بهزیستی روانشناختی

مطالعات نشان داده است که افراد دارای بهزیستی روانشناختی بالاتر به احتمال زیاد زندگی سالم و طولانی‌تری خواهند داشت. آن‌ها همچنین به احتمال زیاد از کیفیت زندگی بهتری برخوردار هستند. بهزیستی روانشناختی بهتر نیز با مشکلات اجتماعی کمتری همراه است.

به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که افراد دارای بهزیستی روانشناختی بالاتر کمتر احتمال دارد که به فعالیت مجرمانه بپردازند یا درگیر سوء مصرف مواد مخدر و الکل شوند. علاوه بر این، بهزیستی روانشناختی مثبت پیش بینی کننده درآمد بیشتر و رفتارهای اجتماعی بیشتری (مانند کارهای داوطلبانه) است.

روش‌های افزایش بهزیستی روانشناختی

نقاط قوتتان را شناسایی کنید

مهم است که احساس توانایی و اعتماد به نفس داشته باشید. یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار، یادآوری چیزهای خوب و یا نقاط قوت شخصیتی است که دارید. سعی کنید به دستاوردهای گذشته خود و ویژگی‌هایی که به موفقیت شما کمک می‌کند، فکر کنید.


مقاله مرتبط: بهزیستی روانی


ابراز قدردانی

این که آیا شما نامه‌ای ارسال می‌کنید تا به دیگران بگویید که چقدر از آن‌ها قدردانی می‌کنید یا در مورد چیزهایی که قدردان آن هستید در دفتر خاطراتتان می‌نویسید، ابراز قدردانی شما باعث می‌شود شما روی چیزهای خوب زندگی‌تان متمرکز شوید. این روشی ساده اما مؤثر برای تقویت بهزیستی روانشناختی شما است.

بخشش را تمرین کنید

رها کردن آسیب‌ها و خشم‌های گذشته کلید سلامت روان است. بخشش به این معنی نیست که اجازه دهید دیگران به شما آسیب برسانند. این در مورد رهایی از عصبانیت است که می‌تواند انرژی شما را روی چیزهای مثبت‌تر قرار دهد.

رویدادهای مثبت زندگی را به خاطر آورید

وقت خود را صرف فکر کردن در مورد برخی از بهترین خاطرات زندگی خود کنید. یادآوری شادترین لحظات زندگی‌تان می‌تواند باعث شود فکر مثبت شما را افزایش دهد.

انجام اعمال محبت آمیز

انجام کارهای خوب برای افراد دیگر به شما یادآوری می‌کند که شما قدرت ایجاد تغییر در جهان را دارید. این کار به شما کمک می‌کند که مثبت‌تر فکر کنید و احساس شادی کنید. کمک به یک همسایه، داوطلب شدن برای یک فعالیت اجتماعی، یا جمع‌آوری پول برای یک موسسه خیریه تنها چند راه ساده برای بهبود سلامت روان شما است.

روش بهبود بهزیستی روانشناختی

ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی با فواید بسیاری – از افزایش خوشبختی گرفته تا تاب‌آوری بهتر- مرتبط است. ذهن آگاهی نیاز به تمرین زیاد دارد اما در طول زمان شما می‌توانید نحوه حضور در زمان حال را یاد بگیرید.

تفکر مثبت

تفکر مثبت بهزیستی روانشناختی شما را بهبود می‌بخشد. به نوبه خود، با بهبود بهزیستی روانی، بهتر می‌توانید مثبت فکر کنید و به طور کلی احساس خوبی داشته باشید. خوشبختانه با چند استراتژی ساده می‌توانید شروع به ایجاد آن چرخه مثبت کنید.

درباره آینده‌ای بهتر بنویسید

لحظه‌ای درنگ کنید و تمام چیزهای خوبی را که ممکن است در آینده برایتان پیش بیاید یادداشت کنید. تصور کنید که چگونه می‌توانستید وقت خود را بگذرانید و چه کسی در کنارتان بود.

پرورش روابط

مطالعات نشان می‌دهد که تنهایی تأثیر جدی بر سلامت عاطفی و جسمی شما می‌گذارد. در حقیقت، مطالعه‌ای نشان داده است که تنهایی به اندازه کشیدن ۱۵ سیگار در روز کشنده است. با این حال، فقط بودن در اطراف دیگران، راه حل نیست. در عوض، ایجاد روابط عمیق با افراد دیگر مهم است. کیفیت روابط بیشتر از کمیت آن می‌تواند بهزیستی روانشناختی شما را بهبود بخشد. در حالی که تماس در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند راهی مناسب برای برقراری ارتباط باشد، وقتی نمی‌توانید دوستی را به صورت حضوری ملاقات کنید، هیچ جایگزینی واقعی برای مزایای تماس چهره به چهره وجود ندارد.


مقاله مرتبط: خدمات روانشناختی اکسیر


با یک دوست قهوه بخورید، با خانواده خود شام بخورید و با یک دوست عزیز فقط برای گفتگو تماس بگیرید. حمایت اجتماعی قوی کلید سالم ماندن از نظر روانشناختی است. اگر فاقد سیستم پشتیبانی هستید، برای دیدار با افراد بیشتری قدم بردارید. به فعالیت‌های اجتماعی بپیوندید، با همسایگان خود آشنا شوید یا دوستان قدیمی‌تان را پیدا کنید.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب