دریافت وقت مشاوره از مشاوران اکسیر

02188078585 09356567329
 • اهمیت مشاوره ازدواج مجدد

مشاوره ازدواج مجدد

مشاوره ازدواج مجدد

برای اینکه در ازدواج دوم به خوشبختی برسید حتما قبل از تصمیم گیری نهایی درباره ازدواج به متخصین در زمینه مشاوره ازدواج مجدد مراجعه کنید تا با سنجش دقیق شرایط مختلف بتوانند به شما در انتخاب صحیح و عقلانی کمک کنند.

در حالی که بسیاری از زوج ها ازدواج مجدد را به عنوان دومین شانس برای خوشبختی می دانند اما آمار مطلبی دیگری را نشان می دهد. براساس داده های سرشماری موجود، میزان طلاق در ازدواج های دوم در مقایسه با ازدواج اول، بیش از ۶۰ درصد است.

چرا در ازدواج های دوم احتمال شکست زیاد است؟ طبق نظر متخصصین در زمینه مشاوره ازدواج مجدد، تشکیل خانواده های آمیخته ای است که می تواند باعث ایجاد مشکلات وفاداری با فرزندان شود و رقابت بین همسران را ایجاد کند، اما مشکلات و فشارهای متعدد دیگری نیز  وجود دارد که با ازدواج مجدد همراه است. پایه و اساس اعتماد و صمیمیت در ازدواج اول این افراد خدشه دار شده است که در ازدواج دوم ممکن است مشلاتی را ایجاد کند.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام  خدمات خود از جمله مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره جنسی، مشاوره طلاق و … را به صورت حضوری و غیر حضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

استفاده از تجربیات گذشته

یکی از مواردی که متخصصین مشاوره ازدواج مجدد معتقدند که باعث شکست ازدواج دوم می شود این است که افراد از تجربیات بد و تلخی که در ازدواج اول داشتند؛ در ازدواج دوم استفاده نادرست می کنند. مثلا اگر شخصی در ازدواج اولش، همسرش به وی خیانت کرده است، در ازدواج دوم دید منفی نسبت به همسرش دارد و در ترس تجربه دوباره این اتفاق است که در کیفیت و نوع رابطه اش با همسرش تاثیر منفی زیادی می گذارد.

راه هایی برای تضمین موفقیت ازدواج مجدد

آیا راهی برای تضمین موفقیت ازدواج مجدد وجود دارد؟به نظر می رسد افرادی که طلاق گرفته اند و اعتقاد به ازدواج دارند دوست دارند که ازدواج را دوباره امتحان کنند. شما فکر می کنید کسانی که طلاق گرفته اند از تجربه خود درس می گیرند؟ اما متاسفانه، داده ها از آن پشتیبانی نمی کنند.

تضمین موفقیت ازدواج مجدد در مشاوره ازدواج مجدد

آیا راهی برای تضمین موفقیت ازدواج مجدد وجود دارد؟ تحقیقات پژوهشی Pew که بر روی سرشماری سال ۲۰۱۳ ایالات متحده نشان می دهد که از هر ۱۰ ازدواج ۴ تای آنها، شامل یک همسر است که در گذشته ازدواج کرده است. بیش از ۴۰ میلیون بزرگسال آمریکایی در ازدواج دوم، سوم یا چهارم (یا بیشتر) هستند. اما خبر بد این است که ۶۰ درصد از این ازدواج ها شکست خواهند خورد. اگر هر دو طرف قبلا ازدواج کرده باشند، این درصد افزایش خواهد یافت. این زوج ها ۹۰ درصد بیشتر از زوج هایی که ازدواج اول شان است، احتمال دارد طلاق بگیرند.

مرکز روانشناسی اکسیر به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر باشند خدمات روانشناختی از جمله مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مشاوره آنلاین اکسیر

موانع عدم موفقیت در ازدواج از نظر متخصصین مشاوره ازدواج مجدد

به طلاق خود پایان دهید

اگر شما همچنان به عصبانیت، صدمه زدن و ناراحتی از آنچه در ازدواج شما رخ داده است، ادامه دهید، اگر شما از همسر سابق خود نفرت دارید، تجربه دیگر برای شما مفید نخواهد بود. شما هنوز هم با شوهر سابق خود به روشی منفی درگیر هستید.


مقاله مرتبط: تست آنلاین سنجش احتمال طلاق


کار شخصی خود را انجام دهید

یکی از دلایل بالا بودن نرخ طلاق در ازدواج های مجدد این است که آنها به اشتباهات خود ادامه می دهند. اگر شما نمی خواهید تکرار شود، ضروری است که مسئولیت بخش خود در طلاق را به عهده بگیرید (مگر اینکه شما قربانی یک سوء استفاده شده باشید، که در این صورت به عقب نگاه کنید و ببینید که چه چیزی باعث شده بود که چشمان شما در برابر شخصیت واقعی شریک تان کور باشد).

یک تمرین مفید این است که فکر کنید چگونه داستان ازدواج و طلاق شما نوشته می شد به طوری تنها مقصر در طلاق شما بودید. (البته که این طور نیست، اما این روشی مفید است که خودتان در مورد نقش تان و آنچه که شما می توانستید انجام دهید تا چیزها متفاوت بشوند، را در نظر بگیرید).

ضرورت مشاوره ازدواج مجدد

    به ندرت اتفاق می افتد که در طلاق فقط یک نفر مقصر باشد.

ارزیابی مجدد انتظارات خود

نگاهی دقیق به انتظارات خود از ازدواج داشته باشید و این که آیا آنها واقع بینانه هستند. شدت و تمرکز عشق جدید می تواند اعتیاد آور باشد. بپذیرید که هیچ کس کامل نیست. هیچ کس تمام انتظارات شما را برآورده نخواهد کرد.


مقاله مرتبط: مشاوره تلفنی ازدواج

مقاله مرتبط: مشاوره بعد از ازدواج

مقاله مرتبط: با این اشخاص ازدواج نکنید! 


آرام پیش بروید

تحقیقات نشان داده است ازدواج مجدد اگر در سال اول رابطه اتفاق بیفتد به شکست منجر خواهد شد. کارشناسان توصیه می کنند که وقت خود را علاوه بر اینکه صرف دوست داشتن و عشق می کنید، سعی کنید تبدیل به دوستان نزدیک برای هم شوید. که این امر دو تا سه سال طول خواهد کشید.

قبول کنید شریک تان گذشته ای داشته است

طبق نظر متخصصین مشاوره ازدواج مجدد مردم نمی توانند و نباید گذشته خود را پاک کنند. شما ممکن است آرزو کنید اولین و آخرین عشق او باشید، اما امکان پذیر نیست. گذشته شریک تان چیزی است که او را ساخته است. آنها ممکن است عاشق شده باشند و ازدواج کرده باشند، ممکن فرزندی داشته باشند و قسمتی از توجه آنها برای فرزندشان باشد. لازم است درباره لحظات خوبی که با شریک سابق خود داشتید، درباره لحظات بد خود و درسی که از آن گرفته اید، و همین طور درباره اینکه در حال حاضر و در آینده رابطه شما با آنها چطور خواهد بود، با شریک فعلی خود صحبت کنید.

اینستاگرام اکسیر

با تعارضات و درگیری ها راحت باشید

درگیری و تعارضات چیزی نیست که بخواهید به هر قیمتی از آن اجتناب کنید. درگیری ها و تعارضات نشان می دهد که رابطه در حال رشد است. اختلافات باید با کنجکاوی و نه حالت تدافعی و یا خشم مطرح شود. شما بیشتر در مورد یکدیگر یاد می گیرید و از طریق آنچه که یک یا هر دوی شما را ناراحت کرده است، یک رابطه قوی برقرار می کنید.

مسائل مالی

طبق نظر متخصصین در مشاوره ازدواج مجدد یکی از بزرگ ترین دلایل شکست ازدواج مجدد درگیری و نزاع درباره امور مالی است. عاقلانه است که زن و شوهر درباره درآمد یکدیگر، مسئولیت ها و عادات خرج کردن یکدیگر اطلاع داشته باشند. یک شریک ممکن است مسئولیت پرداخت نفقه یا حمایت از کودک خود را بر عهده داشته باشد، که به معنی کاهش منابع برای خانواده جدید است. یکی دیگر ممکن است با پول زیاد یا بدهی بیشتر وارد رابطه شود. هر کدام ممکن است نظرات فراوانی در مورد نحوه مدیریت پول داشته باشد. برنامه ریزی دقیق مالی اغلب اختلافاتی را که باید حل شوند، در بر می گیرد.

