تجاوز جنسی

عبارت ” آزار جنسی” به طیف وسیعی از رفتارها اشاره دارد که شامل تماس جنسی ناخواسته مانند بدرفتاری یا تجاوز جنسی می‌شود. آزار جنسی بسیار رایج است. به عنوان مثال، بررسی های گسترده از مردم ایالات متحده نشان داده است که یک سوم زنان در مقطعی از زندگی خود مورد آزار جنسی و تجاوز جنسی قرار می گیرند. تجربه این تروما می تواند تاثیر زیادی بر زندگی فرد داشته داشته باشد. این تروما می تواند تغییراتی در افکار و رفتار فرد داشته باشد. این تجربه می تواند تا حد زیادی در توانایی فرد در عملکرد مؤثر در حوزه های مختلف زندگی تاثیر بگذارد.

تاثیرات مختلف تجاوز جنسی

تغییرات روانشناختی 

همانطور که انتظار می رود، فردی که مورد تجاوز قرار گرفته است، معمولاً بلافاصله پس از آن دچار پریشانی شدید می شود. برای مثال، تجاوز ممکن است احساسات قوی مانند شرم، احساس گناه، اضطراب، ترس، خشم و ناراحتی را ایجاد کند. بدنامی و ننگ همراه با تجاوز جنسی ممکن است احساس شرم را بیشتر کند. این احساسات ممکن است به مرور زمان برای برخی افراد کاهش یابد.

با این حال، برخی دیگر به تجربه برخی از مشکلات روانی برای ماه‌ ها و یا سال‌ ها ادامه خواهند داد. علاوه بر این، بازماندگان تجاوز ممکن است علائم اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) را داشته باشند. به عنوان مثال، کابوس یا افکار و خاطرات مزاحم ممکن است داشته باشند. آنها ممکن است احساس کنند که همیشه در معرض خطر هستند و یا نیاز به مراقب همیشگی دارند و ممکن است نسبت به سایرین بی اعتماد شوند.

PTSD تنها اختلال روانشناختی نیست که پس از تجاوز جنسی ایجاد می شود. همچنین مشخص شده ‌است که بازماندگان تجاوز در معرض خطر بیشتری برای سوء مصرف مواد، افسردگی اساسی، اختلال اضطراب تعمیم یافته، اختلال وسواس و اختلالات خوردن قرار دارند. خطر ابتلا به این اختلالات ممکن است برای افرادی که در سنین پایین تری آزار جنسی را تجربه کرده اند بیشتر باشد.


مقاله مرتبط: سوء استفاده جنسی از کودکان و پیشگیری از آن

مقاله مرتبط: اثرات تجاوز جنسی در دوران کودکی


مشکلات سلامت جسمانی

تجاوز جنسی می تواند تعدادی از شرایط جسمانی مزمن را به همراه آورد. به عنوان مثال، زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، بیشتر احتمال دارد درد لگن مزمن، آرتروز، مشکلات گوارشی، درد مزمن، تشنج غیر صرعی و علائم شدید قبل از قاعدگی را تجربه کنند. این تعجب آور نیست که تروما ها (همچنین PTSD) با مشکلات جسمانی در ارتباط باشد.

مشکلات تجاوز جنسی

همچنین ممکن است فرد در هنگام تجاوز جنسی به یک بیماری مقاربتی مبتلا شده که منجر به سایر مشکلات جسمی شود. جای تعجب نیست که تجاوز جنسی نیز می تواند منجر به مشکلات سلامت باروری شود. بازمانده تجاوز ممکن است تمایل جنسی کم و کاهش رفتار جنسی را تجربه کند. در فعالیت های جنسی ممکن است رضایت یا لذت زیادی از این فعالیت ها نداشته باشد و درد، ترس و اضطراب را تجربه کند. شرم و گناه ناشی از تجاوز نیز می تواند در تمایل و رضایت از رابطه جنسی اختلال ایجاد کند. بازماندگان تجاوز جنسی در کودکی احتمالاً مشکلات جنسی شدیدتری پیدا خواهند کرد.

رفتارهای ناسالم

بازماندگان تجاوز اغلب درگیر رفتارهای پرخطر جنسی مانند رابطه جنسی محافظت نشده و یا داشتن تعداد زیادی شرکای جنسی می شوند. علاوه بر این، در تلاش برای کنار آمدن با احساسات ناخوشایند شدید ناشی از تجاوز، بسیاری از افراد مشکلات سوء مصرف مواد یا سایر رفتارهای ناسالم (مانند آسیب به خود) را خواهند داشت. آن ‌ها ممکن است از شرایطی که به طور بالقوه خطرناک هستند مانند برنامه های تلویزیونی، مقالات روزنامه  و یا بحث هایی که در مورد تجاوز جنسی است، اجتناب کنند.

درمان مشکلات روانشناختی و رفتاری

برای بسیاری از بازماندگان تجاوز، این علائم با گذشت زمان فروکش می کند. با این حال، برای برخی، این علائم ممکن است طولانی و یا حتی بدتر شود. خوشبختانه، درمان هایی وجود دارد که در کاهش تعداد علائم منفی که می توانند پس از تجاوز جنسی ایجاد شود، بسیار موفق بوده اند.

دو مورد از این درمان ها شامل مواجهه درمانی و درمان فرایند شناختی است. شما می توانید با مراجعه به یک روان درمانگر این درمان ها را دریافت کنید. متخصصین روانشناس مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان در این راستا در کنار شما عزیزان هستند. علاوه بر این، حمایت اجتماعی و یادگیری نحوه مدیریت احساسات به روش سالم، می تواند بسیار به این افراد کمک کند.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب