زوج درمانی نوعی روان درمانی است که روانشناس با توجه به تجربه بالینی خود، به زوجین و افراد درگیر در روابط عاشقانه کمک می کند تا با استفاده از درمان روانشناسی، درک عمیقی از رابطه به دست آورند، تعارضات را حل کنند و رضایت بیشتری از رابطه شان داشته باشند. در این مقاله جوانب مختلف زوج درمانی و سکس تراپی را بیان کرده و می کوشیم تا بهترین مرکز زوج درمانی در تهران را به شما معرفی کنیم. شما می توانید برای رزرو وقت مشاوره زوج درمانی آنلاین روی تصویر زیر کلیک کنید.

مشاوره روانشناسی آنلاین

زوج درمانی چیست؟

عوامل مختلفی می توانند باعث به وجود آمدن مشکلات گوناگون در رابطه زوجین شوند. اگر شما با مواجهه با هر یک از این مشکلاتی که باعث سرد شدن رابطه تان به همسر یا پارتنرتان می شود، به یک مرکز زوج درمانی مراجعه کنید، زوج درمانگر حاضر در چنین مرکزی می تواند به بهترین شکل ممکن به شما در پایدار نگه داشتن رابطه تان و بهبود آن کمک کنند.

با توجه به گرایش های نظری روانشناس، ممکن است زوج درمانی برای هر زوج متفاوت باشد، اما همه ی روانشناس ها به عناصر اصلی توجه می کنند.  این عناصر عبارتند از:

تمرکز بر روی یک مشکل (به عنوان مثال مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، حسادت)

حضور فعال در درمان رابطه، نه هر فرد به طور جداگانه

تمرکز بر راه راحل و تغییر کردن در اوایل درمان

شفاف سازی اهداف درمان

بهترین مرکز زوج درمانی و سکستراپیست در تهران

مرکز روانشناسی اکسیر به عنوان بهترین مرکز زوج درمانی با داشتن بهترین روانشناسان و متخصصین سکستراپیست در خدمت شما عزیزان است.

سکس تراپی نوعی روان‌ درمانی است (یک اصطلاح رایج برای درمان مشکلات روحی و روانی از طریق صحبت کردن با یک روان‌ درمانگر حرفه‌ای). در جلسه سکستراپی، نگرانی‌ های مربوط به عملکردهای جنسی، احساسات جنسی و صمیمیت به صورت فردی یا با حضور پارتنر فرد انجام می‌ گیرد. سکستراپی برای هر فردی، در هر سنی و هر جنسیتی مؤثر است.

سکستراپی معمولاً توسط روانشناس، مددکار اجتماعی، پزشک یا درمانگرهای دارای مجوز انجام می‌ شود که در مورد مسائل جنسی و روابط آموزش ویژه دیده‌ اند. سکستراپ‌ ها دارای مدرک دانشگاهی در این زمینه هستند.

در کنار مشکلات جنسی، باید به تاثیر تناقضات خانوادگی و فرهنگی نیز به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل اختلافات زناشویی اشاره کرد. در فیلم زیر می توانید از توضیحات دکتر دمیرچی درباره این موضوع استفاده کنید:

مشکلات جنسی، مهم ترین دلیل مشکلات میان زوجین

یکی از مهم ترین مسائلی که می توانند باعث کاهش رضایت افراد از رابطه شود، مشکلات جنسی است. در صورتی که چنین مشکلاتی برای زوجین وجود داشته باشد، مراجعه به یک زوج درمانگر سکس تراپیست بهترین کاری است که می توان انجام داد.

یک سکس تراپیست چه کار می کند؟ چنین روانشناسی به طور تخصصی آموزش دیده تا با بهره گیری از مهارت روانشناسانه و تجربه بالای خود در زمینه تشخیص، درمان یا کنترل مشکلات جنسی می تواند به شما در داشتن رابطه سالم تر و با کیفیت تر کمک کند.

مشخصات سکستراپی خوب در مرکز زوج درمانی اکسیر

درمانگر سکستراپیست از طریق بررسی مشکل به وجود آمده، معاینات لازم، صحبت با بیمار و تجویز دارو، به حل مشکل به وجود آمده کمک می‌ کند. سکستراپی معمولاً کوتاه‌ مدت است و طی چند جلسه کوتاه انجام می‌ شود. برنامه درمانی بستگی به نگرانی‌ ها و مشکلات به وجود آمده دارد. درمان مشکلات جنسی با زوج درمانی در حقیقت بهترین و موثرترین راه برای درمان این مشکلات است.

بنابراین مراجعه به سکستراپی یا زوج‌ درمانی، مشابه مراجعه به متخصص زنان برای رفع مشکلات زنان و زایمان است. هر دو دارای تخصصی در این زمینه هستند. به هرحال نمی‌ توان گفت که از یک درمانگر غیرجنسی برای مشکلات جنسی، کمک مناسب دریافت کرد، بلکه احتمال موفقیت درمان در این مورد کمتر خواهد بود.

یک سکس تراپیست خوب، آگاهی ویژه ای نسبت به تمایلات جنسی که ورای تجربیات فرد است، دارد. چنین روانشناسی معمولاً روش‌ های مختلفی برای درمان مشکل یک بیمار دارد. روش کار به این‌ گونه است که ابتدا روش درمانی خود را برای مراجعه‌ کننده توضیح می‌دهند. قرار نیست کسی را که تمایلات جنسی کمتری دارد، به اجبار به برقراری روابط جنسی وادار کرد، بلکه روشی برای درمان مشکل وجود دارد. در صورتی‌ که مشکلات به وجود آمده روحی و روانی باشند، مبنای کار بیشتر با صحبت انجام می‌ شود.

سکس تراپی

به علاوه سکستراپ ها دانش زیادی در مورد فرایندهای فیزیولوژیک دارند که بخشی از تمایلات جنسی انسان هستند. آن‌ ها با همکاری با پزشکان به طور کامل مشکلات و نگرانی‌ های جنسی به وجود آمده را برطرف می‌ کنند. مطمئناً تمایلات جنسی تأثیر مثبت بر روی زندگی انسان و در نتیجه جهان به طور کل، دارند. بیماری و مشکل در این روابط و تمایلات پیامدهای فردی و اجتماعی ناخوشایندی در پی دارد. در سکستراپی سعی می‌شود با روش‌ های علمی این مشکلات مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرند.

زوج درمانی چگونه انجام می شود؟

زوج درمانی معمولا با مطرح کردن برخی سوالات استاندارد در مورد گذشته رابطه و همچنین بررسی برخی از ارزش های و ریشه های فرهنگی هر یک از طرفین آغاز می شود.

ممکن است زوج درمانگر در جلسات اولیه در صدد حل بحران باشد. مشاور زناشویی تمرکز خود را در شناسایی مشکلاتی که به درمان، اهداف درمان و برنامه ریزی برای طرح درمان کمک می کند، قرار می دهد.

در طول درمان، روانشناس به زوجین کمک می کند تا درک بهتری نسبت به رابطه خود پیدا کنند و با نقش ها و تعاملات خود بیشتر آشنا شوند.این کار بر تغییر نحوه درک یکدیگر نیز تاثیر خواهد گذاشت.

اگر چه درک کردن امر مهمی است، اما مهم ترین نتیجه زوج درمانی شامل تغییر رفتارها و شیوه های تعامل زوجین با یکدیگر است. روانشناسان معمولا تمریناتی را به شما می دهند تا مهارت هایی را که در طول درمان آموخته اید، در تعاملات روزمره خود به کار گیرید. انجام این تمرین ها دقیقا به شیوه مد نظر زوج درمانگر می تواند بیشترین تاثیر ممکن را بر روی رابطه اعمال کند.

بسیاری از زوجین می توانند با داشتن درک درست از الگوهای ارتباطی در بیان احساسات و کسب مهارت های لازم برای برقراری ارتباط و حل مشکلات با شریک خود، به بهبود کیفیت روابط خود کمک کنند.

چه زمانی به زوج درمانی نیاز است؟

 • قمار
 • خیانت
 • ناباروری
 • مسائل مالی
 • فرزند پروری
 • طلاق عاطفی
 • مشکلات جنسی
 • درگیری های مکرر
 • مشکلات مزمن سلامتی
 • مصرف دارو و مواد مخدر

مشکلات جنسی نقش مهمی در مشکلات بین زوجین ایفا می کنند. همان طور که گفتیم، در این موارد بهترین کار این است که به یک زوج درمانگر سکس تراپیست مراجعه کنید تا بتوانید از خدمات مشاوره ای تخصصی وی بهره مند شوید.

چرا سکستراپی باید انجام شود؟

جلسه‌ های سکستراپی در مرکز زوج درمانی، به حل مشکلات جنسی بین زن و شوهرها کمک می‌ کند، از نگرانی‌ های مربوط به عملکردهای جنسی تا احساسات به وجود آمده بین دو نفر نسبت به یکدیگر. در جلسات سکستراپی بر مشکلاتی تمرکز می‌ شود که عبارتند از:

 • انزال زودرس
 • مقاربت دردناک
 • اختلال در نعوظ
 • رفتارهای جنسی مخرب
 • مشکل در تحریک جنسی
 • نگرانی‌ های مربوط به گرایشات جنسی
 • مشکل در رسیدن به ارگاسم (آنورگاسمی)
 • نگرانی در مورد تجربه‌ های ناخواسته گذشته
 • نگرانی‌ های مربوط به تمایلات یا تحریک‌ های جنسی
 • مشکلات مربوط به صمیمیت، ناتوانی در برقراری رابطه صمیمی یا شرایط مزمن

بیشتر بخوانید: چرا بعضی از زنان به ارگاسم نمی رسند؟

چطور بهترین زوج درمانگر را بشناسیم؟

قبل از برنامه‌ ریزی برای جلسات زوج درمانی و سکستراپی، لازم است برخی نکات را مد نظر قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که درمانگر موردنظر شما، مناسب شماست و توانایی برطرف کردن مشکلتان را دارد. به این منظور می‌ توانید سؤالات زیر را از خود بپرسید:

 • تحصیلات و تجربه: پیشینه آموزشی و تجربی درمانگر چگونه است؟
 • دسترسی و امکانات: مطب درمانگر مورد نظر شما کجاست؟ ساعات کاری وی چگونه است؟ با این موارد مشکلی ندارید؟
 • برنامه درمانی: هر جلسه زوج درمانی چقدر طول می‌ کشد؟ جلسات، هر چند وقت یک‌ بار برگزار می‌ شوند؟ برنامه درمانی چند وقت طول می‌ کشد؟
تست احساس مثبت به همسر

چطور برای جلسات سکستراپی آماده شوید؟

بهتر است خود را برای هر جلسه حضور در مرکز زوج درمانی آماده کنید و نکات زیر را برای این آمادگی در نظر بگیرید:

 • جزئیات مشکل خود را آماده سازید؛ از جمله: این مشکل چه زمانی شروع‌ شده است؟ آیا این مشکل دائمی است یا به شکل منقطع بروز می‌ کند؟ تاکنون به پزشک و متخصص دیگری هم مراجعه کرده‌ اید؟ روش‌ های درمانی ارائه‌ شده توسط آن‌ ها و نتایج حاصل چه بوده است؟
 • اطلاعات شخصی مهم خود را بیان کنید. از جمله: شرایط پزشکی خود و هر گونه استرسی که دارید و همچنین تغییراتی که اخیراً در زندگی شما رخ‌ داده است.
 • معرفی تمام داروهایی که در حال مصرف آن‌ ها هستید؛ از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ ها، مکمل‌ ها یا داروهای گیاهی و میزان مصرف آن‌ ها.
 • سؤالات خود را آماده کنید تا از درمانگر بپرسید.

در ادامه می توانید توضیحات دکتر یدالله دمیرچی، از روانشناسان مرکز مشاوره اکسیر درباره مهم ترین تاثیرات مشکلات جنسی بر روی روابط میان زوجین را بشنوید و ببینید:

انتظارات شما از سکستراپی و زوج درمانی باید چه باشد؟

جلسات سکستراپی احتمالاً با توصیف‌ های شما از مشکل به وجود آمده آغاز می‌ شود. مشکلات جنسی ممکن است پیچیده باشند و درمانگر از شما می‌ خواهد مشکل را به طور واضح برای وی بیان کنید. زمانی که درمانگر متوجه مشکل شد، در مورد روش‌ هایی برای رفع نگرانی و بهبود روابط و حل مشکل ارائه می‌ دهد.

صحبت در مورد مشکلات جنسی ممکن است در ابتدا کمی سخت باشد، اما متخصصین سکستراپی این توانایی را دارند که فضایی راحت برای بیمار آماده کنند تا مسائل و نگرانی‌ های خود را بیان کند.

معمولاً بهتر است که جلسات با حضور پارتنر برگزار شود. پس از هر جلسه ممکن است تکالیف و تمرین‌هایی به هر دو نفر محول شود، از جمله:

 • تمرین برقراری روابط با پارتنر
 • تمرین تکنیک‌های ذهن آگاهی (mindfulness)
 • مطالعه کردن یا مشاهده فیلم‌هایی در مورد سلامت روابط جنسی
 • تغییر تعاملات جنسی و غیرجنسی خود با پارتنر

سکستراپی معمولاً کوتاه‌ مدت است و برخی نگرانی‌ ها به سرعت و طی چند جلسه برطرف می‌ شود؛ اما گاهی چندین جلسه مشاوره، برای رفع برخی مشکلات لازم خواهد بود. با پیشروی جلسه‌ های سکستراپی، می‌توانید از تجربه‌ های خود در خانه استفاده کنید تا مشکلات را بهتر تشخیص داده و به حل آن‌ ها اقدام کنید.

نتایج زوج درمانی در مرکز زوج درمانی اکسیر

از طریق زوج درمانی می‌ توانید مشکلات خود را واضح‌ تر و بهتر بیان کنید، نیازهای خود را بشناسید و همچنین نیازهای جنسی پارتنر خود را بهتر درک کنید. بهتر است بدانید که سکستراپی و زوج درمانی زمانی نتیجه خوبی خواهد داشت که به درمانگر خود اعتماد کرده و سعی کنید ارتباط خوبی با وی برقرار کنید. یکی از بهترین راهکارها برای توافق کردن با همسر بر سر موضوعات مختلف در ویدیوی مقابل توضیح داده شده اند:

بهترین تمرین های زوج درمانی برای بهبود روابط

ارتباط موثر نیروی حیاتی هر رابطه ای است. برای بسیاری از زوج ها، تنها یادگیری چگونگی اشتراک گذاری  احساسات، یادگیری برقراری ارتباط و حل و فصل اختلافات با یکدیگر یک تعهد چالش برانگیز است. با استفاده از چند تمرین پایه زوج درمانی به طور شگفت انگیزی به شما کمک می شود تا با مشکلات کنار آمده و روز به روز به یکدیگر نزدیک شوید. یادگیری مهارت های ارتباطی به شما این امکان را می دهد که از ازدواج خود لذت ببرید. با ایجاد یک گفت و گوی بهتر با شریک زندگی خود و به اشتراک گذاشتن احساساتتان موجب می شود که زندگی سالم تر، انعطاف پذیر و پر از احساسات داشته باشید. برخی از مهم ترین تمرین های زوج درمانی به شرح زیر هستند:

گوش دادن فعال

بسیاری از تمرینات زوج درمانی بر پایه گوش دادن فعال است. گوش دادن فعال به طریقی عمل می کند که هم می توانید بهتر از قبل درباره مشکلات حساس صحبت کنید و هم اینکه درک عمیق تری نسبت به شریک زندگی خود پیدا کنید.. مهم نیست که درباره چه موضوعی صحبت می کنید مهم این است که گوش دادن فعال را با صبوری و عشق انجام دهید.

به اشتراک گذاری آزادانه احساسات

بسیاری از تمرینات زوج درمانی بر اساس کاهش تعارضات و درگیری ها بین زوجین طراحی شده است که بتوانید به راحتی احساسات خود را به اشتراک بگذارند. صحبت کنید در مورد اینکه چه چیزی باعث می شود شما احساس امنیت کنید. صحبت در مورد احساسات بسیار کمک کننده خواهد بود. برای شریک زندگی خود وقت بگذارید و از او بخواهید تا به شما بگوید چه چیزی باعث می شود احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشد.

صمیمیت و نزدیک تر شدن

افراد در طول زمان به طرز غافلگیر کننده ای تغییر می کنند. در یک رابطه بلند مدت شما جنبه های مختلفی از شخصیت شریک زندگیتان را خواهید دید. تمرینات زوج درمانی، مانند یادگیری مهارت های گوش دادن فعال و به اشتراک گذاری آزادانه احساسات، می تواند به شما کمک کند درک بهتری از شریک زندگی خود پیدا کنید. حتی بهترین تلاش ها می تواند محکوم به شکست بشود اگر شما نتوانید شریک زندگیتان را به خوبی درک کنید.

استفاده از عبارات مثبت

تمرینات زوج درمانی می تواند رابطه شما را عمیق تر کند و به شما این امکان را دهد که با مشکلات بدون بحث و نزاع کنار بیایید. استفاده ازعبارات مثبت در ارتباط با شریک زندگیتان،‌ تنها راه موثر برای ایجاد یک گفت و گوی عاطفی موثرتر است. استفاده از لحن مثبت و دلگرم کننده می تواند به رشد روابط عاطفی کمک کند.

با هم به سفر بروید

حفظ رابطه نیاز به تلاش زیادی دارد به همین خاطر شما و شریک زندگیتان نیاز به استراحت و آرامش دارید. با هم به مسافرت بروید. مسافرت با شریک زندگیتان هم باعث می شود روابطتان تقویت شود و هم سرگرم کننده است. سپری کردن وقت با یکدیگر باعث می شود خاطرات جدیدی شکل بگیرد.

چرا مرکز زوج درمانی اکسیر؟

 • پزشکان ما در مرکز زوج درمانی با شما صادق هستند.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می‌باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند.خدماتی که توسط گروه درمانگران اکسیر به شما ارائه می‌ شود جامع و کامل است.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، مرکز مشاوره اکسیر خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع‌ رسانی تمام تلاش خود را می‌ کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق را به شما ارائه دهیم.