روانشناسی ازدواجReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on May 3Rating: 5.0روانشناسی ازدواج و ازدواج موفقروانشناسی ازدواج | مشاوره ازدواج | مرکز روانشناسی ازدواج | مرکز مشاوره ازدواج | مشاوره خانواده | مشاور خوب | مرکز مشاوره خوب | مشاوره زناشویی | روانشناسی زناشویی و خانواده | رابطه جنسی و ازدواج | روانشناسی شخصیت ازدواج | ازدواج درست | روانشناسی خانواده | مرکز روانشناسی اکسیر | روانشناس ازدواج | دکتر حانیه صالحیان

روانشناسی ازدواج

روانشناسی ازدواج امروزه مبحث بسیار مهمی برای داشتن زندگی خوب و آرامش بخش است. ازدواج یکی از پیچیده ترین مسایلی است در مرحله انتقال به بزرگسالی می تواند برای هر فردی رخ دهد. مشاوره و روانشناسی ازدواج یک سنجش عمیق در رابطه مشترک شما و همسرتان خواهد بود و به شناخت هرچه بیشتر می انجامد.

بطور کلی می‌ توان گفت در روانشناسی ازدواج دو دسته مبحث کلی مورد توجه است. یک دسته مباحثی است که به شرایط قبل از ازدواج و در واقع به مرحله تصمیم گیری برای ازدواج مربوط می‌ شود، دسته دیگر شامل مطالبی می ‌شود که به حین ازدواج و بعد از ازدواج مربوط هستند.

ازدواج موفق و یا ناموفق بر روی سلامت جسمانی و روان شناختی فرد تاثیر می‌ گذارد. در بزرگسالی هیچ فردی به اندازه همسرمان، بر سلامت روان و بهزیستی ما نمی تواند تاثیر بگذارد. مطالعات متعددی این موضوع را اثبات کرده اند. شریک زندگی ما به دلیل نزدیکی زیادی که به ما دارد، ما را بهتر از هر کس دیگری می شناسد. او تمام خصوصیات اخلاقی ما را می شناسد.

با گذشت زمان هر چه به هم نزدیک تر می شوید، می توانید باعث پیشرفت و بالا بردن یکدیگر شوید. حمایتی که در رابطه زناشویی تان دارید توسط هیچ رابطه اجتماعی قابل جایگزین شدن نیست. اما وقتی که شرایط آن طور که باید پیش نمی رود می تواند مشکل ساز شود.

در این شرایط یک متخصص حرفه ای در زمینه مشاوره و روانشناسی ازدواج می تواند به شما کمک کند. متخصصین مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی اکسیر در زمینه نحوه کنترل مشکلات و بهبود آنها به شما زوجین عزیز کمک می کنند.


مقاله مرتبط: مرکز مشاوره ازدواج در تهران

مقاله مرتبط: مشاوره ازدواج موفق

مقاله مرتبط: مرکز مشاوره ازدواج در تهرانپارس


موارد بسیار مهم در روانشناسی ازدواج

روانشناسی ازدواج روی موارد زیر در بین زوجین تمرکز دارد. متخصصین در روانشناسی ازدواج هر موقعیت قابل تصور در مورد ازدواج را زیر سوال می برند. مثلا

چه چیزی باعث علاقه مندی دونفر به یکدیگر شده است؟

چه چیزی آنها را در کنار هم نگه می دارد؟

چه چیزی آنها را از هم جدا می کند؟

ازدواج و با هم بودن آنها، چگونه بر سلامتی و خوشبختی آنها تأثیر می گذارد؟

طلاق چگونه بر همان متغیرها تأثیر می گذارد؟

آیا قرار است یکدست باشیم؟

چگونه داشتن فرزندان بر پیوند ازدواج تأثیر می گذارد؟

طلاق چگونه بر کودکان تأثیر می گذارد؟

اقدامات دولت چگونه می تواند بر سلامت ازدواج تأثیر بگذارد؟

استرس چگونه بر رابطه تأثیر می گذارد؟

عدم صمیمیت چگونه بر رابطه تأثیر می گذارد؟

مشاوره پیش از ازدواج

هدف از مشاوره پیش از ازدواج و یا مراجعه به متخصص روانشناسی ازدواج، ایجاد زندگی سعاتمند و پیشگیری از آسیب های خانواده و کم کردن بروز خطا در ازدواج است. روانشناسی ازدواج به بالا بردن آگاهی فرد و افزودن توانایی رابطه و انتخاب همسر مناسب قبل از ازدواج و به انتخاب درست و هوشمندانه کمک می کند. تحقیقات نشان داده اند که استفاده از خدمات مشاوره ای زوجین قبل از ازدواج منجر به افزایش 30 درصدی احتمال ازدواج موفق شده است.

مشاوره ازدواج به شما کمک می کند که قبل از ازدواج با مسائلی که زوج های دیگر در حال دست و پنجه نرم کردن هستند، روبرو شوید و در حضور یک روانشناس با تجربه، بتوانید درباره تک تک آن ها بحث و مشکل را برطرف کنید. مشاوره ازدواج به شما کمک می کند تا نقاط ضعف رابطه خود را که ممکن است منجر به مشکلات و یا عدم موفقیت در ازدواج تان شود را بشناسید.

ویدئو زیر ضرورت و اهمیت مشاوره ازدواج در انتخاب فرد مناسب برای ازدواج و داشتن زندگی خوب و آرامش بخش رابرای شما توضیح می دهد. شما را به دیدن این ویدئو دعوت می کنیم.

 

تست آنلاین ازدواج و پیش از ازدواج

سوال بسیار مهمی که خیلی از افراد مطرح می کنند این است که آیا تست ازدواج و تست پیش از ازدواج کمکی را به افزاد برای ازدواج کردن خواهد کرد یا خیر ؟

به این نکته بایستی توجه کرد که تست های آنلاین ازدواج و پیش از ازدواج به تنهایی هیچ راه کاری برای اینکه آیا دو نفر می توانند با هم ازدواج کنند یا خیر نیست بلکه این تست ها در کنار تحلیل روانشناس زوج درمانگر و روانشناسی پیش ازدواج از وضعیت کلی هر دو نفر رابطه قابل اتکا و تحلیل است .

تست آنلاین ازدواج کدامند ؟

تست آنلاین نگرش به ازدواج

تست آنلاین باور به ازدواج 

تست آنلاین تمایلات جنسی

تست آنلاین هیجان پیش از ازدواج

مشاوره آنلاین ازدواج

خدمات مشاوره ازدواج آنلاین مرکز مشاوره اکسیر با هدف کمک رسانی به کسانی است که نمی توانند به صورت حضوری به مراکز مشاوره بروند و یا دسترسی به مراکز مشاوره ندارند؛ انجام می شود.

مشاوره ازدواج آنلاین شامل آموزش مهارت های رفتار با همسر آینده، خانواده همسر، زوج درمانی، شناسایی فرد مناسب و از همه مهم تر اطمینان پیش از ازدواج از یک انتخاب درست است. عوامل زیادی در این امر دخیل هستند که باید هنگام همسریابی و یا حتی دوست یابی قبل ازدواج به آن توجه کرد.

آیا مشاوره و روانشناسی ازدواج می تواند به مشکلات زناشویی کمک کند؟

حقیقت تلخ این است که درمان ممکن است کمکی نکند. اگر هر دو طرف تصمیم به طلاق گرفته باشند، معکوس کردن آن مشکل است. اگر این زوج قبل از اینکه به دنبال کمک باشند بیش از حد صبر کرده باشند، ممکن است مشاوره بی ‌فایده باشد. تحقیقات گاتمن نشان می دهد که زوج ها به طور متوسط ​​شش سال صبر می کنند تا به مشاور مراجعه کنند. اما برای کسانی که بیش از حد صبر نکرده اند، یا آن‌ هایی که متعهد به تغییر هستند، این فرآیند می ‌تواند کمک کننده باشد.


مقاله مرتبط: تست آنلاین سنجش احتمال طلاق


در موارد زیر تغییر در رابطه زوجین و اصلاح آن، آسانتر است:

  • اگر الگوهای روابط سمی زودتر شناسایی شوند و مورد توافق قرار گیرند، فرآیند تغییر واقعی می‌ تواند آغاز شود.
  • یک زوج با انگیزه می توانند از دیدگاه جدید به بررسی مشکلات خود بپردازند و راهکارهای جدیدی برای تشخیص و حل مشکلات به کمک درمانگرشان، یاد بگیرند.
  • آنها می ‌توانند شروع به ایجاد اعتماد و بهبود ارتباط کنند.
  • مشاور با ایجاد “محیطی بی طرف” به زوجین کمک می کند تا در مورد مسائل سخت به توافق برسند.
  • زوجین می توانند تصمیم بگیرند که ازدواج خود را دوباره بسازند و به یکدیگر متعهد شوند یا دلایل نیاز به جدایی یا پایان دادن به ازدواج را روشن کنند.

 روانشناسی ازدواج

وقتی زوج های متاهل دچار مشکل در رابطه می شوند ممکن است این مشکل ارتباط بین آنها را از بین ببرد. با این حال، مشاوره و روانشناسی ازدواج می تواند به شما کمک کند تا مهارت های ضروری و لازم برای بهبود ارتباط و روابط خود را یاد بگیرید؛ فارغ از اینکه در چه مرحله ارتباطی قرار دارید.

عوامل موثر در ازدواج های موفق

عواملی که بیشترین موفقیت را در ازدواج دارند عبارتند از:

  • مهر و محبت
  • تحسین کردن
  • کمک به یکدیگر
  • رفع مشکلات با هم
  • رسیدن به دید مشترک

این نکته را نباید فراموش کنیم که مشکلات آنقدر که فکر می کنیم بزرگ نیستند ولی اگر نتوانیم آنها را به شیوه های مناسب حل کنیم، ممکن است تبدیل به یک معضل جدی شده و در بسیاری از موارد حتی سبب فروپاشیدن خانواده مان شوند.

پس بهتر است قبل از آن که مشکلات بزرگ تر شوند به یک روانشناس مجرب و متخصص در زمینه روانشناسی ازدواج مراجعه کنید.