صمیمت واقعی

صمیمیت واقعی به معنی شناخت عمیق شخص و احساسات او است. صمیمیت واقعی ، فرایندی تعاملی است که از چندین مولفه مربوطه به هم تشکیل شده است و هسته اصلی این فرایند شناخت، درک و پذیرش طرف مقابل، همدلی با احساسات او و قدرشناسی از دیدگاه بی همتای وی نسبت به جهان است. این اتفاق در مکالمه ای تلفنی یا در یک روز دوست داشتنی در کنار ساحل یا حتی در زمان رابطه جنسی صورت نمی گیرد. این در هفته ها و ماه های اول یک رابطه جدید و هیجان انگیز اتفاق نمی افتد. صمیمیت، مثل شراب خوب، وقت می گیرد تا عمیق تر و ملایم تر شود.

صمیمیت واقعی شامل چه چیزهایی است

شناخت

یک رابطه واقعا صمیمی به افراد اجازه می دهد که هر دو در سطح عمیق تر بدانند که هر کدام واقعا چه کسانی هستند. آنها به روح یکدیگر نگاه کردند و متوجه می شوند چه چیزی ارزشمند است و قدردان آن خواهند بود، که می توانند تفاوت های اجتناب ناپذیری که در هر دو نفر وجود دارد را تحمل کنند.

پذیرش

هچ یک از دو طرف احساس نیاز درباره تغییر خود را به صورت اساسی احساس نمی کند. تغییرات جزئی همیشه زمانی رخ می دهد که افراد با یکدیگر زندگی می کنند. اما نه زن و نه شوهر به این موضوع فکر نمی کند که او را آن طور که خودم بخواهم تغییر خواهم داد.

احترام به تفاوت ها

هر دو درک می کنند که لازم نیست به طور کامل شبیه هم باشد. در واقع بخش لذت بخش رابطه، کشف این تفاوت ها و احترام و قدردانی از آنها است. یادگیری در مورد دیدگاه های دیگران به عنوان فرصتی برای گسترش دنیای خود به شمار می رود.

امنیت

صمیمیت واقعی زمانی اتفاق می افتد که هر دو طرف احساس امنیت کافی نسبت به آسیب پذیری داشته باشند. در واقع این امر حمایت از ضعف های یکدیگر و جشن گرفتن نقاط قوت یکدیگر، است. زن و شوهر در یک تعریف از وفاداری توافق کرده اند و هر دو این احساس امنیت را دارند که این توافق از سوی دیگری نقض نخواهد شد.

حل مسئله محبت آمیز

هر دوی این افراد با عشق، محبت و تمایل به مشارکت با هر مشکلی روبرو می شوند. هر دو برای یک تیم واحد کار می کنند، به جای اینکه تیم های مختلف با یکدیگر رقابت کنند.

صمیمیت واقعی در ازدواج

ارتباط عاطفی

صمیمیت زمانی رشد می کند که افراد از نظر عاطفی و احساسی با یکدیگر در ارتباط باشند، حتی زمانی که مشکلی برای حل و فصل پیش رو داشته باشند.


مقاله مرتبط: چگونه مردان می‌توانند صمیمیت در ازدواج را افزایش دهند

مقاله مرتبط: راه هایی برای افزایش صمیمیت زناشویی


چگونه صمیمیت واقعی را پرورش دهیم؟

عاقلانه انتخاب کنید

اولین قانون برای داشتن یک رابطه صمیمی، انتخاب عاقلانه در وهله اول است. اگر در رابطه خود همیشه تسلیم می شوید و از خود می گذرید و یا همیشه خود را با او هماهنگ می سازید و یا اینکه تغییرات اساسی را پذیرفته اید، این شخص برای شما مناسب نیست. حتی اگر شریک زندگی تان شمارا به طور مکرر متهم و سرزنش می کند و یا شما آزار می دهد و یا نمی گذارد به دوستان تان نزدیک شوید، هر چه سریع تر از این رابطه خارج شوید. برای کسی که به شما احترام می گذارد و قدردان شما است و از شما حمایت می کند، خود را در دسترس قرار دهید.

نشان دادن خود

همان طور که در یک رابطه جدید رشد می کنید و پیش می روید، رفته رفته خودتان را به یکدیگر نشان می دهید، در هر دو حالت جذاب و غیر جذابی که قرار می گیرید. مایل به افشای اعتقادات، ارزش ها و ایده های اصلی خود برای کشف واکنش های دیگران باشید. در ابتدا متضادها ممکن است جذب شوند، اما آنها نیز بذر ناراحتی هایی هستند که در آینده برداشت خواهند شد.

تفاوت های خود با طرف مقابل را کشف کنید و ببینید آیا آنها برای شما هیجان انگیز هستند یا در آینده باعث بر هم خوردن رابطه خواهند شد. اطمینان حاصل کنید که اختلافات شما ارزش های اصلی را برای هر فرد نقض نمی کند. وقتی دو طرف به علت گرایش جنسی و یا علل دیگری به غیر از تشابه فکری و ظاهری در یک رابطه وارد می شوند، پس از مدتی به علت عدم وجود زمینه های اشتراک، رابطه شان به جدایی می انجامد.

کسی باشید که می خواهید شریک زندگی تان آن طور باشد

آسان است که از شخص دیگری بخواهید فهیم، دلسوز، وفادار و سخاوتمند باشد. انجام این کار آسان نیست. لازمه صمیمیت آن است که بهترین خودمان باشیم، کسی که ارزش صمیمیت را داشته باشد. لازم نیست که در آن کامل و عالی باشید. لازم است بهترین خود باشیم و وقتی اشتباهی کردیم و بازخوردها و نظرات را با آغوش باز بپذیریم.

پذیرفتن تعارضات

بله، آن را بپذیرید. نادیده گرفتن تعارض به ندرت به عنوان وسیله ای برای صمیمیت کار می کند. تعارضات و درگیری ها نشانه ای است که یک مشکل وجود دارد که باید حل شود. صمیمیت مستلزم مواجه شدن با مشکلات با شجاعت و ایمان است، رابطه مهم تر از بحران اتفاق افتاده است.

توسعه ذهن آگاهی عاطفی

احساسات خوب یا بد نیستند. اما ابراز احساسات و عواطف ما یا می توانند صمیمیت را افزایش دهند یا به آن آسیب برسانند. اجتناب ناپذیر است که هر دوی شما یک بار، شاید حتی چندین بار احساس خشم، آسیب یا ناامیدی کند. صمیمیت نیازمند روش های یادگیری برای بیان احساساتی است که تهدیدآمیز نباشد. با هم کار کنید تا راه هایی برای آرام کردن احساسات شدید پیدا کنید. با هم توافق کنید که به جای منفجر شدن، ریشه مشکلات را پیدا کنید و آنها را رفع کنید.

تعیین مرزها

صمیمیت مستلزم آن است که روابط شما با یکدیگر به نحوی متفاوت از روابط شما با دیگران باشد. بسیاری از زوج ها مرز را در مورد انحصار جنسی می کشند. دیگران صمیمیت خود را از راه های مختلف تعریف می کنند. هر تصمیمی که در رابطه با وفاداری می گیرید، باید چیزی باشد که هر دوی شما موافق هستید، هسته ی آن چیزی است که رابطه شما با آن خاص، ارزشمند و منحصر به فرد از روابط با دیگران می شود. هر دو موافقند که مرزها بسیار مهم هستند که نقض آنها پایه و اساس رابطه شان را به لرزه در خواهد آورد.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب