خیانت زناشویی چیست؟ اگر همسرمان به ما خیانت جنسی کرد چه کار کنیم؟ آیا مشاوره روانشناسی می تواند بعد از بروز خیانت جنسی مفید باشد؟ آیا خیانت پایان رابطه زناشویی است؟ در این مقاله می خواهیم همه چیز درباره خیانت شامل انواع آن و عوامل زمینه ساز بروز خیانت و هم چنین راه های جلوگیری از بروز خیانت را توضیح دهیم. این مقاله تولید و ترجمه تیم متخصصان مرکز مشاوره اکسیر و دارای منابع معتبر تخصصی است.

 
 

خیانت جنسی چیست؟

خیانت جنسی به عنوان بی وفایی به دلیل اتکا ناپذیر بودن و پشت کردن به عهد و شریک زندگی به رغم تعهد و انحصار، تعریف شده است. خیانت جنسی توسط یکی از زوجین در ازدواج اغلب هرزگی و بی عفتی خوانده می‌شود. این که یک عمل خیانت آمیز شامل چه چیزی می‌شود در فرهنگ‌های مختلف دارای تنوع بسیاری است و به نوع رابطه موجود بین افراد وابسته است. حتی در یک رابطه باز هم ممکن است خیانت اتفاق بیفتد، این در صورتی است که یکی از زوجین خارج از مرزهای تفهیم شده رابطه عمل کند.

 

همچنین به اشتراک گذاری عمیق ترین افکار و احساسات خود با کسی خارج از ازدواج یا رابطه می تواند به عنوان خیانت محسوب شود. این بی احترامی به شریک زندگیتان و رابطه ای است که شما به مرور زمان ساخته اید. چنین اقدامی ارتباط حیاتی و به شدت خصوصی بین همسران در یک ازدواج یا رابطه متعهد را می شکند.

احساسات کسی که به او خیانت شده است به شدت آسیب می بیند و خشم، عزت نفس پایین، اضطراب و تظاهرات فیزیکی مانند از دست دادن اشتها و کم کردن وزن کاملا عادی خواهد بود. برای کسی که خیانت کرده است، این کار احساسات شدید شرم، گناه، ‌اضطراب بیش از حد او ترس از دست دادن را به دنبال خواهد داشت.

مشاوره آنلاین اکسیر

علل خیانت زناشویی

عوامل مختلفی می توانند یکی از همسران را به سوی خیانت زناشویی سوق بدهند. شما می توانید با شناخت این عوامل (که در ادامه ذکر خواهند شد) از جلوگیری خیانت در رابطه خود جلوگیری کنید. البته باید بدانید که بهترین راه برای جلوگیری از اثر گذاری این عوامل دریافت مشاوره روانشناسی خیانت از متخصصان این حوزه است. مهم ترین دلایل خیانت جنسی عبارتند از:

ناخشنودی / نارضایتی

عدم رضایت از ازدواج چه از نظر عاطفی و چه از نظر جنسی امروزه مشکل رایجی است. ازدواج بدون رابطه جنسی معمولاً توسط مردان و زنان، به عنوان دلیل خیانت جنسی مطرح شده است. یکی از مهم ترین دلایل بروز نارضایتی جنسی، به وجود آمدن مشکلات جنسی است. در اغلب موارد این مشکلات دارای ریشه های روانی هستند و تنها با مراجعه به روانشناس قابل درمان خواهند بود

نارضایتی دو طرف می تواند به سرعت افزایش پیدا کند: یک طرف احساس رنجش و خشم از تحمل بار مسئولیت والدینی ودیگری احساس نارضایتی از تحمل فشار کاری دارد، و کار هیچ کدام دیده نمی شود. با افزایش این مسائل رابطه صمیمی و پرشور و حرارت گذشته تبدیل به یک رابطه خسته کننده و تکراری می شود. و جستجوی یک رابطه هیجان انگیز و تسلی بخش می تواند گام بعدی هر یک از طرفین باشد..

احساس بی ارزشی

احساس بی ارزشی یا نادیده گرفته شدن می‌تواند منجر به خیانت در هر دو جنس شود، اما در زنان شایع تر است. هنگامی که زن و شوهر هردو کار می‌کنند، زنان هنوز هم فشار کار خانه و مراقبت از فرزندان را تحمل می‌کنند. در این شرایط فردی که خیانت می‌کند، احساس بی ارزشی داشته است. اما نکته اصلی این است که احساس نادیده گرفته شدن ممکن است به انتظارات غیر واقع بینانه یک شریک به جای بی‌ توجهی واقعی مرتبط باشد.

عدم تعهد

طبق تحقیقی در سال ۲۰۱۸ انجام شد، مشخص کرد که احتمال خیانت در افرادی که تعهد کم‌تری به رابطه شان دارند بیشتر است. ما در کارگاه های آموزشی مرکز مشاوره اکسیر به شما یاد خواهیم داد که چگونه میزان تعهد شریک زندگی خود را به رابطه زناشویی بیشتر کنید.

انتقام

اگر یکی از زوجین به دیگری خیانت کرده باشد ممکن است همسرش برای گرفتن انتقام این کار را انجام دهد. افراد بدون در نظر گرفتن عواقب جبران‌ناپذیر خیانت جنسی، اقدام به خیانت در برابر خیانت می‌کنند که به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. در چنین مواقعی مراجعه به رواشناس و دریافت مشاوره بهترین راهکار ممکن است.

آسیب پذیری بالای رابطه

جایی که صمیمیت و اشتراک گذاری تجربیات احساسی بین زوجین کاهش پیدا می کند ما اغلب می توانیم ریشه خیانت را پیدا کنیم. در زندگی پر مشغله و مدرن امروزی حواس ما با شغل، تعهدات اجتماعی، رفتن به باشگاه، بزرگ کردن فرزندان، پرت می شود. همه این مسائل باعث می شود وقت کمتری برای یکدیگر داشته باشیم. در این هنگام است که زوج درمانی به کمک همسران می آید.

اینترنت و پورنوگرافی

متاسفانه با فراهم بودن دسترسی آسان به شبکه‌های اجتماعی و وجود افراد متعدد در آن، امکان اینکه شخصی به اختیار یا ناخواسته به سمت خیانت سوق داده شود وجود دارد. همچنین باید توجه داشت که شبکه‌های اجتماعی غالبا ابزار بروز خیانت را برای افرادی که مستعد انجام چنین کاری هستند فراهم می‌کند و تنها نمی‌توان صرفا وجود شبکه‌های اجتماعی را دلیل خیانت دانست. خیانت اینترنتی حتی اگر دو طرف یکدیگر را ملاقات نکنند هنوز هم خیانت محسوب می‌شود.

بهبود یک رابطه بعد از خیانت فرایند دردناکی است. مشاور می تواند به بازسازی صمیمیت و اعتماد کمک کند زمانی که شاخص های ذکر شده شروع به پدیدار شدن کردند، بهتر است از حمایت مشاور بهره ببرید. مشاوره قبل از خیانت می تواند بهترین راه حل برای جلوگیری از بروز این واقعه دردناک باشد.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

عواقب جبران‌ناپذیر خیانت جنسی

خیانت ‌کاران بسیاری تصور می‌‌کنند که اگر همسرانشان پی به خیانت جنسی آنها ببرند، می‌توانند تخریبی را که متوجه ازدواج‌شان کرده‌‌اند، بازسازی کنند. آنها احساس می‌‌کنند که فقط کافی است بخواهند که همسرشان آنها را ببخشد و پیش خود نگه دارد. ممکن است این اتفاق بیفتد اما همیشه هم آنقدرها ساده نیست. بعضی از عواقب زیر بعد از کشف خیانت جنسی می‌تواند در ازدواج، خانه و خانواده ماندگار و طولانی ‌مدت باشد:

 
 
 • طلاق
 • افسردگی
 • شکایت دادگاهی
 • ناکارایی خانواده
 • رسوایی شخصیتی
 • از دست رفتن اعتماد
 • پایین آمدن اعتماد به ‌نفس
 • زندگی پنهانی و مخفیانه
 • تهدید یا تلفن‌های آزاردهنده
 • بچه‌‌دار شدن خارج از ازدواج
 • تغییرات مالی جدی به علت طلاق
 • خشونت جدی و خطر بازداشت و زندانی شدن
 • جدایی و دور شدن اعضای خانواده و دوستان
 

خیانت دیدن در زندگی مشترک یکی از بدترین نوع آزار و اذیت دیده شدن در یک فرد است که تاثیرات ناگوار و بدی را در زندگی به صورت روحی و روانی بر روی افراد می گذارد. برخی از افراد می گویند آیا بعد از خیانت دیدن از طرف مقابل خود باید ببخشم و برگردم یا نبخشم و جدا بشم. خانم دکتر ندا جوادی روانشناس زوج درمانگر مرکز مشاوره اکسیر در این ویدئو بیشتر با ما صحبت خواهند کرد.

 
 
 
 

عوارض روحی بعد از خیانت

همه خیانت‌‌ها آثار مخربی بر روی فرد و همسر وی دارد؛ اما خیانت جنسی بدترین نوع خیانت در بین زن و شوهرها است که باعث می‌‌شود فرد صدمات روحی و روانی جبران‌ناپذیری داشته باشد. مثلاً اگر شما با بهترین دوست صمیمی همسرتان وارد رابطه جنسی شوید؛ این رابطه، به‌ مراتب آثار مخرب بیشتری از رابطه با یک غریبه به وجود می‌آورد. اگر در زندگی مشترک، فرد برای بار اول مرتکب یک خیانت شده باشد، همسر او ممکن است به دلیل عشق و علاقه‌اش او را ببخشد؛ اما اگر فردی در رابطه بارها دروغ گفته و خیانت کرده است؛ راه بخششی برای او وجود ندارد و این رابطه به بن ‌بست رسیده است.

محققان دانشگاه نوادا، ۲۳۲ دانشجو را مورد بررسی قرار دادند که در طی سه ماه گذشته خیانت دیده‌ بودند. در این مطالعه نحوه رفتار و سلامت روحی و روانی این اشخاص بعد از خیانت موردبررسی قرار گرفت. افراد شرکت کننده متوسط ۲۰ سال داشتند. در برخی موارد این افراد از طریق سرزنش خود و همسر و تلاش برای یافتن علت خیانت به عوارض روحی مانند افسردگی و اضطراب دچار شدند. افرادی که خود را در قبال خیانت همسرشان مقصر می‌دانستند؛ رفتارهای پرخطری انجام دادند.


مقاله مرتبط: آیا به همسر خیانت کارم شانس دوباره بدهم؟


بطور کلی سه نوع خیانت زن و مرد و یا رابطه پنهانی وجود دارد:

خیانت زن و مرد به هر نوع رابطه کلامی، عاطفی و جنسی پنهانی بدون اطلاع همسر اطلاق می شود که با فردی دیگر همجنس یا غیر همجنس برقرار می شود. این روزها کمتر کسی را می بینیم که از خیانت زناشویی صحبت نکند. هرچند ممکن است این موضوع برای خانواده ما اتفاق نیفتاده باشد، اما کمابیش در میان دوستان و همکاران افرادی را می بینیم که خیانت کرده یا خیانت دیده اند. از قدیم تاکنون، مردم براین باورند که مردها در روابط با جنس مخالف، از عدم تعهد کمتری برخوردارند، در حالی که طبق تحقیقات جدید، زنان نیز به نسبت مردها می توانند دست به خیانت زده و در روابط خود پایبند نباشند. انواع مختلف خیانت در رابطه عبارتند از خیانت جنسی، عشقی و اینترنتی.

