اهمیت کتاب خواندن

خواندن کتاب یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که می‌توانید فرزندان‌تان را به آن تشویق کنید. کتاب خواندن، سرگرم کننده، تفکر برانگیز و رابطه مستقیمی با موفقیت فرزندتان در آینده خواهد داشت.

خواندن برای بچه ها  فقط یک سرگرمی سرگرم کننده نیست. اهمیت کتاب و کتاب خوانی بر هیچ کس پوشیده نیست و همانطور که می‌دانیم یکی از مهم‌‌ترین روش‌های افزایش توانمندی‌‌های کودک، کتاب خواندن برای وی است. شاید پیش خود فکر کنید کودکان با خواندن کتاب فقط مدتی را در کنار مادر یا پدر به آرامش سپری می‌‌کنند و تنها فایده آن خوب به خواب رفتن کودک است اما این کار نه تنها برای امروز کودک مفید است بلکه روی شخصیت آینده وی نیز تاثیر مستقیم دارد. کودکان نیازمند آموختن مهارت‌‌های زندگی است و کتاب، منبعی مورد اعتماد در این زمینه است.

در ادامه دلایل اهمیت خواندن کتاب برای کودکان بررسی شده است

چرا کتاب خواندن برای کودکان مهم است؟

توسعه واژگان و مهارت‌های زبان

قبل از اینکه کودکان بتوانند خودشان کتاب بخوانند، مهم است که در ابتدا عشق به کتاب را در آن‌ها ایجاد کنیم. خواندن کتاب با صدای بلند برای آن‌ها در سنین پایین، یک راه عالی برای ترویج مهارت‌های ارتباطی کلامی بین والدین و کودک است.

همانطور که بچه ها بزرگ‌تر می‌شوند، ما با آن‌ها به طور روزانه صحبت می‌کنیم، اما واژگان و موضوعاتی که در معرض آن قرار دارند محدود و اغلب تکراری هستند. خواندن کتاب، واژگان کودک شما را بهبود می‌بخشد و آن‌ها را در معرض انواع مختلف ساختار جمله، سبک نوشتن و شیوه بیان، قرار می‌دهد. نه تنها درک مطلب فرزندان شما در طول زمان بهبود می‌یابد، بلکه تاثیر مثبتی بر مهارت‌های نوشتاری و ارتباطی آن‌ها خواهد داشت.


مقاله مرتبط: تاثیر بلند خواندن مطالب برای فرزندان


اشتیاق برای کسب دانش

هنگام خواندن کتاب، موضوعات مختلف، فرهنگ‌ها و ایده‌ها به کودکان شما معرفی خواهند شد. آن‌ها متوجه خواهند شد که چقدر دانش برای کشف شدن وجود دارد و کاوش بیشتری راجع به موضوعاتی که به آن‌ها علاقه بیشتری دارند انجام خواهند داد. در بسیاری از موارد، آن‌ها از محتوای کتاب بسیار لذت خواهند برد، زیرا آن‌ها حتی متوجه نمی‌شوند که دانش خاصی در مورد یک موضوع خاص به دست می‌آورند.

همدلی را افزایش می‌دهد

کودکان درک بسیار محدودی از جهان اطراف‌شان دارند. این به خاطر تعداد تجربیات کمی است که آن‌ها با توجه به شرایطی که در آن رشد کرده اند، با آن‌ها مواجه شده اند.

خواندن کتاب‌هایی درباره انواع مختلفی از افراد که طیف گسترده‌ای از تجربیات را داشته‌اند، به بچه‌ها اجازه می‌دهد تا نه تنها تفاوت‌ها را درک کنند، بلکه همچنین می‌توانند احساسات دیگران را هم درک کنند. انجام این کار باعث می‌شود با کسانی که با آنها اشتراکاتی دارند، همدلی کنند و به آنها کمک می‌کند تا به افراد باهوش‌تر تبدیل شوند.

کتاب خواندن برای کودکان

بهترین شکل از سرگرمی

در عصر حاضر، فناوری، تبدیل به سرگرمی برای بزرگسالان و بچه‌ها شده است. اگرچه برنامه‌های تلویزیونی و برنامه‌های کودکان می‌تواند منبع خوبی برای یادگیری باشد اما کتاب‌ها هر زمان انتخاب خوبی هستند. به جای صرف ساعت‌ها در مقابل یک صفحه نمایش، بچه‌ها را تشویق کنید تا کتاب‌ها را به عنوان منبع پیش فرض سرگرمی در نظر بگیرند.

ایجاد پیوند

کتاب خواندن یکی از روش‌هایی است که باعث ایجاد پیوند کودک با خانواده می‌شود. خواندن کتاب با صدای بلند و صمیمیت در مدت زمانی که با هم می‌گذرانید، باعث نزدیکی بیشتر می‌شود.


مقاله مرتبط: مامان برام کتاب بخون !


تکوین شخصیت کودک

خواندن داستان و قصه، نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودک دارد. در سنین زیر سه سال به ویژه در زمینه‌های زبان آموزی و آموختن کلمات تازه، نقش بسیار مهمی دارد. در سنین بالاتر، گنجینه لغات کودک به سرعت وسیع و اطلاعاتش غنی می‌‌شود. کودک به کمک قصه و شعرخوانی، گوش دادن به آن و یا بازگو کردن قصه‌هایی که شنیده است، چگونگی بیان احساسات، عواطف و افکار را آموخته و یاد می‌گیرد که چگونه در برخورد با مشکلات شخصی اعتماد به‌ نفس داشته باشد.

بهبود تمرکز

خواندن یک کتاب نیاز به تمرکز دارد، که مهارت‌های ضروری برای کار کردن هستند، حتی برای کودکان نوپا که هنوز مشکل در نشستن دارند. خواندن پیوسته و مداوم کتاب برای کودکان‌تان به آن‌ها کمک می‌کند که بتوانند در یک مدت زمان مشخص بر روی یک کار خاص تمرکز کنند.

ورزش مغز

خواندن نیاز به قدرت مغزی بیشتری نسبت به تماشای تلویزیون دارد. هنگامی که بچه‌های ما کتاب را بخوانند، آن‌ها از بخشی از مغز خود استفاده می‌کنند که باعث ایجاد ارتباط بین کلمات و تفکر بصری می‌شود. برای خوانندگان مبتدی، تصاویر می‌توانند ابزار مفید برای کمک به آن‌ها در درک بهتر داستان باشد.