خیانت جنسی

خیانت جنسی به عنوان بی وفایی از طریق اتکاناپذیربودن و پشت کردن به عهد به شریک رابطه به رغم تعهد و انحصار، تعریف شده است. خیانت جنسی توسط یکی از زوجین در ازدواج اغلب هرزگی و بی عفتی خوانده می‌شود. این که یک عمل خیانت آمیز شامل چه چیزی می‌شود درون فرهنگ‌ها تنوع دارد و به نوع رابطه موجود بین افراد وابسته است. حتی در یک رابطه باز، ممکن است خیانت اتفاق بیفتد، اگر یکی از زوجین رابطه خارج از مرزهای تفهیم شده رابطه عمل کند.

همچنین به اشتراک گذاری عمیق ترین افکار و احساسات خود با کسی خارج از ازدواج یا رابطه می تواند به عنوان خیانت محسوب شود. این بی احترامی به شریک زندگیتان و رابطه ای است که  شما به مرور زمان ساخته اید. چنین اقدامی ارتباط حیاتی و به شدت خصوصی بین همسران در یک ازدواج یا رابطه متعهد را می شکند.

برای کسی که به او خیانت شده است، ‌احساساتش به شدت آسیب می بیند، خشم، عزت نفس پایین، اضطراب و تظاهرات فیزیکی مانند از دست دادن اشتها و کم کردن وزن کاملا عادی خواهد بود. و برای کسی که خیانت کرده است، احساسات شدید شرم، گناه، ‌اضطراب بیش از حد او ترس از دست دادن را به دنبال خواهد داشت.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره کودک، مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

مشاوره آنلاین اکسیر

علل خیانت جنسی

ناخشنودی / نارضایتی

عدم رضایت از ازدواج چه از نظر عاطفی و چه از نظر جنسی رایج است. ازدواج بدون رابطه جنسی معمولاً توسط مردان و زنان، به عنوان دلیل خیانت جنسی مطرح شده است.

احساس بی ارزشی

احساس بی ارزشی یا نادیده گرفته شدن می‌تواند منجر به خیانت در هر دو جنس شود، اما در زنان شایع تر است. هنگامی که زن و شوهر هردو کار می‌کنند، زنان هنوز هم فشار کار خانه و مراقبت از فرزندان را تحمل می‌کنند. در این شرایط فردی که خیانت می‌کند، احساس بی ارزشی داشته است. اما نکته اصلی این است که احساس نادیده گرفته شدن ممکن است به انتظارات غیر واقع بینانه یک شریک به جای بی‌ توجهی واقعی مرتبط باشد.

عدم تعهد

تحقیقی در سال ۲۰۱۸ انجام شد، مشخص کرد که افرادی که تعهد کم‌تری به رابطه شان دارند احتمال خیانت در آن‌ها بیشتر است.

انتقام

اگر یکی از زوجین به دیگری خیانت کرده باشد ممکن است همسرش برای گرفتن انتقام این کار را انجام دهد. افراد بدون در نظر گرفتن عواقب جبران‌ناپذیر خیانت جنسی، اقدام به خیانت در برابر خیانت می‌کنند که به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. در چنین مواقعی مراجعه به رواشناس و دریافت مشاوره بهترین راهکار ممکن است.

رابطه آسیب پذیر

جایی که صمیمیت و اشتراک گذاری تجربیات احساسی بین زوجین کاهش پیدا می کند ما اغلب می توانیم ریشه خیانت را پیدا کنیم. در زندگی پر مشغله و  مدرن امروزی حواس ما با شغل، تعهدات اجتماعی، رفتن به باشگاه، بزرگ کردن فرزندان، پرت می شود. همه این مسائل  باعث می شود وقت کمتری برای یکدیگر داشته باشیم.

اینستاگرام اکسیر

نارضایتی دو طرف می تواند به سرعت افزایش پیدا کند: یک طرف احساس رنجش و خشم از تحمل بار مسئولیت والدینی ودیگری احساس نارضایتی از تحمل فشار کاری دارد، و کار هیچ کدام دیده نمی شود. با افزایش این مسائل رابطه صمیمی و پرشور و حرارت گذشته تبدیل به یک رابطه خسته کننده و تکراری می شود. و جستجوی یک رابطه هیجان انگیز و تسلی بخش می تواند گام بعدی هر یک از طرفین باشد.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

اینترنت و پورنوگرافی

متاسفانه با فراهم بودن دسترسی آسان به شبکه‌های اجتماعی و وجود افراد متعدد در آن، امکان اینکه شخصی به اختیار یا ناخواسته به سمت خیانت سوق داده شود وجود دارد. همچنین باید توجه داشت که شبکه‌های اجتماعی غالبا ابزار بروز خیانت را برای افرادی که مستعد انجام چنین کاری هستند فراهم می‌کند و تنها نمی‌توان صرفا وجود شبکه‌های اجتماعی را دلیل خیانت دانست. خیانت اینترنتی حتی اگر دو طرف یکدیگر را ملاقات نکنند هنوز هم خیانت محسوب می‌شود.


مقاله مرتبط: حقایقی درباره خیانت آنلاین


بهبود یک رابطه بعد از خیانت فرایند دردناکی است. مشاور می تواند کمک به بازسازی صمیمیت و اعتماد کند زمانی که شاخص های ذکر شده شروع به پدیدار شدن کردند، بهتر است از حمایت مشاور بهره ببرید. مشاوره قبل از خیانت می تواند بهترین راه حل باشد.

عواقب جبران‌ناپذیر خیانت جنسی

خیانت ‌کاران بسیاری تصور می‌‌کنند که اگر همسرانشان پی به خیانت جنسی آنها ببرند، می‌توانند تخریبی را که متوجه ازدواج‌شان کرده‌‌اند، بازسازی کنند. آنها احساس می‌‌کنند که فقط کافی است بخواهند که همسرشان آنها را ببخشد و پیش خود نگه دارد. ممکن است این اتفاق بیفتد اما همیشه هم آنقدرها ساده نیست. بعضی از عواقب زیر بعد از کشف خیانت جنسی می‌تواند در ازدواج، خانه و خانواده ماندگار و طولانی ‌مدت باشد.

 • از دست رفتن اعتماد
 • ناکارایی خانواده
 • پایین آمدن اعتماد به ‌نفس
 • افسردگی
 • رسوایی شخصیتی
 • شکایت دادگاهی
 • طلاق
 • تغییرات مالی جدی به علت طلاق
 • جدایی و دور شدن اعضای خانواده و دوستان
 • بچه‌‌دار شدن خارج از ازدواج
 • زندگی پنهانی و مخفیانه
 • تهدید یا تلفن‌های آزاردهنده
 • خشونت جدی و خطر بازداشت و زندانی شدن

خیانت دیدن در زندگی مشترک یکی از بدترین نوع آزار و اذیت دیده شدن در یک فرد است که تاثیرات ناگوار و بدی را در زندگی به صورت روحی و روانی بر روی افراد می گذارد. برخی از افراد می گویند آیا بعد از خیانت دیدن از طرف مقابل خود باید ببخشم و برگردم یا نبخشم و جدا بشم. خانم دکتر ندا جوادی روانشناس زوج درمانگر مرکز مشاوره اکسیر در این ویدئو بیشتر با ما صحبت خواهند کرد .

عوارض روحی بعد از  خیانت

همه خیانت‌‌ها آثار مخربی بر روی فرد و همسر وی دارد؛ اما خیانت جنسی بدترین نوع خیانت در بین زن و شوهرها است که باعث می‌‌شود فرد صدمات روحی و روانی جبران‌ناپذیری داشته باشد. مثلاً اگر شما با بهترین دوست صمیمی همسرتان وارد رابطه جنسی شوید؛ این رابطه، به‌ مراتب آثار مخرب بیشتری از رابطه با یک غریبه به وجود می‌آورد.

اگر در زندگی مشترک، فرد برای بار اول مرتکب یک خیانت شده باشد، همسر او ممکن است به دلیل عشق و علاقه‌اش او را ببخشد؛ اما اگر فردی در رابطه بارها دروغ گفته و خیانت کرده است؛ راه بخششی برای او وجود ندارد و این رابطه به بن ‌بست رسیده است.


مقاله مرتبط: آیا به همسر خیانت کارم شانس دوباره بدهم؟


محققان دانشگاه نوادا، ۲۳۲ دانشجو را مورد بررسی قرار دادند که در طی سه ماه گذشته خیانت دیده‌ بودند. در این مطالعه نحوه رفتار و سلامت روحی و روانی این اشخاص بعد از خیانت موردبررسی قرار گرفت. افراد شرکت کننده متوسط ۲۰ سال داشتند. در برخی موارد این افراد از طریق سرزنش خود و همسر و تلاش برای یافتن علت خیانت به عوارض روحی مانند افسردگی و اضطراب دچار شدند. افرادی که خود را در قبال خیانت همسرشان مقصر می‌دانستند؛ رفتارهای پرخطری انجام دادند.

دریافت وقت مشاوره زناشویی

Loading...

 

مشاوره رایگان آنلاین