سینستزیا

سینستزیا ممکن است میان ترکیبی از حس ها و یا حتی مسیرهای شناختی رخ دهد. “من می دونم عدد ۴ زرده، اما دوستم میگه قرمزه؛ تازه از نظر اون، ۴ یه شخصیت مادرانه داره، اما از نظر من ۴ شخصیت نداره! همونطور که اعداد برای من رنگ دارن، ماه ها و روزها هم رنگ مخصوص به خودشون رو دارن!”

این ها را یک فرد مبتلا به “سینستزیا” می گوید. سینستزیا یک وضعیت ادراکی است که در آن تحریک یک حس، موجب راه اندازی و برانگیختگی غیر ارادی و اتوماتیک حسی دیگر می شود. سینستزی زمانی است که شما موسیقی می شنوید، اما اشکال را می بینید. یا کلمه یا نامی را می شنوید و فوراً یک رنگ را می بینید. Synesthesia نامی زیبا برای زمانی است که یکی از حواس خود را از طریق دیگری تجربه می کنید.

تا مدت ها این پدیده‌، به عنوان موضوعی غیرواقعی تعبیر می شد؛ اما تحقیقات سال‌ های اخیر دانشمندان، واقعی بودن آن را آشکار کرده است.

افراد مبتلا به سینستزیا ممکن است صداها را “ببینند”، کلمات را بچشند یا رایحه ها را با پوست خود لمس کنند. آن ها حتی ممکن است مفاهیم انتزاعی مانند زمان را در اطراف خود ببینند!


مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مدل های دیگر سینستیزیا

در مثالی که از شخص مبتلا به سینستزیا پیش تر آورده شد، به داشتن “شخصیت مادرانه عدد ۴” اشاره شد. این موضوع بیانگر نوعی از سینستیزیا با نام “شخصیت بخشی کلامی” می باشد. علاوه بر آن، ۳ مدل دیگر سینستیزیا وجود دارد که شامل:

  1. سینستیزیای ماه ــ رنگ
  2. سینستیزیای روزهای هفته ــ رنگ
  3. سینستیزیای کلمه (عدد) ــ رنگ

سنستزیا، پدیده ای کاملاً غیر ارادی است؛ شخص نیازی ندارد به طور آگاهانه از حس دومش استفاده کند. این تجربه به تنهایی و در پاسخ به یک محرک حاصل می شود؛ در نتیجه فرد نمی تواند آن را کنترل کند.

اینستاگرام اکسیر

همچنین سینستزیا بسیار پایدار است و در سنین کم شکل گرفته و با گذر زمان تغییر نمی کند.

از سویی دیگر به گفته دانشمندان، این توانایی ژنتیکی است و نمی توان آن را نوعی اختلال نامید، چون این توانایی فرد را از انجام کارهای خود بازنمی دارد. دانشمندان معتقدند که حواس این افراد، با هم ادغام شده و با تحریک یکی از حواس پنجگانه آن ها، حس دیگر هم تحریک می شود.

میزان شیوع این اختلال در حدود ۴ درصد می باشد. همچنین این پدیده در بین زنان شایع تر از مردان است؛ در نتیجه احتمال داده می شود این وضعیت مربوط به کروموزوم X باشد.

نکته جالب در مورد افراد دارای سینستزیا این است که تصور می کنند وضعیت آن ها کاملا طبیعی و معمول است. البته اولین باری که به تفاوتشان با بقیه پی می برند، هم خودشان دچار ترس و اضطراب می شوند و هم تعجب اطرافیان را بر می انگیزند.

گرفتن وقت مشاوره از اکسیر

۸۸۰۷۸۵۸۵

۸۸۳۷۸۷۵۳

دلایل ابتلا به سینستزیا

دلایل ابتلا به سینستزیا همچنان نامشخص و مبهم است. با این حال، یک علت احتمالی که در مورد بروز این حالت مطرح می‌شود، وجود ارتباط متقاطع میان برخی نواحی ادراک حسی در مغز این گونه افراد است که قاعدتاً باید مانند مغز افراد عادی به صورت مجزا فعالیت کنند.

یکی از مواردی که ممکن است با سینستزیا اشتباه گرفته شود، مفهوم “توهم” است؛ در حالی که توهم ادارک حسی غلط از یک محرک غیر موجود می باشد و سینستزیا ادراک های چندگانه حسی از یک محرک موجود.

انواع سینستزیا

  1. سینستزیای اکتسابی: که در اثر آسیب مغزی به وجود می آید و ممکن است در افراد اسکیزوفرن و اتیستیک مشاهده شود.
  2. سینستزیای ناشی از مصرف مواد و دارو: که در افرادی که LSD و یا مسکالین مصرف نموده اند به وجود می آید.
  3. سینستزیای ذاتی یا تحولی: که از کودکی در فرد بوده و ممکن است تا پس از بلوغ و پایان عمر نیز ادامه داشته باشد.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط  متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله  مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

چگونه سینستزیا بر زندگی یک فرد تأثیر می گذارد؟

سینستزیا – از طریق تداعی‌های غیرمنتظره‌ای که در مغز افراد ایجاد می‌کند – می‌تواند منبع بزرگی از الهام باشد، و شاید این دلیلی باشد که نشان دهد چرا هنر و اختراعات بسیاری از سینستت‌ها به وجود آمده است.

Synesthesia همچنین می‌تواند از لحاظ عملی مفید باشد، زیرا ارتباط‌هایی که باعث ایجاد آن می‌شود می‌تواند به راحتی به عنوان دستگاه‌های یادگاری مورد استفاده قرار گیرد و به synesthetes اجازه می‌دهد تا انواع خاصی از اطلاعات را آسان‌تر به خاطر بیاورند. یکی از افراد سینستزیا توضیح می دهد که «فکر می‌کنم رنگ‌ها به من کمک می‌کنند تا نام افراد را به خاطر بسپارم، زیرا اگر [نام شخصی] را که مثلاً مارک نامیده می‌شود، فراموش کرده باشم، هنوز احساس می‌کنم که آنها یک «آدم قرمز» هستند. یعنی می دانم که نام آنها باید با حرف قرمز شروع شود که M است».

دریافت وقت مشاوره فردی

Loading...

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب