تغذیه سالم در کودکان، از دانستن تا عمل!

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۶ توسط مرکز مشاوره اکسیر0
141412.jpg
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

اگر می دانید که تغذیه سالم برای فرزند شما مفید است و معتقد هستید که اعتقاد و گفتن این جمله ساده تر از انجام دادن آن است، باید بدانید که تنها نیستید. پژوهش های جدید نشان می دهند که بسیاری از والدین ممکن است دستورهای غذایی سالم را برای کودکان خود مهیا نکنند تا آنها به تغذیه سالم تشویق شوند؛ ولی از هر ۵ والد یکی از آنها معتقد است که لزومی ندارد مصرف فست فودها را در رژیم غذایی کودکان محدود کرد.

تغذیه سالم در کودکان

اخیرا یک نظر سنجی ملی آشکار کرده است که والدین در اهمیت داشتن تغذیه سالم برای کودکانشان توافق دارند. اما زمانی که به خانه های آنها سر می زنیم فقط یک سوم از آن والدین با اعتماد به نفس معتقدند که عادات غذایی سالم را در کودکان ۴ تا ۱۸ ساله خود شکل می دهند.

براساس مطالعات دانشگاه میشیگان، فقط کمی بیش از نیمی از والدین معتقدند که فرزندان آنها در اکثر موارد غذای سالم می خورند. و فقط از هر شش والد یک نفر آنها معتقد است که کودک او رژیم غذایی بسیار مغذی دارد. همچنین یک چهار از والدین گزارش کرده اند که همیشه یا تا حدودی رژیم غذایی فرزندشان سالم نیست.

دکتر کلارک عنوان می کند که بسیاری از والدین می دانند که باید مواد غذایی سالمی را برای کودکان خود تهیه کنند ولی واقعیت این است که برنامه ها، ترجیحات غذایی کودکان و فعالیت های کودکان، می تواند غذا درست کردن را به یک فعالیت گیج کننده و خسته کننده تبدیل بکند.

تنش بین خرید غذای مورد علاقه کودک و خرید مواد غذایی سالم ممکن است به یک مبارزه دائمی تبدیل بشود. اکثر والدین این نظرسنجی معتقد بودند که باید رژیم غذایی سالم را بین کودکان ترویج داد؛ ولی یک والد از هر ۵ والد معتقد بود که مهم نیست که اگر فست فودها و تنقلات کم ارزش را از رژیم غذایی کودک حذف نکنیم. از طرفی دیگر ۱۶ درصد این والدین معتقد بودند که حذف کردن نوشیدنی های حاوی قند نیز اهمیت ندارد.

در مجموع والدین نوجوانان کمتر نگران عادات غذایی ناسالم در بین فرزندانشان بودند در مقایسه با آنهایی که کودکان کم سن تری داشتند.

به نظر ساده می رسد که والدین بیشتر به سمت مواد غذایی کمتر گران و استرس زا لغزش داشته باشند. اما براساس دیدگاه دکتر کلارک اگر مصرف فست فودها و تنقلات کم ارزش تبدیل به نرم و عادت بشود، دیگر ترویج عادات غذایی سالم در طول رشد برای کودکان سخت تر خواهد شد.

بسیاری ها  فست فودها و تنقلات کم ارزش، حاوی قند، چربی و کالری بیشتری هستند که منجر به چاقی و سایر مشکلات سلامتی در کودکان می شوند.

مشکل دیگر از نگاه والدین این است که خرید کردن مواد غذایی سالم سخت است. در واقع بیش از نیمی از والدین اعتراف کرده اند که برایشان مشخص نیست که کدام مواد غذایی برای آنها مناسب تر است. و درج عباراتی چون بدون قند، طبیعی، گیاهی و… برای آنها گیج کننده است.

علاوه بر این ها یک چهارم والدین گزارش کرده اند که مواد غذایی سالم در دسترس آنها و مراکز خرید نزدیک به آنها موجود نیست و این مشکل در خانواده های کم درآمد و با سطح تحصیلات پایین تر، بیشتر دیده می شود.

بر طبق پژوهش های دکتر کلارک اکثر والدین دوست دارند که فرزندشان عادت به خوردن غذاهای سالم داشته باشد، اما برای اینکه این اتفاق بیفتد ممکن است نیاز به کمک داشته باشند. بعضی از والدین در خرید کردن یا تهیه غذا نیاز به کمک دارند؛ برخی دیگر به اطلاعاتی در مورد مواد غذایی سالم، تعریف یک رژیم غذایی سالم برای کودکانشان احتیاج دارند.

منبع

Materials provided by Michigan Medicine – University of Michigan. Note: Content may be edited for style and length.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button