چرا در گروه‌درمانی شرکت کنیم؟

آیا از مزایای گروه‌درمانی اطلاع دارید؟ آیا تا به حال در گروه‌درمانی شرکت کرده‌ اید؟ گروه‌درمانی شامل حمایت، ایمنی و همچنین محلی برای دریافت بازخورد و تمرین آن نیز می‌ باشد. ۷۰٪ از مزایای حضور در گروه‌درمانی از گوش دادن به دیگران می‌ آید.

گروهی از غریبه‌ ها چطور می‌ توانند کمک کنند؟ به طور شگفت‌ انگیزی شنیدن و شنیده شدن، شاهد بودن و اشتراک‌گذاری که در گروه‌درمانی وجود دارد، می‌تواند تغییرات بزرگی به وجود آورد. هر عضو این گروه یک عنصر اساسی از یادگیری و روند رو به رشد است.

در اکثر ما یک کشش واقعی برای حضور در گروه‌درمانی وجود دارد. یک تردید قابل ‌درک وجود دارد زمانی که تصور می‌کنیم در برابر افراد غریبه آسیب‌ پذیر هستیم؛ اما ما همچنین می‌ دانیم که تغییر، مستلزم ریسک است و وقتی ما بیرون می‌ رویم و اطلاعات جدیدی را دریافت می‌ کنیم، فرصتی برای تجربه خود و جهان به طور متفاوت داریم.

۶ دلیل شرکت در گروه‌درمانی و مزایای گروه‌درمانی

از جمله مزایای گروه‌درمانی می‌ توان به ۶ مورد زیر اشاره کرد…

    ۱- موثر بودن درمان

مرور ادبیات تحقیق بر روی مشاوره فردی و گروهی، نشان داد که روان‌ درمانی فردی و گروهی به‌ طور کلی اثربخشی برابری دارند. در حالی‌ که انواع خاصی از درمان ممکن است برای مسائل خاص و یا افراد خاص مناسب‌ تر باشد.

این تحقیق این افسانه را رد می‌ کند که توجه فردی همیشه بهتر است. تحقیقات دیگری نشان می‌ دهد که کسانی که در گروه‌درمانی شرکت می‌ کنند، بهتر از ۷۲ درصد از گروه کنترلی هستند که درمان دریافت نکرده‌ اند. این از جمله مزایای گروه‌درمانی است.

    ۲- ارائه تجربیات جدید

گروه‌درمانی طیف گسترده‌ ای از تعاملات را ارائه می‌ دهد، که امکان تجربیات متعدد هیجانی اصلاح‌ کننده را فراهم می‌ کند. ما نیاز به تجربیاتی در حال حاضر داریم که متفاوت از تجارب گذشته‌ ای باشد که ما را زخمی کرده است. یک گروه تسهیل‌ کننده به راحتی می‌ تواند این کار را انجام دهد، شاید به شکلی نمایشی، با توجه به تعداد ارتباطات گوناگونی که معمولاً در یک گروه شکل می‌ گیرد.

    ۳- مقرون به صرفه بودن

از جمله مزایای گروه‌درمانی مقرون‌ به‌ صرفه بودن هزینه درمان است. تمام روان‌ درمانی‌ ها به نوعی شامل تعهد مالی است؛ اما هزینه گروه‌درمانی ۱/۲ یا ۱/۳ درمان فردی است.

    ۴- تقویت توان و قدرت رابطه

بیشتر زندگی ما در جلوی نمایشگرها می‌ گذرد، تا اینکه با دیگران ارتباط برقرار کنیم. توان رابطه ما به سرعت تحلیل می‌ رود. به‌ علاوه، وقتی افسرده یا نگران هستیم، برای دیدن خودمان از بیرون تقلا می‌ کنیم. به این معنا نیست که ما خودخواه هستیم، ما آسیب‌ دیده‌ ایم و این همانند زخم فیزیکی، نیاز به توجه دارد.

یک گروه اجازه می‌ دهد زمان و مکان خاص برای این موضوع اختصاص یابد. بر اساس مطالعه اخیر در هاروارد، خوشبختی ما به میزان زیادی بر سلامت روابط ما بستگی دارد.

توانایی ما برای رشد در یک جامعه به میزان زیادی سلامت روانی ما را تحت ‌تأثیر قرار می‌ دهد و زمان پرداختن به کشمکش‌ های ما در جمعی که تحت گروه‌درمانی قرار دارد می‌تواند به ما کمک کند تا این مهارت‌ ها را تمرین کنیم.


مقاله مرتبط : تقویت خلاقیت با بازی درمانی گروهی

مقاله مرتبط: مرکز مشاوره خانواده در غرب تهران


    ۵- تقویت ابراز وجود و مرزها

یکی دیگر از مزایای گروه‌درمانی تقویت اعتماد به نفس است. مهارت در دادن و دریافت بازخورد مستلزم یادگیری و تمرین است. چه بخواهیم بیشتر صحبت کنیم و حقیقت خود را بیان کنیم، یا تکیه به آنچه که به معنی شنونده فعال خوب باشد، گروه جایی برای تمرین این مهارت‌ ها با یک حرکت کندتر با درمانگر به عنوان راهنما را فراهم می‌کند. این یک حلقه بازخورد عمدی ایجاد می‌ کند تا شرکت‌ کنندگان بتوانند به عقب برگردند و ببینند، “چه اتفاقی در آنجا افتاد؟”

مزایای گروه‌درمانی

    ۶- ایجاد بینش جدید و انسانیت مشترک

زمان‌ های بی‌ شماری وجود داشته‌ است که عقل و خرد از یک عضو گروه به‌ طور عمیق وارد خانه عضو دیگر گروه شده است؛ مانند کلیدی که قفلی را باز می‌ کند، باز کردن قسمتی از بینش برای یکی از اعضا، شرکت‌ کنندگان دیگر اغلب می‌ توانند باتجربه عمیقی درباره این موقعیت صحبت کنند.

یکی از قوی‌ ترین چیزهایی که اعضای گروه برای یکدیگر انجام می‌ دهند، این است که بگویند “من هم همین‌طور.” این دلسوزی به خود را پرورش می‌ دهد که می‌ تواند منجر به رشد و تغییر شود. به همان اندازه که روابط دردناک ممکن است در گذشته وجود داشته باشد، ما اغلب به یک گروه امن از مردم نیاز داریم که خوب عمل کنند (حتی اگر به نظر می‌ رسد که آخرین چیزی است که ما می‌ خواهیم امتحان کنیم).

اگر قصد مشاوره را دارید، یا در حال حاضر درگیر درمان فردی هستید، اضافه کردن یک تجربه گروه‌درمانی می‌ تواند به تسریع پیشرفت، رشد و تغییر شما کمک کند. مرکز مشاوره اکسیر با متخصصین مجرب از روش گروه‌درمانی در درمان اختلالات زیادی استفاده می‌کنند.

منبع : سایت psychcentral و متخصصین اکسیر

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب