رفتار پاتولوژیک

در برخورد با یک نوجوان آشفته، والدین ممکن است واژه پاتولوژیک (مرضی) را بشنوند که می‌تواند گیج‌ کننده باشد زیرا پزشکان و متخصصان سلامت روان ممکن است از این عبارت به روش‌های کمی متفاوت استفاده کنند.

کاربردهای مختلف اصطلاح پاتولوژیک

پزشکان از اصطلاح پاتولوژیک برای توصیف مطالعه بیماری و سایر شرایط غیر طبیعی استفاده می‌کنند تا دلایل، پیشرفت و پیامدهای آن را در برگیرند. در تشخیص دقیق برای یک نوجوان که رفتار عجیب و غریب یا توهم دارد، روان‌پزشک نوجوان ممکن است از نظر پاتولوژی مغز صحبت کند، به این معنا که پزشک به دنبال بیماری‌های احتمالی در مغز است که می‌تواند باعث این بیماری شود.

در بین متخصصان بهداشت روان که فاقد پیشینه پزشکی هستند، اغلب از اصطلاح پاتولوژیک برای اشاره به هرگونه تغییر در عملکرد طبیعی یا سالم استفاده می‌شود که می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در این کاربرد، اصطلاح پاتولوژیک به رفتار یا تفکر غیر طبیعی یا غیر معمولی اشاره دارد که در اثر بیماری روانی یا جسمی ایجاد می‌شود. یک روان درمانگر ممکن است مشکلات نوجوانان دارای خشم و عصبانیت را این گونه توصیف کند، “او دلایلی برای عصبانی شدن دارد اما خشم وی به اندازه‌ای پاتولوژیکال است که او به دیگران آسیب می‌رساند، زیرا نمی‌تواند آن را کنترل کند.”

رفتار پاتولوژیک (مرضی) در نوجوان چیست؟

رفتار پاتولوژیک در نوجوانان یک رفتار غیر طبیعی است که در واقع توانایی عملکرد نوجوان را مختل می‌کند؛ به عبارت دیگر، عصبانیت یک رفتار آسیب شناختی نیست، مگر اینکه منجر به صدمه به خود، بستری شدن در بیمارستان، اخراج از مدرسه یا سایر نتایج بزرگ‌تر شود. در حقیقت، نوجوانانی که هرگز خشمگین نمی‌شوند، هیچ‌گاه مراجع قدرت را زیر سؤال نمی‌برند و هرگز از خط خارج نمی‌شوند بسیار غیرمعمول هستند، زیرا رفتار معمولی نوجوان شامل همه این‌ها و موارد دیگر است.

پاتولوژیک

واقعاً رفتار پاتولوژیک چیست؟

در اینجا چند نمونه از رفتار مرضی آورده شده است.

  • فرزند شما با بریدن، سوزاندن، کندن مو و غیره به خودش آسیب می‌رساند.
  • فرزند شما به اموال خودش یا دیگران آسیب می‌رساند و یا به طور عمدی به دیگران آسیب می‌رساند.
  • فرزند شما مبتلا به اختلال خوردن (بی اشتهایی یا پراشتهایی عصبی) است، یا قادر نیست غذا خوردن خود را کنترل کند و بسیار چاق شده است.
  • سوء مصرف مواد یا الکل دارد.
  • فرزند شما درگیر رفتارهای بیش از حد خطرناک و یا غیرقانونی مانند قمار، دزدی، فریب یا بی‌بند و باری جنسی است.
  • فرزند شما یک دروغ‌گوی اجباری (مرضی) است.

مقاله مرتبط: نشانه ها و علل وسواس مو کندن را بدانید

مقاله مرتبط: کودکان مبتلا به اختلال سلوک از چه استدلال هایی استفاده می کنند؟

مقاله مرتبط: سوء مصرف مواد در نوجوانان و علائم آن


اگر رفتارهایی مانند رفتارهای فوق را مشاهده می‌کنید، مهم است هر چه سریع‌تر به یک روانشناس مراجعه کنید. در برخی موارد، رفتار پاتولوژیک در نوجوان ناشی از تغییرات بیولوژیکی است. هر چیزی از آسیب سر تا بیماری جسمانی تا بیماری روانی می‌تواند منجر به چنین رفتاری شود.

در موارد دیگر، رفتار پاتولوژیک می‌تواند نتیجه استرس محیطی، سوءاستفاده یا اضطراب باشد. در بسیاری از موارد، زمانی که علل این مشکل را متوجه شدید، می‌توانید وضعیت را تغییر دهید و یا مداخلات پزشکی یا روان‌شناختی لازم برای کمک به تغییر رفتارها را انجام دهید. پس بهتر است هر چه سریع‌تر با یک متخصص مشورت کنید.

منبع: سایت verywellfamily ومتخصصین اکسیر

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب