ارتباط موثر با همسر

برای برقراری ارتباط موثر با همسر یکسری قواعد و قوانین وجود دارد که باید رعایت شوند. در ادامه نکاتی درباره نحوه برقراری ارتباط موثر با همسر می پردازیم.


مقاله مرتبط: ازدواج سالم با مهارت‌های برقراری ارتباط مؤثر

مقاله مرتبط: چگونه مردان می‌توانند صمیمیت در ازدواج را افزایش دهند

مقاله مرتبط: راه هایی برای افزایش صمیمیت زناشویی


قواعد برقراری ارتباط موثر با همسر

  • قاعده اول: افکار و احساسات خود را با استفاده از ضمیر “من” بیان کنید.
  • قاعده دوم: درباره ویژگی شخصیتی فرد مقابل کلی گویی نکنید. مثلاً ” تو بی ملاحظه هستی “، ” تو تنبل هستی”، در عوض بر رفتارها و اعمال خاص او تاکید کنید. مثلاً ” من می خواهم در کارهای خانه کمکم کنی” یا ” می خواهم به موقع به خانه بیایی “
  • قاعده سوم: از مطلق جلوه دادن امور با استفاده از کلماتی مانند ” هرگز” ، ” همیشه ” به پرهیزید. مثل : ” تو همیشه نامرتب هستی” ، ” تو هیچوقت کمک نمی کنی”. در مقابل سعی کنید نگرش مثبت ایجاد کنید : ” گاهی اوقات مرتب هستی اما دلم می خواهد بیشتر اوقات مرتب و منظم باشی”، ” از کمک هایی که می کنی ممنونم، اما اگر بیشتر کمکم کنی به معنای این است که برای من اهمیت بیشتری قایل هستی”.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

  • قاعده چهارم: از زمان بندی مناسب استفاده کنید. سعی کنید بلا فاصله پس از آنکه فرد مقابل رفتاری را انجام داد نسبت به او واکنش نشان دهید و اگر فرصت پاسخ فوری را از دست دادید صبر کنید تا در فرصت مناسبی واکنش مثبت یا منفی خود را نشان دهید.
  • قاعده پنجم: سعی کنید سازنده و راه گشا باشید. وقتی به فرد مقابل می گویید از چیزی خوشتان نمی آید این را هم بگویید که از چه چیزی خوشتان می آید.

 

دکتر لیلی عباسی در رابطه با ارتباط موثر با دیگران و چگونگی و نحوه ارتباط با دیگران توضیحاتی را ارائه داده اند که شما را به دیدن آن دعوت می نماییم.

 

 

مشاوره رایگان آنلاین