نوجوان سیگاری

متاسفانه امروزه تعداد نوجوان سیگاری رو به فزون است. برطبق گزارش سازمان جهانی بهداشت روزانه بین ۱۰۰۰۰۰- ۸۰۰۰۰ جوان شروع به مصرف فرآورده های دخانی می‌کنند که اکثرا در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند. سنین بلوغ، بحرانی‌ترین زمان برای فرزند ماست و شاید برخورد تند ما در قبال فهمیدن سیگار کشیدن فرزندمان راه و روش درستی برای درک متقابل نباشد.

ارتباط دو سویه درمورد این گونه رفتارها باید هرچه زودتر بین والدین و بچه ها شروع شود و درطول نوجوانی استمرار داشته باشد. والدین باید خود را در هر چیزی که زندگی فرزندشان را تحت تاثیر قرار می‌دهد بطور مثبت و مؤثر درگیر کنند.

عوامل تاثیرگذار بر نوجوان سیگاری

عواملی که ممکن است یک نوجوان را به سمت مصرف سیگار و قلیان سوق بدهد عبارتند از:

  • کشمکش‌ها، مشاجرات و اختلافات خانوادگی والدین
  • کنجکاوی در امتحان کردن کارهای مختلف که اغلب از طریق همان دوستان و همسالان عرضه می‌شود.
  • احساسات کاذبی مثل بزرگ شدن و احساس مردانگی کردن با مصرف دخانیات
  • نمایش خود و دیده شدن
  • افراط در محبت از طرف والدین
  • تفریح و سرگرمی
  • مخالفت و لجبازی با خانواده

مقاله مرتبط: بیش فعالی و کشیدن سیگار

مقاله مرتبط: چگونگی ترک سیگار


نوجوان سیگاری

با نوجوان سیگاری چه کنیم؟

رابطه‌تان را تقویت کنید

تضعیف کردن رشته رابطه، دم دستی‌ترین راه ممکن است آن هم نه برای کمک به فرزندتان بلکه در واقع برای فراری دادن خودتان از مسئولیت بزرگی که سر راه تان قرار گرفته است. به جای آن به دنبال تقویت رابطه با فرزندتان باشید. برای این کار به نقاط قوت او (هر چند کوچک ) توجه نشان بدهید و نشان بدهید که به خاطر این ویژگی‌ها چقدر به او افتخار می‌کنید.

مشاوره نوجوان

مچ گیری نکنید

این که شما باید روی رفتارهای فرزندتان نظارت داشته باشید، جای هیچ اما و اگری ندارد ولی مهم است که بدانید چطور باید این کار را انجام بدهید. تعقیب کردن، کنترل مستقیم، کارآگاه بازی درآوردن، دور ریختن سیگاری که او در جیبش یا جای دیگری گذاشته و به طور کلی این قبیل رفتارهای مچ گیرانه به شما جواب نمی‌دهند و فقط باعث می‌شوند که فرزند شما دست به مخفی کاری بیشتری بزند.

 

 

عوارض سیگار کشیدن را بگویید

به نوجوان خود یادآوری کنید که سیگار کشیدن عامل کوهی از مشکلات است. شما با سیگار کشیدن باعث تنفس بد خود می‌شوید و امکان دارد به بیماری‌های ریوی مبتلا بشوید. سیگار کشیدن باعث چین و چروک در صورت و حتی پیری زودرس می‌شود. سیگار لباس، مو و بدنتان را بدبو و دندان‌هایتان را زرد می‌کند. حتی عامل سرفه‌های مزمن بوده و همچنین انرژی کمتری برای ورزش کردن و سایر فعالیت‌های سرگرم کننده در بدن شما باقی می‌گذارد.

او را وارد دنیای بزرگسالان بکنید

به نوجوانتان فرصت اظهارنظر بدهید و در مورد کارهای گوناگون با او مشورت کنید تا در ضمن احترام به شخصیت و حفظ استقلال او، حس مسئولیت پذیری و اعتماد به نفس‌اش را هم تقویت کرده باشید.

مشورت با نوجوانان آنها را به دنیای بزرگسالان وارد می ‌کند و از طرف دیگر با برخورد اندیشه‌های نوجوان و والدین، کم کم نگرش صحیح ‌تری در هر دو طرف ایجاد می‌شود و به جای حل تنش ‌زای مشکلات، نظرها در جریان گفت و گو به هم نزدیک ‌تر می‌شوند.

برای تغییر پیش ‌قدم شوید

شاید لازم باشد همزمان با تغییر رفتار نوجوان‌ تان، شما و دیگر اعضای خانواده هم تغییراتی را در نگرش و رفتار خود ایجاد کنید. برای مثال اگر هنگام عصبانیت، لحن یا رفتار آزاردهنده‌ای دارید فورا از او معذرت خواهی کنید. بعد از مدتی تمرین می‌توانید قبل از آن که با عصبانیت شروع به حرف زدن کنید، به خود برای انتخاب لحن و واژه‌‌های درست هشدار دهید و سپس با ظرافت و احترام به صحبت خود ادامه دهید.

بپذیرید که فرزند نوجوان‌تان همان کودک خردسال دیروز نیست. بهتر است که شما به همراه فرزندتان در جلسات مشاوره شرکت کنید ولی اگر فرزند شما حاضر به این کار نمی‌شود، خودتان بدون او با مشاور صحبت کنید و راهنمایی‌های بیشتر را از او بگیرید.

مشاوره رایگان آنلاین