بهترین مرکز مشاوره کودک شرق تهران

مرکز مشاوره کودک شرق تهران، با متخصصین مجرب در اختیار شما والدین گرامی است زیرا زمانی که صحبت از کودک و مشکلات دوران کودکی می شود همواره والدین بسیاری هستند که در مورد مسائل مربوط به کودک خود اظهار ناتوانی می کنند. بنابراین، همواره وجود یک متخصص در کنار والدین برای ارزیابی، آموزش، و بهبود وضعیت کودکان ضروری می باشد.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

مشاوره آنلاین اکسیر

مشاوره کودک چیست؟

بسیاری از متخصصان کودک که سال‌ها در این حوزه فعالیت داشته‌اند براین باوراند که مشاوره با کودکان فعالیتی بسیار پیچیده و حرفه‌ای می‌باشد. به طوری که شخصیت و خصوصیات فردی مشاور، آموزش‌های حرفه‌ای او تاثیر مهمی بر روابط مشاور با کودک و متعاقبا بر نتایج جلسات مشاوره دارد.

متاسفانه افرادی از مشاغل گوناگون به ناچار یا بر حسب علاقه به مشاوره با کودکان روی می‌آورند در صورتی که متخصصان کودک معتقداند مشاوره کودک فعالیتی حرفه‌ای و حساس است و هر کسی که با کودک مشاوره می‌کند بایستی پایه‌های علمی و تئوریک دقیق را دارا باشد و همچنین از تجربه و سابقه کافی در این حوزه برخوردار باشد.


مقاله مرتبط: مرکز مشاوره خوب در تهران


تفاوت مشاوره کودک با بزرگسال در مرکز مشاوره کودک شرق تهران

در این مقاله ابتدا به تفاوت فرآیند مشاوره کودکان با بزرگسالان پرداخته و سپس جریان جلسات درمانی برای شما روشن می‌گردد.

آنچه مسلم و واضح است مشاور کودک نمی‌تواند به همان صورت که با بزرگسالان به مشاوره می‌پردازند با کودک مشاوره کند. مشاور کودک نمی‌تواند کودک را بر صندلی نشانده و از او سوال و جواب کند تا در مورد مشکلاتش سخن بگوید چرا که کودک گاه زبان و لغات لازم را برای انتقال مشکل ندارد، گاه مقاومت دارد، گاه اصلا مشکل را نمی‌داند.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

اگر مشاور کودک بخواهد از طریق سوال و جواب با کودک به پیش برود احتمالا کودک پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از مصاحبه خسته می‌شود یا سکوت اختیار می‌کند و تحت شرایطی خاص ممکن است بترسد یا دچار اضطراب شود. اگر هم کودک پاسخ گو مشاور باشد از گفتن اصل مطلب طفره می‌رود. لذا مشاورین کودک با توجه به ترفند‌ها و ابزارهایی مانند آزمون‌ها، کودکان را تخلیه اطلاعاتی می‌کنند.

مشاور به واسطه بازی و نقاشی و… در جلسه به یافتن پاسخ سوال‌هایش است و گاه جهت بررسی و ارزیابی دقیق مسئله لازم است از آزمون‌ها استفاده شود. کودک بی آنکه بداند در مورد مسائلش در حال گفتگو ست. لذا به واسطه ترکیب کردن مهارت‌های مشاوره‌ای کلامی و استفاده از ابزارها و آزمون‌ها، پل ارتباطی و اطلاعاتی بین مشاور کودک و کودک ایجاد می‌گردد که این ارتباط در جلسات درمانی مشاوره بسیار موثر و مفید می‌باشد آنجا که کودک حرفی از مشکلاتش نمی‌زند اما مشاور نیاز او را درک کرده و در راستای درمان گام بر می‌دارد.

تشخیص در مرکز مشاوره کودک در شرق تهران

اهداف مشاوره کودک

به راستی مشاور کودک چرا به صحبت‌ها و گفته‌های والدین اکتفا نمی‌کند و کودک را نه تنها با زبانی که حرف می‌زند به واسطه ابزارها و آزمون‌ها مورد ارزیابی قرار می‌دهد؟ زیرا مشاور کودک بایستی اهدافی را جهت جلسات مشاوره معین نماید و سپس در طی جلسات به آن هداف نائل آید. اهداف در جلسات مشاوره می‌تواند در چهار سطح معین گردد: اهداف پایه، اهداف والدین، اهداف مشاور، اهداف کودک.

اهداف پایه

منظور از اهداف پایه چیست؟ کودک که وارد جلسه می‌شود بایستی با توجه به سن و محیط اجتماعی و تاریخچه زندگی و ویژگی‌های ارثی از درجاتی مهارت‌ها در حوزه‌های مختلف برخوردار باشد که چنانچه این حداقل‌ها وجود نداشته باشند جلسه مشاوره بایستی طوری تنظیم گردد که رابطه مشاور- والد- کودک در جهت نیل به این مهارت‌ها قرار گیرد.

اهداف والد

منظور از اهداف والد، آن است که زمانی که والدین نزد مشاور کودک می‌آیند خواسته و اهدافی را دارند که بر اساس رفتارهای فعلی کودک و مرتبط با برنامه کاری والدین یا خواست آنها می‌باشد برای مثال، کودک ۵ ساله آنها بر روی دیوار صورت‌های سیاه گوناگونی می‌کشد و والدین در حذف این رفتار ناموفق بوده اند.

نقش بازی درمانی در ارتباط با کودکان در ویدئوی زیر

اهداف مشاور

اهداف مشاور، این اهداف توسط مشاور مشخص می‌شود که بر اساس ارزیابی، آزمون‌های به عمل آمده از کودک می‌باشد، برای مثال والدین رفتار کشیدن صورت‌های سیاه گوناگون بر دیوار را می‌خواهند حذف کنند. مشاور به واسطه ارزیابی و آزمون‌ها دریافته است که این یک رفتار ساده نیست و مشکلی پیچیده هیجانی در رابطه با کودک و والدین وجود دارد که بایستی برطرف شود. در این راستا والدین آموزش‌هایی را جهت تغییر در الگو رفتاری با فرزند دریافت می‌کنند و جلسات درمانی برای کودک ترتیب داده می‌شود.

اینستاگرام اکسیر

اهداف کودک

اهداف سطح چهارم، اهداف کودک می‌باشد. این اهداف در طی جلسات درمانی به مرور با گذشت زمان ظاهر می‌شود که واقعا اهداف خود کودک است هر چند کودک از بیان آنها به والدینش ناتوان است اما آنها را با خود به جلسه درمانی می‌آورد و آنچه در مورد این اهداف وجود دارد. این وظیفه مشاور است تا والدین یا کودک را توجیه کند که به چه دلیل اهداف آنها نا به جاست.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

جلسات مشاوره کودک

فارغ از اینکه والدین به چه دلیل نزد مشاور کودک آمده باشند جلسات مشاوره کودک از این الگوی از پیش معین شده پیروی می‌کند که با توجه به مسئله که می‌تواند بسیار سطحی باشد که تمام مراحل با سرعت سپری می‌شود و گاه این مسئله عمیق و چند وجهی است مراحل به کندی سپری می‌شود، صبر والدین را می‌طلبد و اعتماد به مشاور کودک تا رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است.

شیوه‌های درمانی برای کودکان با توجه به سن و مشکل می‌تواند متفاوت باشد، بازی درمانی، نمایش درمانی، قصه درمانی، توانمند سازی، آموزش مهارت‌ها و…. اما یک پای ثابت تمامی درمان آموزش والدین در رابطه با مشکل به وجود آمده است که چه رفتارهایی سبب ایجاد مشکل یا نگهداری مشکل می‌شود و چگونه والدین به واسطه صحبت‌ها یا رفتارها و … می‌توانند حل مشکل کودک را تسهیل کنند.

در مواردی نیز امکان دارد تشخیص نوعی اختلال داده شود و یا لازم باشد در طی درمان از دارو نیز استفاده شود که چنین مواردی نادر می‌باشد. در زمانی که نیاز به تجویز دارو است باید از روانپزشک استفاده کرد.

رزرو وقت از مرکز مشاوره کودک شرق تهران

Loading...