 
 

شامل گفتگو و تبادل تصاویر و مشخصات یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد از طریق اینترنت و چت. محتوای گفتگوها و تبادل تصاویر و مشخصات عموما در رابطه با مسایل جنسی و صمیمانه می باشد.

یک رابطه پنهانی می باشد که در آن یک پیوند احساسی و جنسی صمیمانه میان یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد برقرار می گردد.

یک رابطه پنهانی می باشد که در آن یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد رابطه جنسی برقرار می کند. در این نوع رابطه عنصر علاقه و یا وابستگی احساسی وجود ندارد.

 

آمار خیانت در جامعه

بارها در مورد شوهران یا زنانی می‌شنویم که هر یک به نحوی مرتکب خیانت شده اند. امروزه آمار خیانت واقعا بالا رفته است و همان طور که در بالا اشاره کردیم، این موضوع می تواند علل متعددی داشته باشد. خطوط داستانی زیر برخی از موارد محتمل برای بروز واقعه خیانت هستند.

 • “سامان یک فروشنده است. کارت‌های اعتباری با مبلغ بالا داشت که همسرش از آن اطلاع نداشت. روزی همسرش به‌طور تصادفی به دلیل تماس شرکت اعتباری متوجه این موضوع شد. کاملاً شوکه شد و نمی‌دانست که شوهرش زندگی مخفی دارد”.
 • “امیر مدت‌زمان طولانی با همکارش به همسرش خیانت می‌کرد. همسرش به او شک کرده بود که درگیر رابطه فرا زناشویی شده است، اما بیل انکار می‌کرد. همسر امیر حرف او را باور کرد. او اصرار می‌کرد که کسی را نمی‌بیند؛ اما وقتی حقیقت آشکار شد، همسرش درهم شکست. نه به خاطر خیانت همسرش بلکه به دلیل اینکه او صادق نبوده است”.
 • “سارا ۲۵ ساله از دخترعمویش شنید که پدرش، پدر واقعیش نیست. مادرش به پدرش خیانت کرده است. این موضوع دگرگونی بزرگی را به وجود آورد؛ و سارا از شنیدن این موضوع خرد شد”.
اینستاگرام اکسیر

واقعیاتی در مورد خیانت زن و مرد

 • %۷۵ خیانت های جنسی به طلاق کشیده می شود.
 • ماهیت خیانت عشقی با خیانت جنسی تفاوت دارد.
 • عامل خوشبختی در زندگی زناشویی احتمال خیانت را منتفی نمی کند.
 • در جوامع غربی در ۶۶% ازدواج ها پدیده خیانت مشاهده می گردد.
 • در ازدواج هایی که یکی از زوجین دست به خیانت زده احتمال طلاق افزایش یافته است.
 • زنان و مردان برای خیانت عشقی خود دلایل یکسان اما برای خیانت های جنسی خود دلایل متفاوتی دارند.
 • %۱۵ زنان و ۲۵% مردان جوامع غربی در دوره تاهل و زندگی مشترک شان بیش از چهار رابطه جنسی نامشروع دارند.
 • %۱۵ از افرادی که مرتکب خیانت جنسی شده اند همسر پیشین خود را طلاق داده و با معشوقه خود ازدواج می کنند.
 • %۸۰ از افرادی که به قصد ازدواج با معشوقه خود همسر پیشین خود را طلاق داده اند از کرده خود پشیمان می گردند.
 • بیشتر رابطه های پنهانی معمولا دو تا سه سال به طول می انجامد اما برخی ممکن است مادام العمر باشد.
 • پر مشغله بودن همسر عامل ناتوان کننده ای برای نداشتن رابطه پنهانی وی نمی باشد.
 

راه کار هایی برای جلوگیری از خیانت زناشویی

قربانیان خیانت زناشویی خود را متهم می‌کنند که متوجه این اتفاق نشده‌اند، به دلیل باوری که به شریک زندگی‌شان داشته‌اند، یا برای اینکه متوجه سرنخ‌هایی که در اطرافشان بوده است نشده‌اند. چطور توانستند انقدر اعتماد داشته باشند؟ چطور انقدر ساده‌لوح بودند؟ و بی‌اختیار اتفاقاتی که درگذشته برایشان افتاده است را مرور می‌کنند. کس دیگری می‌دانست؟ آیا همسرم کل حقیقت را به من گفته است؟ آیا دیگر اعضای خانواده این راز را می‌دانند؟

علاوه بر این احساسات شدید تحقیر و شرم، احساس حماقت می‌کنند. دوستان و آشنایان آن‌ها ممکن است آن‌ها را مسئول از دست دادن چیزی که اکنون آشکارشده است بدانند. گذر از خیانت زناشویی بسیار سخت است. این موضوع برای همیشه همه‌چیز را تغییر می‌دهد. زمانی که اعتماد شکسته می‌شود، هرگز نمی‌تواند به شکل قبل برگردد. زخم‌هایی هست که از بین نمی‌روند. رابطه تا ابد تغییر می‌کند. این تجربیات ایجاد ضربه روحی می‌کنند، نه‌ فقط به این خاطر که دردناک هستند، بلکه به این دلیل که داستان زندگی فرد قربانی تغییر کرده است. دید آن‌ها از جهان تغییر کرده است.

 
 
 • مهارت ارتباطیتان را تقویت نمایید.
 • مهارت حل مساله را بیاموزید.
 • صمیمی شوید.
 • قدرت برابر ایجاد کنید.
 • همسرتان را تغییر ندهید.
 • قدر شناس باشید.
 

راه کار های کمک کننده بعد از خیانت جنسی

در اینجا برخی افکاری که می‌توانند به دو طرف کمک کنند تا بهتر با خیانت همسر خود کنار بیایند، آورده شده اند:

 
 
 • به بستگان و همسرتان فشار نیاورید که آن را فراموش کنند. فقط نمک به زخم پاشیدن است.
 • از گذشته اجتناب کنید. یک واقعیت ساده- عشق کور است! شما هرگز تمام جزئیاتی که اتفاق افتاده است را نمی‌دانید.
 • گاهی، بخشش امکان‌پذیر نیست. همسران شاید بخواهند شریک خود را ببخشند، اما نتوانند. این غالباً نتیجه خیانت است.
 • بخشش در خیانت زناشویی ممکن است اتفاق افتد. توقع نداشته باشید که اتفاقی که افتاده است فراموش شود. دیگران ممکن است از شما بخواهند ببخشید و فراموش کنید. اما فراموشی ممکن و خوشایند نیست.
 

و در انتها بیان می کنیم که اینها فقط راهکار است و بیان علت و شما یک زندگی زناشویی مختص به خود را دارید با خصوصیات شخصیتی خاص خودتان و برای یافتن و حل مساله زندگیتان نیاز به مشاوره (مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره کودک، زوج درمانی و …) از بیرون دارید که شما را در این مسیر به پیش ببرد تا در رابطه تان موفق باشید.

مردان باهوش تر، کمتر هرز می پرند و به رابطه با یک نفر بسنده می کنند!

طبق پژوهشی که در سال ۲۰۱۰ در فصلنامه روانشناسی اجتماعی تلگراف منتشر شد، ساتوشی کانازاوا از مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن اعلام کرد ارتباط بین هوش یک نفر با تک همسری (یعنی وفا داری به یک نفر) را می توان در تیوری توسعه تکاملی جستجو کرد. وی می گوید انحصار جنسی “داستانی بر پایه تکامل” نامیده و اعلام کرد که دلایل تکاملی که انسان (مذکر) را وا می داشته که در ارتباط همزمان باچند جفت در طول عمر خود شانس پایداری ژن های خود را افزایش دهد. دیگر وجود ندارد: پس از آغاز و توسعه ی تمدن، فاکتور های دیگری درپایداری ژن های یک فرد نقش بازی می کنند.

زمانی که با آغاز تمدن، برخی از مردان در تکامل با شرایط جدید دریافتند که با “توجه و مراقبت بیشتر” از فرزندان به جای ارتباط بیشتر با زنان مختلف “شانس پایداری ژن های خود می دهید. افرادی با آی کیو کمتر هنوز از دید ژنتیکی چنین تحولی را درک نکرده اند و در نتیجه لزومی به تغییر رفتار نمی بینند.

درواقع چنین مردانی در ژنتیک خود هنوز شانس تصادفی ارتباط بیشتر با زنان بیشتر به منظور پایداری ژن خود حساب می کنند و با شرایط تازه سازگاری حاصل نکرده اند. البته کسانی در این نظریه شک دارند و بیان کرده اند که نمی توان درباره رفتار بشری کلی گویی کرد. از جمله مارتی بابیتس، مدد کار و نویسنده می گوید: فاکتور های روانشناسی عمیقی که ارز ها و ارتباطات فردی را می سازند پیچیده تر از آن اند که فاکتور “هوش” به تنهایی و قطعیت بتواند در این باره تعیین کننده باشد.

علل خیانت جنسی

مشاوره خیانت جنسی و زناشویی

در ادامه مهم ترین نکاتی را می خوانید که در هر جلسه مشاوره زناشویی مطرح می شوند. این رهکارها می توانند به زوجی که با مشکل خیانت رو به رو شده اند، کمک بسیاری کند:

 • تا حد امکان اجازه ندهید دیگران از این موضوع با خبر شوند. این دیگران شامل خانواده های دو طرف، فرزندان و دوستان و آشنایان شما می شود.
 • در اسرع وقت نزد یک روانشناس یا خانواده درمانگر معتبر بروید. روانشناسان دوره دیده، آموزش های جامعی در مورد برطرف کردن مشکلات زوجین دیده اند و می توانند به هر دو نفر کمک کنند تا تصمیم عاقلانه ای برای زندگی خود بگیرند.
 • گرفتن وکیل را به تاخیر بیاندازید. به دلیل اینکه در دوران پس از خیانت افراد سطح هیجانی بالایی را تجربه می کنند، تصمیم گیری در مورد اینکه به زندگی خود ادامه دهند یا نه، می تواند بسیار سخت باشد. وکیل می تواند شما را ناخواسته ترغیب به طلاق کند امری که ما آن را توصیه نمی کنیم.
 • اگر خیانت از نوع خیانت جنسی است، در اسرع وقت با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات پزشکی از سلامت خود آگاه شوید .صبور باشید و از دستورالعمل های روانشناس پیروی کنید.
 • پس از آنکه دوره مشاوره خیانت نزد روانشناس پایان یافت می توانید در مورد اینکه تمایل دارید در این رابطه بمانید و یا این رابطه را ترک کنید، به طور آگاهانه تصمیم گیری نمایید. در صورتی که تصمیم گرفتید از همسر خود جدا شوید می توانید با مراجعه به وکیل مسائل حقوقی خود را مطرح و پیگیری نمایید.
 
 

آیا شما هم با مشکل خیانت در رابطه زناشویی خود مواجه شده اید؟ آیا نمی دانید حالا باید چه کار کنید و چه رفتاری از خود نشان دهید؟ راه حل مشکل شما کمک گرفتن از بهترین مرکز مشاوره خیانت جنسی و زناشویی است. برای گرفتن وقت مشاوره خیانت با شماره ۰۹۳۵۶۵۶۷۳۲۹ و ۰۲۱۸۸۰۷۸۵۸۵ تماس بگیرید.