفتن، مغز خود را از کار خالی نمایید…

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب