اهمیت پیشگیری از اضافه وزن در کودکیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Apr 22Rating: 5.0اهمیت پیشگیری از اضافه وزن در کودکیبه مقدار اضافی وزن بدن که برای یک قد سالم خاص، در نظر گرفته می‌شود چاقی و اضافه وزن گفته می‌شود اضافه وزن و چاقی پنجمین علت مرگ و میر جهانی است. حداقل 2.8 میلیون بزرگ‌سال در هر سال در اثر یک نتیجه‌ای از اضافه وزن یا چاق بودن می‌میرند. 44 درصد در اثر بیماری دیابت، 23 درصد بیماری‌های ایسکمیک قلب و بین 7٪ و 41٪ سرطان‌های خاص با اضافه وزن و چاقی مرتبط هستند.

اضافه وزن در کودکان

به مقدار اضافی وزن بدن که برای یک قد سالم خاص، در نظر گرفته می‌شود چاقی و اضافه وزن گفته می‌شود اضافه وزن و چاقی پنجمین علت مرگ و میر جهانی است. حداقل 2.8 میلیون بزرگ‌سال در هر سال در اثر یک نتیجه‌ای از اضافه وزن یا چاق بودن می‌میرند. 44 درصد در اثر بیماری دیابت، 23 درصد بیماری‌های ایسکمیک قلب و بین 7٪ و 41٪ سرطان‌های خاص با اضافه وزن و چاقی مرتبط هستند.

بیش از 30 میلیون کودک دارای اضافه وزن در کشورهای در حال توسعه و 10 میلیون نفر در کشورهای توسعه یافته زندگی می‌کنند.

پیشگیری از اضافه وزن

چاقی از نظر سلامت و روابط اجتماعی، برای شخص، هم در كودكی و هم در بزرگ‌سالی زیان‌هایی دارد. كم كردن وزن برای هیچ شخص چاقی در هیچ سنی آسان نیست، به همین دلیل، تلاش برای پیشگیری از اضافه وزن مهم است.

پیشگیری از اضافه وزن باید از دوران كودكی آغاز شود. شروع نسبتاً زود این عمل به دو دلیل مهم است: نخست، احتمال هست كه چاقی كودكی تا بزرگ‌سالی نیز ادامه پیدا كند. دلیل دیگر این است كه باید از بزرگ شدن اندازه و افزایش تعداد یاخته‌های چربی كه در كودكی و نوجوانی رخ می‌دهد، پیشگیری شود. بزرگ‌سالان چاقی كه در دوران كودكی چاق بوده‌اند با مشكل دوگانه یاخته‌های چربی بزرگ‌تر و تعداد بیشتر آن‌ها رو به رو هستند.

بیشتر كودكان برای كنترل وزن به تلاش‌های ویژه‌ای نیاز ندارند. آن دسته از كودكان كه نیازمند این تلاش‌اند، احتمالاً آنانی هستند كه یا سابقه چاقی خانوادگی دارند یا هم اكنون دچار اضافه وزن هستند. برای كمك به كنترل وزن در این كودكان لازم است به جهت بهبود رژیم غذایی و فعالیت بدنی آنان توجهی خاص داشت و خانواده‌هایشان را نیز در برنامه گنجاند.

برنامه‌های آموزش بهداشت و تربیت بدنی در مدارس، فرصتی عالی برای بهبود بخشیدن به عادات غذایی و ارتقای ورزش كودكان است. می‌توان كودكانی را كه براساس سابقه خانوادگی یا اضافه وزن در معرض خطر چاقی قرار دارند شناسایی كرد و برنامه‌های خاص آموزشی در زمینه رفتار غذایی و ورزشی برای آنان ترتیب داد.


مقاله مرتبط: عوامل روانی اجتماعی کنترل وزن

مقاله مرتبط: کاهش وزن به وسیله نوشتن خاطرات!


کاهش اضافه وزن در کودکی

کمک به کاهش اضافه وزن کودکان

پژوهشگران برای كمك به كودكان در پیشگیری از چاقی مفرط شیوه‌های گوناگونی را به والدین توصیه می‌کنند:

  • فعالیت بدنی مستمر را تشویق و تماشای تلویزیون را محدود كنید.
  • برای وادار ساختن كودك به خوردن غذایی كه دوست ندارد غذاهای نامناسب را برای او به عنوان پاداش در نظر نگیرید.
  • خریداری همه انواع غذاهای پركلسترول و شیرین را كم كنید.
  • از میوه‌ها و میوه‌های مغز دار (گردو و فندق …) و سایر غذاهای مناسب به عنوان دسر استفاده كنید.
  • اطمینان حاصل كنید كه كودك هر روز صبح صبحانه‌ای مناسب (با مقدار كمی تخم‌مرغ) مصرف كند و شب هنگام میان وعده‌های پركالری نخورد. كالری اگر در اوایل روز مصرف شود عمدتاً به عنوان سوخت در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • وزن كودك را مرتباً اندازه‌گیری و آن را با منحنی وزن مطلوب مقایسه كنید. هر چند وقت یك بار نیز در مورد رژیم غذایی كودك با پزشك متخصص كودكان مشورت كنید.

دوران كودكی شاید بهترین زمان برای ایجاد و برقراری عادت‌های غذایی و ورزشی به منظور پیشگیری از چاقی باشد.

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر