فرزند نابغه

فرزند نابغه یا موفق؟ کدام یک؟ برای پاسخ به این سؤال ابتدا به این داستان کوتاه توجه کنید. ریچارد از همان دوران کودکی علاقه زیادی به باز کردن و سرهم بندی کردن دستگاه‌ها و وسایل مختلف داشت. مثلاً در ۶ سالگی، یک ساعت زنگ دار را از هم باز کرد و سپس دوباره سر هم کرد. یا در ۹ سالگی، به پدر خود در تعمیر ماشین چمن زنی کمک می­‌کرد. در دبیرستان، او ساعت‌های زیادی را صرف از هم جدا کردن و بازسازی تجهیزات استریو می‌کرد. در حال حاضر، او یک تکنسین موفق صداست که برای یک شرکت تئاتر حرفه‌ای مشغول به کار است. پدر و مادر ریچارد در همان سال‌های اولیه با تشویق و حمایت، به او کمک کردند تا به یک جوان موفق تبدیل شود.

با این که ریچارد فرد موفقی است، ولی هرگز به عنوان یک فرد نابغه مطرح نبوده است. شاید جالب باشد بدانید او همواره با مشکل در درس ریاضی در مدرسه مواجه بوده است. لازم است بدانید آنچه از “فرزند نابغه و با استعداد ” تعریف شده است، به باور عموم در ارتباط با مهارت‌های مربوط به دوران مدرسه است و محدود به ۵ تا ۱۰ درصد از کودکانی است که در آزمون‌های تیزهوشان به نمرات بالایی، دست می‌یابند.

هوش فرزند نابغه

این در حالی است که محققان هوش امروزه تأکید می‌کنند که تقریباً همه کودکان نه فقط ۵ درصد، دارای استعدادهای خاص خود هستند. دیوید جی مایرز، دکتر و استاد روانشناسی در کالج امید در میشیگان است. مطالعات او در دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد که اطلاعات بسیاری را می‌توان از طرق مختلف و با دقت و تمرکز در رفتارها و توانایی‌های کودکان مانند توانایی‌های کلامی، اعداد، موسیقی، تصاویر، توانایی‌های ورزشی و یا توسعه اجتماعی یا احساسی کودکان به دست آورد. او می‌گوید: “همه کودکان با استعداد هستند، برخی فقط باید استعداد و توانایی‌های آنان شناخته شود.” بنابراین والدین نقش مهمی در کشف و بیدار کردن استعدادهای نهفته و تقویت نقاط قوت کودکان دارند. در ادامه توصیه‌هایی داریم که می‌تواند راهگشای شما در پرورش و کشف استعدادهای کودکان و موفقیت آنان در آینده باشد.


مقاله مرتبط: مرکز تست هوش کودکان

مقاله مرتبط: توصیه های مهم برای داشتن کودک سالم و باهوش


راه‌های کشف استعداد فرزند نابغه

۱- اجازه دهید کودک شما، خودش علائق خود را کشف کند، لطفاً چیزی را به او تحمیل نکنید، کار شما آن است که فعالیت‌هایی را که او انتخاب کرده موردتوجه و دقت قرار دهید.

۲- کودک شما در طیف گسترده‌ای از تجارب شکوفا می‌شود؛ بنابراین کسب تجارب مختلف تأثیر زیادی در فعال شدن استعدادهای نهفته او دارد؛ بنابراین تصور نکنید که تنها در یک حوزه ممکن است دارای توانایی یا استعداد باشد.

۳- اجازه دهید فرزند شما اشتباه کند. اگر او همه کارها را کامل و بدون اشتباه انجام دهد، هرگز نمی‌تواند با مسائل و مشکلات که خود نقش مؤثری در پیشرفت فرد دارد، مواجه شود.

۴- از فرزند خود سؤال بپرسید. سؤالاتی که ذهن کودک را به تفکر و چالش وا می‌دارد. مثلاً از او سؤالات جذابی در مورد طبیعت و عجایب جهان بپرسید، مثلاً اینکه چرا آسمان آبی است؟ آنگاه می‌توانید با هم به یافتن پاسخ بپردازید.

۵- هرگز برای یاد گرفتن چیزی کودک خود را تحت فشار نگذارید. البته می‌توانید با تشویق‌های مؤثر کودک را در یادگیری یاری کنید.

۶- از کودک خود انتظارات زیادی داشته باشید ولی واقع‌بینانه.

۷- شما می‌توانید تجارب موفق زندگی کاری خود را با فرزند خود به اشتراک بگذارید. چرا که افشای موفقیت‌های شما گاهی می‌تواند فرزند شما را به تفکر وا دارد. اجازه دهید او شما را در فعالیت‌های مثبت و معنی‌دار ببیند. وقتی سخت مشغول به کار هستید و او به سراغ شما می‌آید به جای راندن او، می‌توانید دقایقی را با آرامش او را در آغوش بگیرید و برای او توضیح دهید که مشغول چه کاری هستید.

نحوه پرورش استعداد فرزند نابغه

۸- برای کودک خود یک محیط غنی از تجارب حسی فراهم کنید. دقت کنید که آیا مواد و وسایل موجود در خانه حواس و توجه کودک را تحریک می‌کند یا خیر؟

۹- کودک خود را با برچسب‌های مختلف محدود نکنید. چرا که هر صفتی را که به او نسبت می‌دهید، توجه خود و او را از دیگر جنبه‌های استعداد و توانایی او دور می‌سازید.

۱۰- همه‌روزه زمانی را به‌طور منظم با خانواده برای کتاب خواندن، دیدن فیلم‌های آموزشی، گوش دادن به موسیقی، صحبت کردن و دیگر فعالیت‌ها اختصاص دهید.

۱۱-اجازه دهید کودک در فعالیت‌های اجتماعی مورد علاقه خود شرکت کند. او را با خود به خانه فرهنگ محله، کتابخانه‌های عمومی، مکان‌های ورزشی و … در محله خود ببرید تا با فعالیت‌های اجتماعی در محل زندگی خود آشنا شود. این امر می‌تواند در آشنایی کودک با استعدادهای خود مؤثر باشد.

۱۲- در هنگام صحبت‌های خانوادگی خود در مورد چیزهای خوبی که در طول روز اتفاق افتاده است به منظور افزایش اعتماد به نفس خانواده و فرزند خود صحبت کنید.


مقاله مرتبط: مرکز استعدادیابی کودکان


۱۳- به حرف‌ها و صحبت‌های کودک خود گوش دهید. ممکن در میان صحبت‌های کودکانه‌اش سرنخ‌هایی از استعدادهای خاص خود به شما ارائه دهد؛ بنابراین فرصت تعامل و گفتگو با فرزند خود را غنیمت بشمارید.

۱۴- به کودک خود یک فضای خاص در خانه برای کارهای خلاقانه اختصاص دهید

۱۵- کودک خود را از مسئولیت‌پذیری و انجام کارهای محوله که به خوبی انجام داده است، ستایش و تحسین کنید.

۱۶- هر از چند گاهی بازدید از مکان‌های جدید را به عنوان تفریح برای خانواده خود ترتیب دهید.

۱۷- سعی کنید هرهفته یا هر ماه یک شغل جدید را برای کودک خود شرح داده و او را با آن آشنا کنید و در صورت امکان او را برای دیدن آن شغل با خود همراه کنید. در مورد مشاغل با او صحبت کنید و به علائق او در مورد آن‌ها پی ببرید. این امر سبب می­شود کودک بتواند در آینده شغلی مناسب با توانایی خود انتخاب کند و در آن موفق شود.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب