علائم خودشیفتگی

برخی اوقات علائم خودشیفتگی تا اندازه‌ای متنوع است. برخی اوقات چندان هم که در توصیف‌های مربوط به افراد خودشیفته در رسانه‌های مختلف می‌بینید این نشانه‌ها چندان واضح و آشکار نیستند و این احتمال هم وجود دارد که اگر چه اختلال شخصیتی خودشیفتگی در فردی به صورت بالینی شناسایی نشده باشد اما برخی از علائم خودشیفتگی در فرد مشاهده شود که در این شرایط خودشیفتگی به تدریج تأثیری جدی و منفی بر روابط و زندگی روزمره افراد خواهد گذاشت.

نمونه‌ای از علائم خود شیفته‌ها عبارت است از:

۱- خودبزرگ بینی و مبالغه در مورد توانائی‌های خود (احساس مهم بودن افراطی)
۲- اشتغال ذهنی زیاد و خیال بافی افراطی در مورد پیشرفت و موفقیت‌های نامحدود.
۳- این باور که فرد بی نظیر و استثنایی است ولی توسط دیگران درک نمی‌شود.
۴- نیاز شدید به تمجید و ستایش شدن توسط دیگران.
۵- احساس حق به جانب بودن در اکثر مواقع بدون شواهد کافی.
۶- استثمار دیگران.
۷ – ناتوانی در همدلی کردن با دیگران (قادر به درک احساسات و رابطه همدلانه با دیگران نیست)
۸- حسادت نسبت به دیگران و یا اینکه دیگران به من حسادت می‌کنند (مکانیزم فرافکنی)
۹- متکبر و خودبین بودن (منم منم زدن)

در ادامه به تفصیل علائم رفتاری و علائم خودشیفتگی مورد بحث قرار گرفته است.

علائم رفتاری خودشیفته‌ها

برای افراد خود شیفته همه چیز درباره آن‌ها است

افراد خودشیفته عاشق صحبت درباره خود هستند. سوزان هایتلر، روانشناس بالینی می‌گوید: “هسته عملکرد ناسازگارانه فرد خودشیفته در اختلال گوش دادن است.” وقتی با فرد خودشیفته صحبت می‌کنید او واقعاً گوش نمی‌دهد بلکه منتظر صحبت درباره خود است.

آن‌ها مکالمه را به آن سمتی که خود می‌خواهند ادامه می‌دهند. ممکن است از شما درباره روزتان سؤال کنند اما آن‌ها می‌خواهند به آن موضوعی که می‌خواهند درباره‌اش صحبت کنند برسند. در نهایت آن‌ها از اینکه شما بخواهید نظرتان را بیان کنید عصبانی می‌شوند. همیشه حق با اوست حتی اگر نتیجه‌گیری آن‌ها غیرمنطقی باشد.


مقاله مرتبط: خودشیفتگی در دنیای امروز


فرافکنی

افراد خودشیفته زمینه‌ای برای فرافکنی حالات خود دارند. احساس خود را واقعیت خارجی می‌دانند. احساس خود را ملاک ارزیابی و اندازه‌گیری می‌دانند. تصور می‌کند اگر او از چیزی لذت می‌برد، هر چند برای دیگری دردآور است، او هم بالاخره لذت می‌برد و یا خواهد برد. فکر می‌کنند اگر کسی به خاطر دیگری رنج ببرد، آدم خوبی بوده و عشق خود را به او نشان داده است.

اهمیت به ظاهر فیزیکی

افراد خودشیفته لزوماً جذاب‌تر از بقیه نیستند اما شدیداً به ظاهر خود اهمیت می‌دهند و بر جذابیت‌های فیزیکی خود تمرکز ویژه‌ای دارند. با این وجود، همه افرادی که به ظاهر خود اهمیت می‌دهند نیز افراد خودشیفته‌ای نیستند اما ناخن‌ها، موها و چهره آرایش‌شده می‌تواند نشانه‌ای بر خودشیفتگی در فرد باشد.

شما را بازی می‌دهند تا به آنچه می‌خواهند برسند

دو چهره از خودشیفتگی وجود دارد:

نوع برونگرا، خودپسند و جذاب که تا کنون در مورد آن صحبت کردیم و نوع دیگر که کاملاً متضاد با نوع اول است: آسیب‌پذیر، دارای حساسیت فوق‌العاده، اضطراب ناشی از عدم اعتمادبه‌نفس و ممکن است درون‌گرا به نظر برسد، اما به تصورات و فانتزی‌های خود بزرگ بینانه پناه برده و از آسیب‌پذیری خود برای بهره‌برداری از دیگران استفاده می‌کند.

در هر دو نوع از خودشیفته‌ها تمایل به استثمار و بهره‌بری از دیگران از طریق دستکاری احساسات آن‌ها دارند. خودشیفته برونگرا تا زمانی که به خواسته خود برسد متملق و جذاب خواهد ماند.

فرد استینسون، روانشناس، دریافت که مردان بیشتر احتمال دارد خودشیفته باشند. خودشیفته درونگرا ترحم و همدلی شما را بیدار می‌کند. هر دو نوع خودشیفته از نظر احساسی، جنسی، اجتماعی و جسمی از شما سوءاستفاده خواهد کرد.

اظهارات خودبزرگ بینانه

افراد خودشیفته از این سخنرانی‌ها برای جلب توجه و کسب اعتماد و تحسین دیگران استفاده می‌کنند. این خودشیفته‌ها خود را محق می‌دانند. به جای آنکه بگویند: “هنوز چیزهای زیادی هست که من باید یاد بگیرم اما من تقریباً مطمئن هستم که موفق می‌شوم.” آن‌ها جملاتی شبیه به این می‌گویند: “من صادقانه احساس می‌کنم لیاقت من برای ترفیع بیشتر از سایر همکارانم است.”

در حالت شدیدتر، خود شیفته بزرگ بین، مستعد ابتلا به هذیان خودبزرگ بینی است. آن‌ها “بهترین” هستند. یک خودشیفته پاتولوژیک معتقد است که می‌تواند معروف‌ترین فرد در آمریکا باشد (آن‌ها یک نام شخص مشهور را می‌گویند و خودشان را با آن شخص مقایسه می‌کنند یا ادعا می‌کنند که آن‌ها ارتباط شخصی با یک شخص مشهور دارند). آن‌ها فکر می‌کنند که برای هدایت و رهبری جهان مناسب هستند.

آن‌ها دائماً با شما بحث می‌کنند

خودشیفته‌ها همیشه درست می‌گویند، همیشه! همان‌طور که رابطه شما با فرد خودشیفته پیشرفت می‌کند، پرده‌ها کنار می‌روند، آنچه را که فکر می‌کنند شما می‌خواهید بشنوید به شما نخواهند گفت. بحث‌ها و دعواها به مرور، شدیدتر و بیشتر خواهد شد. این دعواها هیچ برنده‌ای نخواهد داشت زیرا خودشیفته‌ها منطقی پاسخ نمی‌دهند، مگر زمانی که ببینند دارند به خواسته خود می‌رسند.


مقاله مرتبط: نشانه های ارتباط با شخص خودشیفته

مقاله مرتبط: خودشیفتگی چه پیامدهایی دارد؟


آن‌ها چیزهای زیبا و خوب را دوست دارند

در واقع منظور ما این نیست که همه افرادی که وسواس در خرید دارند یا همه افراد مادی‌گرا انسان‌هایی خودشیفته هستند یا اینکه همه افراد خودشیفته مبتلا به اختلال وسواس در خرید هستند، اما یکی از ویژگی‌های اصلی و برجسته علائم خودشیفتگی میل به نشان دادن برخورداری از جایگاه و شأن و مرتبه‌ای بالا است که این معمولاً با استفاده از اشیاء و مادیات انجام می‌شود.

به‌عنوان مثال، برخی اوقات یک فرد مبتلا به اختلال وسواس در خرید به شما می‌گوید که چیزی را با قیمت بسیار خوبی خریده است اما فرد خودشیفته در چنین موقعیتی بر فاخر بودن و برجسته بودن آن کالا در شرایطی خاص تأکید می‌کند. مثلاً فرد خودشیفته به شما می‌گوید که چیزی را از برند فراری خریده است اما در مورد قیمت خوبی که در این معامله عاید او شده است حرفی نمی‌زند.

آن‌ها این فرد بی‌عیب و کامل را در زندگی خود پرستش می‌کنند

درست است که او خود را فرد بی عیب و کاملی می‌داند اما حتماً یک فرد را برای ستایش خود پیدا می‌کنند. بت فرد خود شیفته از نظرش کامل‌ترین است و او می‌خواهد از او تقلید کند و به شکلی بچه گانه این کار را انجام می‌دهد. غفلت عاطفی در دوران کودکی می‌تواند علت خودشیفتگی باشد. این غیر معمول نیست که بت خودشیفته یک وضعیت یا نماد جنسی باشد.

 افرادی دوست داشتنی هستند، حداقل در نخستین نگاه

افراد خودشیفته در نخستین برخورد عالی دیده می‌شوند؛ افرادی با شخصیت، خوش سیما و کاریزماتیک و به همین دلیل است که در مصاحبه‌های کاری عملکرد بسیار خوبی نشان می‌دهند. کامبل می‌گوید: اغلب نخستین تصویری که از یک فرد خودشیفته می‌بینید تصویری بسیار مثبت است اما در طولانی مدت این تصویر منفی‌تر می‌شود و به همین دلیل هم شما حیرت‌زده می‌شوید. مثلاً ناگهان می‌گویید: ”خدای من! این همان آدمی هست که من استخدام کرده بودم؟ انگار که الآن با یک آدم دیگه روبه‌رو هستم.”

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره علائم خودشیفتگی می‌توانید مقاله ۵ علامت پنهان خودشیفتگی را مطالعه نمایید.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب