نشانه ها و علائم افسردگی در زنان

علائم افسردگی در زنان و مردان متفاوت است. افسردگی اختلالی است که بر میلیون ها نفر از مردم، در سراسر جهان تاثیر گذاشته است. در ایالات متحده تنها، بیش از ۱۶.۱ میلیون بزرگسال، سالانه افسردگی اساسی را تجربه می کنند و این تعداد همچنان رو به رشد است. افسردگی علائم متفاوتی دارد. ولی این علائم در هر فرد می تواند به شکل متفاوتی بروز کند. در این مقاله، جامعه روان شناختی به این توافق رسیده اند که؛ جنسیت فرد می تواند بر تجربه او با افسردگی تأثیر بگذارد و در زنان و مردان افسردگی به صورت متفاوتی تجربه می شود.

تست درمان افسردگی

علائم شایع افسردگی

مردم اغلب فکر می‌کنند افسردگی یعنی «حس بد داشتن» یا «احساس غمگینی». آن‌ها نمی‌دانند که افسردگی می‌تواند باعث شود که فرد از یک تصمیم‌گیری ساده عاجز شود، ۲۰ ساعت در شبانه‌روز بخوابد، یا بدون دلیل مشخصی شروع به گریه کند و نتواند جلوی خودش را بگیرد. بنابراین آشنایی با علائم افسردگی  در زنان برای همگان اهمیت دارد.

 • خلق و خوی افسرده: برای اطلاق افسرده بودن به فرد، او باید تمام روز و تقریباً هر روز این حالت را داشته باشد. این خلق و خوی افسرده توسط خود شخص با احساس اندوه، پوچی و افسردگی حس می شود یا توسط اطرافیانش مشاهده می گردد.
 • بی علاقگی یا لذت نبردن از فعالیت هایی  فیزیکی که معمولاً لذت بخش و جالب اند.
 • این نشانه هر روز و عملاً برای تمامی فعالیت ها دیده می شود.
 • حس خودکم بینی یا احساس گناه بیش از حد و نامتناسب واحساس بی ارزش بودن.
 • این احساس تقریباً همیشه و تقریباً هر روز حضور دارد.
 • داشتن ایدۀ خودکشی به طور مکرر، خواه با نقشه یا بدون نقشۀ دقیق یا با اقدام به خودکشی. فکر به مرگ (مثلاً گفتن «من ترجیح می دهم که مرده باشم») نیز از این دسته محسوب می شوند.
 • مشکلات خواب. ممکن است به شکل بی خوابی یا پرخوابی بروز کند.
 • این مشکلات هر روز در میان افراد افسرده دیده می شود.
 • آشفتگی یا کندشدن روانی و حرکتی: این نشانه نیز هر روز حضور دارد که یا توسط خود فرد افسرده گزارش می شود یا اطرافیانش مشاهده می کنند. در افسردگی، حرف فقط بر سر یک احساس بی قراری یا کندشدگی ساده نیست، بلکه این آشفتگی یا کندشدگی قابل ملاحظه و مشهود است.
 • مشکلات اشتها که هم به شکل بی اشتهایی و کاهش وزن و هم بالعکس. با افزایش اشتها و اضافه شدن وزن می تواند روی دهد. این مشکلات بدون رژیم گرفتن به وجود می آیند.
 • مشکلات تمرکز: این مورد اغلب با مشکل در اندیشیدن و حتی تردیدهای تکراری ظاهر می شود. پدیده ای قابل مشاهده و روزانه است و تنها احساس عدم موفقیت در متمرکز شدن نیست.
 • احساس روزانه خستگی یافقدان انرژی
 • بی علاقه بودن به استحمام

اگر به دنبال مرکز روانشناسی جهت تشخیص و درمان افسردگی می گردید حتما به مرکز روانشناسی اکسیر مراجعه نمایید. مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را به صورت حضوری و غیرحضوری ارائه می دهد.

تفاوت علائم افسردگی در زنان و مردان

ابراز و بیان عاطفی

یکی از تفاوت های عمده علائم افسردگی در زنان و مردان ابراز عاطفی است. بسیاری از محققان تفاوت های عاطفی زیادی را در نحوه واکنش مردان و زنان با افسردگی بیان می کنند. دکتر دبرا سرانی، متخصص در زمینه تروما و افسردگی، معتقد است که زنان بیشتر از مردان تمایل دارند تا علائم خود را به عنوان افسردگی تشخیص دهند. زنان نیز قادر به بیان این علائم از طریق روش های غیر مخرب و به دنبال درمان هستند. اگرچه زنان نیز بیشتر علائم ناامیدی و زودرنجی دارا هستند، اما مردان اغلب رفتار عصبی یا تحریک آمیز بیشتری دارند.

تحقیق سال ۲۰۱۳ در مجله روانپزشکی JAMA، نقش مردانگی را در مردان مبتلا به افسردگی مورد بررسی قرار داد. این محققان دریافتند که سطح توانایی مردان برای کنار آمدن با افسردگی مربوط به سطح تعهد آنها نسبت به طرز فکر غالب “مرد مرد است” است. در نتیجه، مردانی که دارای این باور هستند که “مرد گریه نمی کند”، به غم و افسردگی با خشم و رفتار خود تخریبی واکنش نشان می دهند.

یکی دیگر از تفاوت های علائم افسردگی در زنان و مردان “سرزنش” است. در رابطه با احساسات بیرونی، مردان بیشتر احتمال دارد که دیگران را به خاطر شرایط خود سرزنش کنند. این امر می تواند منجر به حالت دفاعی و بدگمانی به دیگران شود. زنان تمایل دارند خودشان را به خاطر شرایط شان سرزنش کنند، که می تواند منجر به احساس بی ارزش بودن و شک و تردید به خود شود.

مرکز روانشناسی اکسیر به افرادی که تحت قرارداد بانک ها هستند خدمات رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

علائم افسردگی در زنان

تشخیص علائم افسردگی در زنان و درمان آن

به طور متوسط، زنان دو برابر بیشتر از مردان دارای افسردگی تشخیص داده می شوند. داروهای ضد افسردگی نیز دو برابر بیشتر برای زنان تجویز می شود. این در واقع یک پدیده جهانی است؛ زنان جوان در معرض خطر بیشتر افسردگی هستند.

برای مردان اغلب تشخیص افسردگی داده نمی شود. اگرچه تشخیص مردان همواره در شمارش کمتر بوده است، احتمال وجود دارد که مردان و زنان در موارد افسردگی با هم برابر باشند. زنان فقط راحت تر در مورد افسردگی خود صحبت می کنند و به دنبال درمان می باشند.

مردان نسبت به زنان خودکشی بالاتری دارند، نرخ خودکشی مردان سه برابر بیشتر از میزان زنان است. این امر به این دلیل طولانی تر شدن زمانی است که مردان به دنبال تشخیص و درمان می روند.

مشکلات رفتاری در زنان

از علائم افسردگی در زنان اختلالات خوردن است. به گفته دیاموند، زنان بیشتر از مواد غذایی به عنوان خود درمانی استفاده می کنند. اختلالاتی مثل بولیمیا، بی اشتهایی عصبی و دیگر اختلال خوردن غذا ممکن است به عنوان مشکلات جدید، با افسردگی همراه شود. زنان ممکن است به علت استرس یا بی میلی مبتلا به بی اشتهایی عصبی شوند. اگرچه ممکن است مردان این اختلالات نشان دهند. به جای آن مردان معمولا به الکل یا مواد مخدر وابسته می شوند. و هم چنین به قمار و تماشای بیش از حد تلویزیون روی آورند.


مقاله مرتبط: تست آنلاین اختلال خوردن


پس آیا علائم افسردگی در زنان و مردان متفاوت است؟

بله و خیر. نشانه های رایج افسردگی توسط اکثریت افرادی که از آن رنج می برند، بدون توجه به جنسیت، احساس می شود. با این حال، جنسیت ما به طور قابل ملاحظه ای به نقش های سنتی جنسی مرتبط است.

واقعیت این است که بسیاری از مردان افسرده احساس افسردگی مشابه زنان را دارند، آنها فقط در مورد آن حرف نمی زنند! ناتوانی صحبت کردن در مورد افسردگی، آن را غیر قابل تحمل می کند. افسردگی برای همه قابل درمان است. مرد یا زن، قدم اول این است که مشکل را بپذیریم و درباره آن صحبت کنیم.


مقاله مرتبط: دلایل افسردگی بیشتر زنان در مقابل مردان


تفاوت عمده علائم افسردگی در زنان و مردان

 • زنان احساس اضطراب و ترس دارند. مردان احساس محافظت می کنند.
 • زنان خود را به دلیل افسردگی سرزنش می کنند. مردان دیگران را سرزنش می کنند.
 • زنان معمولاً هنگام افسردگی احساس غم، بی ارزش و بی احساس می کنند. مردان بیشتر تمایل به  تحریک و عصبانیت دارند.
 • زنان احتمالاً هنگام افسردگی از درگیریها دوری می کنند. مردان به احتمال زیاد درگیری ایجاد می کنند.
 • زنان برای خود درمانی به سمت  غذا و دوستانشان می روند اما مردان برای خوددرمانی به الکل، تلویزیون، سکس یا ورزش روی می آورند.
 • زنان احساس بی حالی و عصبی می کنند. مردان احساس اضطراب و بیقراری می کنند.

انواع افسردگی در زنان

افسردگی شدید

زنانی که افسردگی شدید دارند از فعالیت هایی که قبلا لذت می بردند دیگر لذت نمی برند. علاوه بر این افسردگی شدید بر توانایی در کار، خوابیدن و غذا خوردن زن و روابط بین فردی و اجتماعی تأثیر منفی می گذارد. افسردیگ شدید معمولا طولانی مدت است و با کاهش عزت نفس همراه است.

افسردگی پس از زایمان

این یک شکل خاص از افسردگی است که پس از تولد نوزاد رخ می دهد. علائم معمول افسردگی در ماه های بعد از تولد شروع می شود، در حالی که در برخی از خانم ها، در حالی که هنوز باردار هستند، ممکن است رخ دهد که به آن افسردگی دوران بارداری می گویند.

افسردگی پیش از قاعدگی

در این نوع افسردگی ، نوسانات شدید خلقی ، اضطراب و افکار منفی در هفته قبل از شروع قاعدگی ظاهر می شوند و پس از شروع دوره قاعدگی از بین می روند. علائم افسردگی به اندازه کافی شدید است که بر روابط بین فردی تأثیر منفی بگذارد و در فعالیت های روزانه دخالت کند.

انواع و علائم افسردگی در زنان

چه عواملی باعث افسردگی در زنان می شود؟

زیست شناسی و هورمون

از نظر بیولوژیکی، افسردگی در خانواده ها اتفاق می افتد. شواهد علمی نشان می دهد که برخی از عوامل ژنتیکی در ابتلا به افسردگی بسیار موثر هستند. عوامل محیطی هم با پیش بینی های ژنتیکی در تعامل هستند. یعنی فقط به دلیل ژن های شما نیست که بیشتر مستعد افسردگی هستید بلکه روابط ناسالم خانوادگی و اجتماعی هم خطر ابتلا را افزایش می دهد.

تغییرات هورمونی

مشکلات مربوط به بارداری، باروری، یائسگی و چرخه قاعدگی عوامل خطر ایجاد افسردگی زنان را افزایش می دهد. بیشتر اینها به دلیل عدم تعادل هورمونی و نوسانات سریع در هورمونهای تولید مثل است.

عوامل روانشناختی

از نظر روانشناختی زنان بیشتر مستعد افسردگی هستند. یکی از عوامل مهم در ایجاد افسردگی، استرس است که زنان به دلایل مختلفی در طول زندگی دچار استرس بیشتری می شوند و خطر ابتلا به افسردگی در زنان بالاتر از مردان است.

علل اجتماعی

مهارت های مقابله و شیوه های زندگی در زنان با مردان متفاوت است. زنان در مواقع مشکلات زناشویی، مشکلات مالی، بهم خوردن تعادل در زندگی و از دست دادن یک فرد دچار استرس شدید و افسردگی می شوند.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب