سه تفاوت بین فرزندان بزرگ تر و كوچك ترReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Dec 24Rating: 5.0سه تفاوت بین فرزندان بزرگ تر و كوچك ترآیا بین فرزندان بزرگ تر و کوچک‌تر تفاوت وجود دارد؟ تحقیقات زیادی بر روی اثر ترتیب تولد بر نحوه شکل‌گیری شخصیت و شناخت كودكان در حال انجام است. با اینكه برای خواهر و برادرها هم چیز به شكل یكسانی پیش می‌رود با این حال تفاوت‌هایی حداقل از نقطه نظر آماری در آن‌ها دیده‌شده است.

ویژگی‌های فرزندان بزرگ تر

آیا بین فرزندان بزرگ تر و کوچک‌تر تفاوت وجود دارد؟ تحقیقات زیادی بر روی اثر ترتیب تولد بر نحوه شکل‌گیری شخصیت و شناخت كودكان در حال انجام است. با اینكه برای خواهر و برادرها هم چیز به شكل یكسانی پیش می‌رود با این حال تفاوت‌هایی حداقل از نقطه نظر آماری در آن‌ها دیده‌شده است. حتی بین دوقلوها هم تفاوت‌های چشم گیری وجود دارد که باید در نظر گرفت.

سه مورد از تفاوت بین فرزندان بزرگ تر با کوچک‌تر

خود ابرازی كمال گرایانه

فرزندان بزرگ تر تمایل به ارائه تصویری بدون عیب و نقص از خود دارند، آن‌ها می‌خواهند عیب‌های خود را بپوشانند. این امر ممكن است با پریشانی روان‌شناختی در ارتباط باشد.


مقاله مرتبط: تولد فرزند جدید، چالشی برای فرزندان


ریسك پذیری

اگر کمال‌گرایی فرزندان كوچك كمتر باشد فرض بر این است كه ریسك پذیری آن‌ها بیشتر است. کاملاً درست است. فرزندان کوچک‌تر حداقل در زمینه ورزشی ریسك پذیری بیشتری دارند. تحقیقی كه در سال 2010 انجام شده، نشان داده است. خواهر و برادران جوان تر 1.48 برابر بیشتر احتمال دارد در ورزش‌های پر خطر شركت كنند و فرزندان کوچک‌تر 10.6 برابر بیشتر احتمال دست به سرقت و دزدی بزنند.

تفاوت موجود بین فرزندان بزرگ تر با فرزندان کو چکتر

هوش

این موضوع ممكن است برگ برنده تحقیقات ترتیب تولد باشد. طی تحقیق بزرگی كه بر روی 20000 نفر از سه كشور مختلف انجام شده است، نتایج نشان داده كه فرزندان بزرگ‌تر از نظر هوش كمی بالاتر از سطح متوسط قرار دارند. تحقیق دیگری كه هم‌زمان انجام شده بود نشان داد برخی از رگه‌های شخصیتی ربطی به ترتیب تولد ندارند از جمله: توافق، وظیفه شناسی، پایداری هیجانی، برونگرایی یا تخیل.

با توجه به تحقیقات انجام شده دانشمندان هنوز نتوانستند به این سؤالات پاسخ دهند: چرا تفاوت ظریفی بین خواهر و برادرها وجود دارد؟ و چرا ترتیب تولد فقط بر روی برخی صفات تأثیر می‌گذارد؟ و این تفاوت‌ها در چه زمینه‌هایی بیشتر وجود دارد؟