اگر کودکان درگیر هستند

قبل از اینکه بچه ها را درگیر روابط خود کنید، کاملا مطمئن باشید که می خواهید ازدواج کنید. بچه های کوچک تر سریع علاقه مند می شوند و اگر شما با شریک خود بهم بزنید، او به عنوان یک شکست و از دست دادن دوباره آن را تجربه خواهد کرد. نوجوانان به طور کلی بخاطر تمایلات جنسی والدین خجالت می کشند و در مقابل توقعات شما درباره ارتباط با کسی که از نظر آنها فردی اضافی است، دچار تعارض می شوند.

اگر شما رابطه خود را بهم بزنید ممکن است باعث ایجاد بدبینی نسبت به روابط در آنها شوید. پدر یا مادر خوانده شدن نیاز به برنامه ریزی، تعهد و درک دارد. هم چنین نیاز به وقت و حوصله دارد. به طور متوسط، هنگامی که یک زن و شوهر ازدواج می کند، سه تا پنج سال طول می کشد تا خانواده های شان با هم ترکیب شوند.

دستیابی به موفقیت در ازدواج دوم، حتی بیشتر از ازدواج اول نیاز به زحمت دارد. هر دو نفر از آسیب یا غم و اندوه رنج می برند. هر دو نفر مسن تر هستند و عادت های زیادی دارند. پدر یا مادر خوانده شدن چالش های خاص خود را دارد. اما حقیقت این است که ازدواج فرصتی است برای رشد و بالندگی برای هر فرد و عمیق تر شدن در راه هایی است که به تنهایی نمی تواند طی کند.

هفت راز نگه داشتن رابطه و زندگی مشترک

دغدغه تمام زوج هایی که ازدواج می کنند این موضوع است که چگونه ارتباط خود را با شریک زندگی خود بصورت بلند مدت حفظ کنند و زندگی را با هم پیش ببرند. در این مقاله به اصول اولیه ارتباط مشترک و زندگی مشترک که زوج ها باید رعایت کنند اشاره خواهد شد.

احترام متقابل

این به این معنا نیست که شما با هرچیز که شریک زندگیتان می گوید یا انجام می دهد موافقت کنید. این بدین معناست که شما یکدیگر را تحسین می کنید و در عشق و اعتماد به یکدیگر ثابت قدم هستید  و همچنین هوای یکدیگر را دارید. اگر در رابطه ای کوچکترین علائم تحقیر دیده شود آن رابطه پایدار نخواهد بود .سوءاستفاده چه فیزیکی، کلامی و احساسی، احترام متقابل را به چالش می کشد. برای داشتن یک رابطه سالم باید احترام متقابل در رابطه وجود داشته باشد.

بحث کردن نه دعوا کردن

اگر زوجی وارد اتاق مشاوره شود و بگویند که تابحال با هم بحث نکرده اند، نشان دهنده این است که رابطه آنها درست پیش نمی رود. شما می توانید با هم بحث کنید بدون اینکه دعوا و جنجالی به پا شود. بحث کردن با مجادله و دعوا فرق می کند. شما و شریک زندگیتان می توانید برروی نظر خود بمانید بدون اینکه صدای خود را بالا ببرید. گاهی شما با مخالفت کردن موافق هستید و این درست است. در آینده درباره مشخصات یک بحث سالم بیشتر صحبت خواهیم کرد.

توافق بر سر مسائل جنسی

هر دو موافق هستید با اینکه هر چند وقت یکبار با هم سکس داشته باشید، کجا با هم سکس داشته باشید، چگونه باهم سکس داشته باشید. اگر شما یا شریکتون با جنبه هایی از زندگی جنسیتان راحت نیستید، می توانید آشکارا و شفاف و بدون انتقاد راجع به آن موضوع با هم صحبت کنید.

توافق بر سر فرزندپروری

به طور کلی سه سبک فرزند پروری وجود دارد:

الف) مستبدانه: قوانین، قوانین است بدون استثناء.

ب) مقتدرانه: بچه ها می توانند نظرات خود را بیان کنند اما نظر آخر با پدر و مادر است.

ج) آسان گیرانه: قوانین کمی وجود دارد.

اگر شما دو نفر بر سر یک سبک فرزندپروری توافق نکرده اید، بهتر است که باهم صحبت کنید و به توافق برسید. ممکن است که هر کدام از شما با سبک های مختلفی از فرزندپروری بزرگ شده باشید و هرکدام به همان سبک والدین خود گرایش داشته باشید. اگر هنوز بچه دار نشده اید ولی به بچه دار شدن فکر می کنید، باید، باید، باید در مورد این موضوع باهم صحبت کنید.

دکتر یداله دمیرچی از سری مجموعه سبک زندگی سالم، در رابطه با احساس قربانی شدن در زندگی مشترک توضیحات جالبی را ارائه می دهد.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

برابری سرمایه

حتی اگر یکی از شما دو نفر درآمد بیشتری داشته باشد، هر دو حق برابری در مورد اینکه پولتان صرف چه چیزی می شود، دارید. نباید هیچ حساب پنهانی وجود داشته باشد و حتی قبل از خریدهای بزرگ نیز باید با هم مشورت کنید. آیا فکر می کنید حساب مشترک صمیمتتان را خدشه دار می کند؟ خیر، اصلا اینطور نیست بلکه صمیمیت بین شما بیشتر شده و حتd دیگر بر سر پول باهم بحث نخواهید کرد.

اشتراک گذاری اهداف و ارزش ها

زوج ها با عقاید و ارزش های متفاوت نیز می توانند رابطه سالمی داشته باشند به شرطی که این اهداف و عقاید را به اشتراک بگذارند. شما می توانید با هم روی اهداف یکساله، پنج ساله و حتی ده ساله کارکنید. حرکت کردن به سمت چیزی و در کنار هم، باعث تقویت پیوندتان خوهد شد.

سرگرمی

جاذبه های جنسی بعد از مدتی کمرنگ می شوند اما ازدواج با یک مردی که هر روز شما رو می خنداند، این یک لذت واقعی است. زمانی را برای خوشگذرانی با هم بسازید. زندگی بدون حس شوخ طبعی خیلی جدی و کسل کننده خواهد بود.

از کجا بفهمیم برای رابطه جدید آماده ایم؟

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که بهترین راه برای از بین بردن یک قلب شکسته، شروع یک رابطه جدید است. به ندرت این بهترین راه برای درمان است. این همانند تلاش برای پوشاندن زخم بدون تمیز کردن آن است.

روابط از دست رفته سزاوار تاسف و ناراحتی هستند حتی اگر با انتخاب خود به آن پایان داده باشید، همچنین رویاها و آرزوهای از دست رفته ای نیز هستند که باید با آنها مواجه شوید.

به آرامی وارد یک رابطه جدید شوید. زمان زیادی را صرف کنید. هیچ شماره جادویی برای اینکه شما چه مدت بعد می توانید وارد رابطه جدید شوید، وجود ندارد. بعضی از متخصصان پیشنهاد می کنند برای وارد شدن به یک رابطه جدید، به ازای هر سال رابطه ای که داشتید یک ماه صبر کنید.

فکر کردن، یادداشت های روزانه، صحبت کردن با صدای بلند با یک دوست مورد اعتماد یا درمانگر به شما کمک خواهد قدم به قدم این مسیر را قوی تر، دقیق تر و با هوش هیجانی بالاتری طی کنید.

سوال پرسیدن درباره رابطه ای که به پایان رسیده است

نگاه به رابطه ای که تازه پایان یافته است باعث می شود خود را بهتر شناسید. این امر به شما کمک می کند که شریک بعدی خود را با دقت بیشتری انتخاب کنید.

 • دلیل اینکه رابطه من پایان یافت چیست؟
 • شریک من دلیل پایان یافتن رابطه را چه چیزی می دانست؟
 • آیا بین بهم خوردن این رابطه و روابط قبلی من الگوی یکسانی وجود دارد؟
 • احساسات من به شریک قبلی، چه مثبت و چه منفی، چقدر شدید است؟
 • آیا من به طور کامل پایان رابطه را پذیرفتم؟
 • آیا من به طور کامل برای از دست رفتن این رابطه غصه خورده ام؟

سوال در مورد انتخاب شریک

به نظر می رسد بعضی از مردم دوباره و دوباره اشتباهات خود را تکرار می کنند. وقتی که انتخاب خوب باشد احتمال به وجود آمدن رابطه خوب نیز بالا می رود.

این سؤالات را درباره چگونگی انتخاب شریک زندگی از خود بپرسید.

 • مورد انتخاب هایی که انجام داده ام چه چیزی آموخته ام؟
 • به نظر می رسد که افراد با ویژگی های خاص را انتخاب می کنم و بارها این اشتباه را تکرار کرده ام؟ (آیا من اغلب شرکایی را انتخاب می کنم که غیرقابل احترام هستند؟ از من دور هستند؟ دچار مشکلات عاطفی هستند؟ فحاش و بدزبان هستند و غیره)
 •  آیا من به وضوح مشخص کرده ام که چه ویژگی ها، کیفیت ها و ارزش ها برای من در یک شریک مهم است؟
 •  به دنبال پیدا کردن چیزی در شخص دیگری هستم که در خودم وجود ندارد؟
 •  من بیشتر نگران این هستم که آیا فرد دیگری برای من مناسب است یا نه؟
 •  آیا می دانم که نمی توانم دیگری را تغییر دهم؟

سوال در مورد نقش من در رابطه، نقاط مثبت

هیچ ارتباطی به طور کامل به دلیل یک نفر به پایان نخواهد رسید. حتی اگر یک انتخاب بد باشد. با دقت نگاه کنید به نحوه برخورد با موقعیت ها و روش هایی که با شریک زندگی تان برخورد کرده اید.

در رابطه چه چیزی را یاد گرفته ام که به خوبی انجام داده ام؟

 • آنچه آموختم، نیاز به انجام متفاوت دارد؟
 • آیا من خود را در روابط خود خراب می کنم؟
 • آیا من هر گونه مشاوره از یک منبع قابل اعتماد، در مورد اینکه چگونه می توانم یک شریک بهتری بشوم را دریافت کرده ام؟

سوالات در مورد آمادگی من برای شروع یک رابطه جدید

 • بخشی از یک رابطه سالم بودن نیازمند یک فرد کامل و سالم است. سوالات زیر به شما کمک می کند تا آمادگی خود را برای شروع یک رابطه جدید ارزیابی کنید.
 • آیا من خودم را در افرادی که ملاقات می کنم، می بینم؟
 • آیا اجزا هوش هیجانی یک رابطه را می شناسم؟
 • آیا من می دانم چگونه می توان یک شریک سالم دارای هوش هیجانی بود؟
 • آیا روابط صمیمی (غیر جنسی) دیگری دارم؟
 • آیا چیزی است که من از آن می ترسم یا اجتناب می کنم؟
 • آیا من رفتارهایی دارم که از کنترل خارج می شوند (نوشیدن، خرید، کار و غیره)؟
 • آیا من کارها و سرگرمی های دیگری دارم که در زندگی ام انجام دهم یا تمام وقتم با شریکم می گذرد؟
 • آیا من می دانم که از رابطه خود چه می خواهم؟ یک رابطه متعهد؟ سرگرمی؟
 • آیا من می دانم که چگونه باز و مستقیم در مورد نیازهایم با شریک زندگیم صحبت کنم؟
مشاوره رایگان آنلاین

۲ Comments

 1. بهاره ۲۰ مهر ۱۳۹۹ در ۱۰:۵۱ ق٫ظ- پاسخ دادن

  با سلام
  حدود دو سال و نیم پیش آقایی به خواستگاری من آمدند که یک ازدواج ناموفق داشته و از همسرشون جدا شدن از ازدواجشون یک دختر دارن که پیش مادرش در شهر دیگری زندگی میکند این از لحاظ عاطفی خیلی به دخترش وابسته نیست ولی از لحاظ مالی خیلی حمایتش می کند با توجه به اینکه من را هم واقعا دوست دارد با وجودی که هنوز پدرم به ازدواج ما رضایت نداده خیلی به من خرجی می دهد اما خیلی کمتر از دخترش. آیا این موضوع در آینده میتواند مشکل ساز شود

  • مرکز مشاوره اکسیر ۲۰ مهر ۱۳۹۹ در ۱۰:۵۴ ق٫ظ- پاسخ دادن

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   با توجه به ازدواج قبلی نامزدتون ممکنه مشکلتتی در زندگی آینده شما به وجود بیاد ولی اگر شما از قبل این مشکلات رو بدونید بهتر می تونید کنترلشون کنید. شما قبل از اینکه تصمیم نهاییتون رو بگیرید حتما به مشاوره مراجعه کنید تا موقعیت هایی که ممکنه براتون مشکل ساز بشه رو براتون تصویرسازی کنه تا بهتر و عقلانی تر تصمیم بگیرید.

ثبت ديدگاه

Go to Top