آیا پورنوگرافی به ازدواج آسیب می‌رساند؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Nov 10Rating: 5.0آیا پورنوگرافی به ازدواج آسیب می‌رساند؟پورنوگرافی و تأثیر آن بر روابط جنسی بزرگ‌سالان بحث برانگیز است. پورنوگرافی هر نوع رسانه‌ای است که برای کاربر تحریک جنسی ایجاد می‌کند، به خصوص چنین رسانه‌هایی که به صورت تجاری توزیع می‌شوند. در حال حاضر، پورنوگرافی صنعت چند میلیون دلاری است. در بعضی مواقع زنان نیز این قبیل فیلم‌ها را مشاهده می‌کنند، اما هنوز هم مردان بیشترین کاربران آن هستند. متأسفانه، استفاده از پورنوگرافی می‌تواند به طرز چشمگیری بر صمیمیت زناشویی تأثیر بگذارد.

پورنوگرافی و ازدواج

پورنوگرافی و تأثیر آن بر روابط جنسی بزرگ‌سالان بحث برانگیز است. پورنوگرافی هر نوع رسانه‌ای است که برای کاربر تحریک جنسی ایجاد می‌کند، به خصوص چنین رسانه‌هایی که به صورت تجاری توزیع می‌شوند. در حال حاضر، پورنوگرافی صنعت چند میلیون دلاری است. در بعضی مواقع زنان نیز این قبیل فیلم‌ها را مشاهده می‌کنند، اما هنوز هم مردان بیشترین کاربران آن هستند. متأسفانه، استفاده از پورنوگرافی می‌تواند به طرز چشمگیری بر صمیمیت زناشویی تأثیر بگذارد.

نشانه‌های مشکل دیدن پورنوگرافی

“جداشدگی در هنگام رابطه جنسی، اجتناب از رابطه جنسی و در برخی موارد درخواست مکرر به استفاده از فیلم‌های مستهجن در طول رابطه جنسی” می‌تواند از نشانه‌های این مشکل باشد. به گفته تیلور خانواده و زوج درمانگر، استفاده بیش از حد از کامپیوتر و سایر لوازم الکترونیکی یکی دیگر از پرچم‌های قرمز است. همچنین وقتی همسر دچار از دست دادن علاقه به رابطه جنسی یا از طرف دیگر تمایل جنسی سیری ناپذیر پیدا می‌کند، نگران کننده است. همچنین ممکن است فشارهایی برای امتحان کردن اعمال جنسی جدید یا غیرمعمول وجود داشته باشد که قبلاً در طول رابطه انجام نشده بود. همچنین دانستن تاریخچه دسترسی همسرتان به پورنوگرافی در اوایل زندگی‌اش (برای مثال، در سن پایین) و استفاده کلی از آن قبل از ازدواج مفید است.

نشانه‌هایی که پورنوگرافی به ازدواج شما آسیب می‌رساند

دکتر باربارا وینتر، روانشناس و متخصص سکس تراپی در فلوریدا، می‌گوید: “یک حرکت تدریجی یا مشخص به سمت فضای مجازی، فاصله گرفتن از چیزی است و این معمولاً دلبستگی در ازدواج و یا خانواده است. این جدایی منجر به دستیابی به چیز دیگری مانند پورن، برای تسکین و یا تعادل وضعیت عاطفی فرد می‌شود ” او می‌گوید که در این نقطه،” ازدواج نادیده گرفته می‌شود. همسران تنها، منزوی و مورد خیانت قرار می‌گیرند.”

لسی معتقد است: “پورنوگرافی می‌تواند احساس عزت‌نفس و خود ارزشی همسر را پایین بیاورد زیرا ممکن است خودش را با زنانی که شوهرش در فیلم مشاهده می‌کند، مقایسه کند.” او آن را شیب لغزنده اعتیاد می‌داند. همچنین ممکن است منجر به “افزایش رابطه جنسی خشن‌تر یا منحرف‌تر ” شود. این امر باعث می‌شود تا شوهر بیشتر بر نیازهای خودش متمرکز شود و نه بر روی همسرش. همه متخصصان اتفاق‌نظر دارند که جدایی از احساس در طول روابط جنسی و جدایی از رابطه به‌طور کلی، برای ازدواج بسیار خطرناک است.


مقاله مرتبط: تاثیرات فیلم های مستهجن بر مغز


پورنوگرافی و رابطه جنسی

آیا باید همسر را همراهی کنیم؟

این موردی نیست که بگویند، “اگر نمی‌توانید آن‌ها را شکست دهید، به آن‌ها بپیوندید.” این برای حل این مسئله مؤثر نیست. همسرانی که به طور مرتب فیلم‌های مستهجن با شوهران خود نگاه می‌کنند، زیرا بر این باورند که شوهران خود را خوشحال خواهند ساخت، عواقب منفی خواهد داشت. آن‌ها به طور کلی احساس “ناراحتی، خیانت، طرد شدن، خشم، بی ‌اعتمادی و به اندازه کافی خوب نبودن ” را احساس می‌کنند. او هشدار می‌دهد که این امر نباید به یک عادت تکراری در ازدواج تبدیل شود.

اگر پورنوگرافی مشکل است چه باید کرد؟

همسران باید قاطع باشند. تیلور می‌گوید اگر یک مشکل جزئی به نظر می‌رسد، همسر باید در مورد این که چگونه احساس می‌کند بی ‌اهمیت، خوار، جدا شده و یا منزوی شده است صحبت کند و به او کمک کند تا به نیازهای اصلی‌اش برای عشق و امنیت کمک کند.


مقاله مرتبط: سکستراپیست چه کار می کند؟


اگر یک اعتیاد فعال وجود داشته باشد، انتظار انکار را داشته باشید. خوب است که اصرار کنیم که شوهر برای رسیدگی به مسائل به مشاوره برود. بهتر است به دنبال یک متخصص در زمینه اعتیاد به رابطه جنسی و یا متخصص رابطه جنسی معتبر باشید. مشاوره ازدواج نیز بخشی اساسی در روند بهبودی خواهد بود.

مرکز مشاوره اکسیر با داشتن متخصصین در زمینه سکس‌تراپی مشکل شما را در این زمینه برطرف خواهد کرد.

منبع:  سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر