علت و رفع مشکل انزوا طلبیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Mar 7Rating: 5.0علت و رفع مشکل انزوا طلبیممكن است انزوا را به عنوان یك احساس مبهم تجربه كرده باشید كه گویی بعضی چیزها در وضع رضایت بخشی نیست و نوعی پوچی جزئی، به شما دست می‌دهد. یا احتمال دارد انزوا را بعنوان یك ناكامی بسیار شدید و دردی جانكاه احساس كنید.

انزوا

ممكن است انزوا را به عنوان یك احساس مبهم تجربه كرده باشید كه گویی بعضی چیزها در وضع رضایت بخشی نیست و نوعی پوچی جزئی، به شما دست می‌دهد. یا احتمال دارد انزوا را بعنوان یك ناكامی بسیار شدید و دردی جانكاه احساس كنید. انزوا، انواع متفاوتی دارد؛ گاهی انزوا مربوط به از دست دادن فرد خاصی است؛ چرا كه وی مرده است یا خیلی از شما دور می‌باشد.

نوع دیگری از انزوا ممكن است بدلیل احساس تنهایی و عدم ارتباط با مردم ایجاد شود چون واقعاً، از نظر فیزیكی، از مردم جدا شده‌اید، مثل وقتی كه شما در شیفت شب كار می‌كنید یا در بخشی از سازمان كه به ندرت مردم به آنجا می‌آیند، به تنهایی مشغول كارید. حتی شاید زمانی كه مردم در اطراف شما هستند، از نظر روحی احساس تنهایی كنید، چرا كه نمی‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار كنید.


مقاله مرتبط: نامه ای برای افراد بیکار و تنها

مقاله مرتبط: تنهايی ،ويرانگر جسم و ذهن


منزوی بودن با تنها بودن تفاوت دارد

لازم به تأكید است كه انزوا، مشابه تنها بودن نیست، زیرا همه ما زمانی دوست داریم كه تنها باشیم. اما، انزوا احساس تنها شدن وو اندوه به خاطر این تنهایی است. و البته، همه ما گاهی احساس تنهایی می‌كنیم. زمانی كه به نظر می‌رسد در انزوای خود گیر كرده‌ایم، این‌جا هست كه یك مشكل واقعی برای ما پیش آمده است.

چگونه می‌توانیم در احساس انزوای خودمان دخیل باشیم؟

انزوا یك حالت منفعل و غیرفعال است. یعنی با عدم توجه ما، این حالت به آرامی، باقی می‌ماند و چنانچه هیچ‌كاری برای تغییر آنن نكنیم، انزوا ادامه پیدا می‌كند. عجیب اینكه، لحظاتی وجود دارد كه ما خود پذیرای انزوا هستیم. حتی گاهی فرو رفتن در این نوع احساسات منجر به افسردگی و ناتوانی می‌شود كه البته باعث حال منفعل‌تر و افسردگی بیشتر خواهد شد.

پیدا كردن روش‌هایی برای تغییر احساس انزوا

1- تشخیص احساس تنهایی و بیان آن

در ابتدا، باید بپذیریم كه ما احساس تنهایی می‌كنیم، پس باید به آن خاتمه دهیم. گاهی قبول كردن این احساس برایمان دشوار است. باید احساس انزوا را به روش‌های مختلف بیان كنیم. ممكن است خودمان را با نوشتن مطالبی در دفتر خاطرات پیدا كنیم یا نامه‌ای خیالی به یك دوست بنویسیم، نقاشی كنیم یا تصویر چیزی را بكشیم، با صدای بلند آواز بخوانیم و بهرحال هركار دیگری انجام دهیم تا بتوانیم احسسات درونی‌مان را ابراز كنیم. بیان احساسات به‌ ما كمك می‌كند تا دریابیم برخی از چیزها به احساس انزوای ما مربوط می‌شود مثل غم، عصبانیت و درماندگی.

امكان دارد ما توانایی این را داشته‌ باشیم كه بررسی كنیم این احساسات از كجا می‌آیند و چگونه به زندگی ما مربوط می‌شوند. زمانی كه ارزیابی این موارد را شروع می‌كنیم، برای ایجاد تغییراتی در احساساتمان نیز توانمندتر می‌شویم.

انزوا

2- باید فعال‌تر شویم

بزرگ‌‌ترین تغییر، از بین بردن حالت ركود و فعال‌تر شدن است. چنانچه ما در حال ازدست دادن كسی هستیم مثل خانواده، پدر و مادرر و یا دوست؛ می‌توانیم آن‌ها را ببینیم یا برایشان ایمیل بفرستیم یا به آن‌ها تلفن بزنیم. هم‌چنین، صحبت كردن با یك دوست فهمیده، غالباً به ما كمك می‌كند در حالاتمان تغییراتی ایجاد كنیم.

چنانچه دوست خوبی نداریم، صحبت كردن با یك روحانی، معلم یا مشاور می‌تواند نقطه شروعی باشد. اگر بدلیل از دست دادنن فردی كه فوت كرده است، تنها شده‌ایم، می‌توانیم ماتم خود را بخاطر از دست دادن وی بیان كنیم و خاطرات خوش با او بودن را به یاد آوریم و مطمئن باشیم كه این خاطرات همیشه با ما خواهند بود. و بدین ترتیب می‌توانیم از احساس تنهایی فاصله بگیریم. این كار به هنگام از دست دادن دوست یا عزیزانمان نیز مفید خواهد بود.

3- در كلوپ‌ها یا فعالیت‌های گروهی شركت كنیم

شركت در برخی فعالیت‌ها یا كلوپ‌ها باعث می‌شود بعضی كارها را به انجام برسانیم. زمانی كه در یك فعالیت لذت‌بخش شركتت داریم، ذهنمان از احساس تنهایی دور می‌شود. هم‌چنین، بدین طریق می‌توانیم مستقیماً حالتمان را تغییر دهیم. این كار می‌تواند به ما فرصت ملاقات با مردم را بدهد، افرادی كه علائق مشابهی با ما دارند و نیز تمرینی برای رویارویی و دیدن مردم می‌باشد. این تأثیرات گاهی به سرعت و گاهی نیز به كندی صورت می‌گیرد. ممكن است، واقعاً، نیاز داشته‌ باشیم كه به سمت دیدن و صحبت كردن با مردم حركت كنیم.

به منظور جلوگیری از حالت انزوا، باید تلاش كرد به گروه‌های مختلفی كه وجود دارند (گروه‌های دوستی، ورزشی، هندسی، اجتماعی،، محله و…) ملحق شد، یا علاقه جدیدی را در خود گسترش دهیم فقط به خاطر اینكه فكر می‌كنیم اینكار ما را بهتر و جذاب‌تر می‌كند.

روش بهتر شركت در كاری است كه قبلاً از آن لذت می‌برده‌ایم یا فكر می‌كنیم جالب است. احتمال دارد حتی افرادی را پیدا كنیم كهه راهی مشابه ما دارند. دریافت حقوق اضافی یعنی اینكه ما درك كرده‌ایم كه می‌توانیم وارد بعضی از فعالیت‌ها شده و بدون هیچ‌گونه احساس تنهایی، كاملاً به آن فعالیت علاقه‌مند شویم.

هر فردی، در هر زمانی احساس تنهایی می‌كند. بكارگیری برخی از روش‌های پیشنهادی فوق، كمك می‌كند تا بهتر براین احساس فائق شویم. چنانچه دریافتید به سختی می‌توانید با احساس انزوای خود مواجه شوید، ممكن است خواهان كمك گرفتن از یك متخصص سلامت روانی باشید. می‌توانید با ما تماس بگیرید.