فدا شدن زنان در رابطه

شاید طرح سوال بالا به نظرتان غیر ضروری برسد. ولی بسیار اتفاق افتاده است که زنان در رابطه خود را فدا کنند. زنان به دلایل زیادی این کار را انجام می دهند.

  • برخی اوقات مردان از ما چنین انتظار دارند که اهمیت کمی برای خود قائل باشیم. هزاران سال است مردها آموزش دیده اند که زن ها را موجوداتی در رده ی دوم ببینند. بالاخره ما در دنیایی زندگی می کنیم که در بسیاری از کشورها زنان هنوز به هنگام راه رفتن در خیابان به علامت احترام و زیر دست بودن، پشت سر شوهرشان راه می روند. آیا عجیب نیست که برخی از مردان انتظار دارند که زن ها خودشان را قربانی آنها کنند؟
  • ما زن ها نیز چنین آموزش دیده ایم که خودمان را از لحاظ اهمیت در درجه ی دوم قرار بدهیم.بسیاری از ما شاهد بوده ایم که مادرها و مادربزرگ هایمان استعداد،علایق،رویا ها وشغل های خود را به منظور حمایت از پدران و پدر بزرگانمان فدا کرده اند. در نتیجه ما نیز یاد گرفتیم که به خود اهمیت دادن،عملی خود خواهانه است.
  • به عوض آنکه تلاش کنیم تا رویاهای خود را به حقیقت برسانیم،ما ایثار و قربانی کردن را نوعی دست یابی موفقیت تلقی می کنیم.خیلی ساده است بگویید:” می توانستم درسم را تمام کنم و یک بشوم، اما دوست داشتم حمایت بیشتری از همسرم که در رشته ی حقوق تحصیلمی کرد، بکنم، بنابراین تصمیم گرفتم از حق خودم بگذرم.”

مقاله مرتبط: آیا شم زنانه وجود دارد؟


زنان در رابطه

نتایج فداکاری های بی مورد برای بدست آوردن عشق

هنگامیکه رویاهایتان را فدا می کنید و خود را در درجه ی دوم اهمیت قرار می دهید، چنین می پندارید که مردتان شما را بیشتر دوست خواهد داشت. ممکن است مردتان شما را بیشتر دوست داشته باشد و ممکن است برعکس، چنین نباشد، اما موردی که حتماً اتفاق خواهد افتاداین است که:

وقتی شخصیت خودتان را برای اینکه بیشتر دوست داشته شوید زیر پا می گذارید، نتیجه این خواهد شد که خودتان را کمتر دوست خواهید داشت.

هرگاه یکی از علایق، دوستان و یا رویاهای خود را به امید جلب توجه و دریافت محبت و عشق مردی زیر پا می گذارید، بخشی از وجود و شخصیت خود را از دست می دهید. هرچه بیشتر فدا کنید، کمتر از شما چیزی به جا می ماند، تا جایی که یک روز هوشیار می شوید که احساس می کنید که از درون تهی شده اید و چیزی از وجود واقعیتان باقی به جا نمانده است و تمامی آنچه که بودید را دور انداخته اید تا شخص دیگری باشید. پس شخصی که دوست داشتنی تر باشد، در این فرایند، زنانگی و موجودیت اصلی خود را از دست می دهد.

این از دست دادن خود در اکثر موارد با خشم و افسردگی توام خواهد بود؛ به طوری که انزجار زیادی را نسبت به خود و آنچه که مرتکب شده اید، احساس خواهید کرد و متعاقب آن احترام شخصی و اعتماد به نفستان را نیز به کلی از دست خواهید داد و نسبت به مردی که به خاطر او همه ی این کارها را کرده اید نیز انزجار و عصبانیت زیادی در خود احساس خواهید نمود. مهم تر از همه، این است که ممکن است در مقابل این همه فداکاری که کرده اید، آنچنان که شما می خواستید دوستتان نداشته باشند.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب