فوبیای آینه

فوبیای آینه عموماً به عنوان آیسوپتروفوبیا یا کاتوپتروفوبیا شناخته می‌شود. بیشتر افراد مبتلا به این ترس در واقع از خود آینه ترسی ندارند. در عوض، آن‌ها از بازتاب درون می‌ترسند. فوبیای آینه نسبتاً نادر است. برخی از مردم از انعکاس خود، برخی دیگر از کلمات منعکس‌ شده و برخی از ارتباط بین آینه با دنیای ماورایی می‌ترسند.

فوبیا چیست؟

فوبیا یا هراس واکنش طبیعی به موقعیت‌های تهدید آمیز و ترسناک است که برای انسان جنبه حفاظتی دارد؛ اما اگر این ترس حالت افراطی پیدا کند، یک اختلال روانی محسوب می‌شود. فوبیا ترس، استرس یا اضطراب فراگیر و مختل کننده‌ای است که به واسطه محرکی که به خودی خود ترسی ندارد ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به فوبیا متوجه غیر منطقی بودن ترس خود هستند، اما نمی‌توانند بر آن غلبه کنند.

فوبیا باعث واکنش شدید جسمی و روانی می‌شود و می‌تواند بر توانایی شما در عملکرد عادی در محل کار یا محیط‌های اجتماعی تأثیر بگذارد. انواع مختلفی از فوبیا وجود دارد. برخی از افراد از فضاهای بزرگ و باز ترس دارند. برخی دیگر قادر به تحمل موقعیت‌های خاص اجتماعی نیستند؛ و برخی افراد فوبیای خاصی دارند، مانند ترس از مار، آسانسور یا پرواز.

 

ترس یا فوبیای آینه


مقاله مرتبط: آیا کودک من اضطراب اجتماعی دارد؟


همه فوبیاها نیاز به درمان ندارند؛ اما اگر فوبیا بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد، چندین روش درمانی موجود است که می‌تواند به شما کمک کند تا بر ترس خود – اغلب برای همیشه- غلبه کنید. هراس یا فوبیای خاص شامل ترس غیرمنطقی، مداوم از یک موضوع یا وضعیت خاص است که متناسب با خطر واقعی نیست. این شامل ترس از موقعیت‌ها (مانند هواپیما یا فضاهای بسته)؛ طبیعت (مانند رعد و برق یا ارتفاع)؛ حیوانات یا حشرات (مانند سگ یا عنکبوت)؛ خون، تزریق یا جراحت (مانند چاقو یا مداخلات پزشکی)؛ یا فوبیای دیگر (مانند صداهای بلند یا دلقک). انواع دیگری از هراس‌های خاص وجود دارد. تجربه هراس‌ها در مورد بیش از یک شی یا موقعیت، غیر معمول نیست.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

فوبیای آینه و تصویر بدن

اگر از تصویر بدن خود ناراحت هستید، ممکن است سعی کنید از دیدن خود در آینه خودداری کنید. برخی افراد از ژست گرفتن برای عکس یا اجازه دادن به هر گونه ضبط تصویری یا صوتی خودداری می‌کنند. به طور کلی، افرادی که دارای فوبیای آینه‌ بر اساس تصویر بدن هستند، مشکلی ندارند که در اطراف آن‌ها آینه وجود داشته باشد، اگرچه آن‌ها از آن اجتناب می‌کنند.

اینستاگرام اکسیر

فوبیای آینه و ترس از بازتاب

فوبیای آینه ممکن است با بازتاب‌ها مرتبط باشد. علاوه بر آینه‌ها، شما ممکن است از هر گونه مواد بازتابنده مانند یک اتومبیل بسیار براق و یا برخی از انواع عینک آفتابی بترسید. بازتاب‌ها ذاتاً موارد انعکاس را تحریف می‌کند و باعث می‌شود که آن‌ها کمی غیر واقعی به نظر برسند. برخی از افراد به خصوص از نوشته منعکس شده است می‌ترسند، چون عجیب به نظر می‌رسد.

ترس‌های ماوراء طبیعی

آینه‌ها مدت‌هاست که با آیین‌های مذهبی و خرافات پیوند خورده‌اند. یک عقیده کهن بیان می‌کند که آینه روح فرد را منعکس می‌کند. طبق همان عقیده، روح هر هفت سال یک بار احیا می‌شود. در نتیجه، شکستن آینه قطعه‌ای از روح را می‌شکند و باعث هفت سال بدشانسی می‌شود.

به همین ترتیب، بسیاری از فرهنگ‌ها آینه‌ها را در خانه شخص تازه فوت شده می‌پوشانند تا از به دام افتادن روح شخص جلوگیری کنند. پیوند بین آینه و روح به طیف گسترده‌ای از افسانه‌های محلی منجر شده است. برخی می‌گویند آینه به عنوان دروازه بین این دنیا و دنیای دیگر عمل می‌کند.

فوبیای آینه بر اساس ماوراء طبیعی عموماً ریشه در اعتقادات مذهبی و آداب‌ورسوم دارند. آن‌ها ممکن است با ترس از مرگ، ارواح و جادوگری در ارتباط باشند.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

 

دریافت وقت مشاوره آنلاین

Loading...

 

مشاوره رایگان آنلاین