تاثیر بچه در زندگی و عشق بین زوجینReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Dec 6Rating: 5.0بعد از شور و هیجان ملاقات فرد جدید و گذراندن دوران ماه عسل بسیاری از زوج ها تصمیم به تشكیل خانواده و بچه دار شدن می گیرند.اما معمولا اثر كودك بر روی زن و شوهر دست كم گرفته می شود

تاثیر بچه

بعد از شور و هیجان ملاقات فرد جدید و گذراندن دوران ماه عسل بسیاری از زوج ها تصمیم به تشكیل خانواده و بچه دار شدن می گیرند. وقتی كه فرزند اول به دنیا می آید جشن بزرگی برپا می شود – دو نفر تبدیل به سه نفر شده – اما معمولا اثر كودك بر روی زن و شوهر دست كم گرفته می شود. به طور طبیعی تمركز مادر، تقریبا در ماه ها و هفته های اول به طور كامل بر روی كودك است، حتی بعد از بزرگتر شدن كودك نیز همین روال ادامه یافته و تمركز هردو والد مخصوصا مادر بر روی كودك باقی می ماند.

تاثیر بچه بر روابط زن و شوهر

به ناچار زن و شوهر وقت كمتری با یكدیگر می گذرانند و توجه كمتری به رابطه شان می كنند و كم كم رابطه آنها متحمل رنج می شود. این فشار بدلیل وظایفی است كه در قبال كودك خود دارند، به طور كلی بچه های كوچك تر بسیار طاقت فرسا هستند  و والدین در اغلب مواقع بسیار خسته می شوند.

بعد از به دنیا آمدن كودك، مادران تمایل كمتری به رابطه جنسی نشان می دهند. ممكن است به این دلیل باشد كه آنها می دانند كه كودك به محبت بیشتری نسبت به محبتی كه به همسر خود ابراز داشته اند، دارد یا بعضی از زنان بعد از زایمان اعتماد به نفسشان -به خاطر تغییراتی كه در هیكلشان اتفاق افتاده است- كاهش می یابد.

یكی از خطرات احتمالی این است كه پدر احساس می كند كه كنار گذاشته شده است. زندگی با بچه بسیار استرس زا شده و توجهات كمتر جنسی از همسر خود دریافت می كند. پدر ممكن است برای جبران این بی مهری، خودش را غرق در كار كرده و در نتیجه همسرش احساس حمایت كمتری دریافت خواهد كرد.

احساس پشتیبانی و حمایت نشدن و نخواستن از سمت طرف مقابل باعث به وجود آمدن مشكلات زیادی می شود. پدر ممكن است نیاز داشته باشد درباره احساسات خود با همسر، دوستان یا مشاور صحبت كند.


مقاله مرتبط: چطور با بچه دار نشدن کنار بیاییم


مدیریت کردن تاثیر بچه

اگر زن و شوهر بتوانند خطرات اشتراك گذاری احساسات بدشان  را بپذیرند، ‌می تواند این موضوع بسیار قدرتمند و تاثیرگذار باشد. در حالت ایده آل، این اشتراك گذاری به صورت سرزنش كردن یكدیگر نیست بلكه هر فرد مسئولیت احساس خود را به عهده می گیرد. و همین طور باید هر دو والد بپذیرند كه با به دنیا آمدن كودكشان رابطه آنها نیز تغییر كرده و نوع صمیمیت و تماس فیزیكی آنها تا زمانی كه كودكشان بزرگتر شود متفاوت از قبل خواهد بود.

با این وجود مهم است كه زن و شوهر تلاشی برای رابطه خود داشته باشند و وقت هایی را به دور از كودك یا كودكانشان با هم بگذرانند، با انجام دادن كارهایی مشترك حداقل هفته ای یك بار و در خارج از خانه. بسیار مهم است كه هر چند وقت از محیط خانه دور شوید و وقت هایی را با هم بگذرانید.