obssesive.jpg
وسواس فکری ؛ شناخت و درمان منطقی آنReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Dec 25Rating: ۵.۰ وسواس فکری ؛ شناخت و درمان منطقی آنتحقیقات نشان داده است، یكی از سخت ترین كارها در وسواس این است كه خانواده ها به این درک برسند كه برای شخص وسواسی راحت نیست كه بتواند رفتارش را متوقف كند. خانواده بارها عصبانی و ناراحت می شوند، از اینكه فرد رفتارهای وقت گیر و غیر واقعی انجام می دهد.
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

وسواس فکری و عملی، یكی از سخت ترین بیماری های روانپزشكی است. شرایط پیچیده و دشوار برای درمان دارد؛ مخصوصا اگر توسط یک فرد حرفه ای درمان نشود.

تعریف دقیق تر وسواس فکری و عملی

 • وسواس فکری: منظور از وسواس فکری ، افکار، تصویر های ذهنی، یا میل های ناگهانی به انجام کاری یا گفتن چیزی است که فرد را ناراحت می کند و دائماً هم در ذهن تکرار می شوند.
 • وسواس عملی: منظور از وسواس عملی، رفتارهایی است که فرد احساس می کند مجبور است آن ها را تکرار کند تا اضطرابش کاهش پیدا کند یا جلوی یک اتفاق بد گرفته شود.

اغلب آدم های مبتلا به وسواس فکری ــ عملی، هم افکار ناراحت کننده و هم رفتارهای تکرار شونده را تجربه می کنند…

درمان منطقی وسواس فکری

رایج ترین این وسواس ها

    – وسواس های فکری:

رایج ترین وسواس های فکری عبارتند از:

  • ترس از نجس شدن یا نجس کردن
  • ترس از دست زدن به چیزهای سمی یا آلوده
  • ترس از آسیب رساندن به کسی یا کشتن کسی (مثلا فرزندان)
  • ترس از فراموش کردن انجام کاری؛ مثل قفل کردن در، بستن شیر گاز
  • ترس از انجام کاری غیر اخلاقی یا انجام رفتاری خجالت آور
  • ترس از ابتلا به یک بیماری، مثل ایدز یا سرطان

    – وسواس های عملی:

رایج ترین وسواس های عملی عبارتند از:

  • شستشو و آب کشی مکرر و طولانی؛ مثل شستن مکرر دست ها در طول روز
  • وارسی و چک کردن افراطی مثل چندین بار قفل کردن در
  • اعمال تکراری مثل ۱۰ بار خاموش كردن چراغ
  • جمع کردن و انبار کردن چیزهای بی مصرف؛ مثل روزنامه یا وسایل غیرقابل استفاده
  • قرار دادن اشیا و وسایل به صورت قرینه یا براساس یک نظم خاص

تحقیقات نشان داده است، یكی از سخت ترین كارها در وسواس این است كه خانواده ها به این درک برسند كه برای شخص وسواسی راحت نیست كه بتواند رفتارش را متوقف كند. خانواده بارها عصبانی و ناراحت می شوند، از این كه فرد رفتارهای وقت گیر و غیر واقعی انجام می دهد.

با این حال عجیب نیست كه فرد نشانه های خود را قبول نكرده و فقط به خاطر اضطراب و افسردگی برای درمان مراجعه می كند.

دلایل اختلال وسواس فكری – عملی چیست؟

دلایل واقعی وسواس فكری – عملی شناخته نشده است. ژن ها در این بیماری نقش دارند. اعضای خانواده های افراد مبتلاء، اغلب وسواس فكری – عملی و دیگر مشكلات اضطرابی دارند. اما ژن ها به تنهایی تبیین كننده ی وسواس فكری – عملی نیستند؛ همچنین به نظر می رسد كه یادگیری و استرس در این اختلال نقش داشته باشد…

اختلال وسواس فكری – عملی چگونه به وجود می آید؟

مطالعات نشان داده اند كه ۹۰% از افراد، افكاری شبیه به افكار افراد مبتلاء به وسواس فكری – عملی دارند. اما افراد مبتلاء، به نظر می رسد كه نسبت به دیگر افراد بیشتر از چنین افكاری ناراحت می شوند. اغلب افكاری كه افراد مبتلاء به وسواس فكری – عملی را نگران می كنند، برعلیه باورها و ارزش هایشان است. برای مثال یک مادر دلسوز می ترسد كه به كودكش آسیب برساند.

چون افرادی كه وسواس فكری – عملی را شكل می دهند با چنین افكاری ناراحت می شوند، تلاش می كنند تا از آن ها اجتناب نمایند. اغلب آن ها خود را مجبور می كنند تا فكر كردن در مورد این افكار را متوقف كنند. اما مشكل این است كه هر چقدر شما بیشتر تلاش كنید تا در مورد چیزی فكر نكنید، چیزی كه بیشتر به ذهن شما می آید همان است.

زمانی كه افراد در می یابند كه نمی توانند از افكار ناراحت كننده اجتناب كنند، آن ها رو به سوی شیوه های دیگری به منظور كاهش احساس اضطراب می آورند. آن ها ممكن است شروع به انجام بعضی اعمال، مانند شستن بسیار زیاد یا زمزمه كردن دعا كنند. این كار معمولاًً اضطراب آن ها را فرومی نشاند. اما مشكل این است كه این فرونشانی اضطراب موقتی است و به زودی آن ها باید عمل بیشتری به منظور رسیدن به احساسی بهتر، انجام دهند. طولی نمی كشد كه این عمل تبدیل به عملی وسواسی می گردد.

درمان وسواس فکری

افراد مبتلاء به وسواس فكری – عملی می ترسند كه اگر به خود اجازه دهند تا در مورد افكار ترس آور خود بدون هیچ عمل وسواسی فكر كنند، آن ها بیشتر و بیشتر مضطرب خواهند شد و آن موقع قادر به تحمل آن نخواهند بود. آن ها اغلب نگرانند كه ممكن است دیوانه شوند.

درمان شناختی – رفتاری، قصد دارد به شما در یادگیری این كه می توانید اضطرابتان را بدون اعمال وسواسی كنترل نمایید كمک كند. شما راهبردهای مقابله ای، مانند تمرین آرمیدگی و شیوه های تفكری را  یاد خواهید گرفت؛ كه می تواند به شما كمک كند كه كمتر مضطرب بشوید.

شما همچنین یاد خواهید گرفت كه اگر با ترس هایتان رو به رو شوید به جای این كه از آن ها اجتناب كنید، آن ها ناپدید خواهند شد. ممكن است كه باور كردنش سخت باشد، اما این صحیح است. درمانگر شما به شما كمک خواهد كرد تا به تدریج با چیزهایی كه از آن ها می ترسید مواجه شوید، تا زمانی كه مطمئن باشید كه می توانید ترس هایتان را بدون اعمال وسواسی اداره نمایید…

آیا دارو می تواند كمک كند؟

داروهایی كه بهترین عملكرد را برای وسواس فكری – عملی دارند، سطح سروتونین شیمی مغز را افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهند كه ۵۰-۶۰% از بیماران با این داروها بهبود می یابند. اما بیشتر بیماران در می یابند كه با قطع دارو علائمشان بر می گردد. به همین دلیل درمان شناختی – رفتاری باید به درمان دارویی اضافه شود. برای بعضی بیماران، تركیب دارو درمانی با روان درمانی بهترین نتیجه را می دهد…

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


وسواس فکری ؛ شناخت و درمان منطقی آنReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Dec 25Rating: ۵.۰ وسواس فکری ؛ شناخت و درمان منطقی آنتحقیقات نشان داده است، یكی از سخت ترین كارها در وسواس این است كه خانواده ها به این درک برسند كه برای شخص وسواسی راحت نیست كه بتواند رفتارش را متوقف كند. خانواده بارها عصبانی و ناراحت می شوند، از اینكه فرد رفتارهای وقت گیر و غیر واقعی انجام می دهد.
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button