استرس مالی

اگر استرس مالی دارید و نگران پول و مسائل مالی هستید، تنها نیستید. پول منبع مشترک استرس برای بزرگسالان است. در حقیقت، طبق اعلام انجمن روانشناسی آمریکا (APA) هفتاد و دو درصد از بزرگسالان گزارش داده‌اند که احساس استرس و فشار در مورد پول دارند، چه نگران پرداخت اجاره باشند یا نگران بدهی خود. این موضوع بسیار حائز اهمیت است زیرا استرس مالی با بسیاری از مشکلات سلامتی مرتبط است.

استرس مالی چگونه بر سلامت شما تأثیر می‌گذارد

اگر چه هر استرسی می‌‌تواند بر سلامتی شما تاثیر بگذارد، استرس مربوط به مسائل مالی می‌‌تواند سمی باشد. استرس مالی می‌‌تواند منجر به موارد زیر شود.

سلامت جسمانی ضعیف

 استرس مداوم در مورد پول با میگرن، بیماری‌های قلبی، دیابت، مشکلات خواب و غیره مرتبط است. در صورت عدم درمان، این شرایط ممکن است به بیماری‌های تهدیدآمیزی منجر شود که می‌تواند شما را حتی بیشتر مقروض کند.

پشت گوش انداختن درمان و مراقبت‌های بهداشتی

افرادی که بودجه مالی کم‌تری دارند تمایل دارند که در قسمتی از خرج‌هایشان صرفه جویی کنند مانند مراقبت‌های بهداشتی.

سلامت روان ضعیف

در اغلب موارد، سلامت روان ضعیف منجر به سلامت مالی کم‌تر و بالعکس می‌شود. سال‌هاست که مطالعات نشان داده‌اند که افراد دارای بدهی، میزان بالاتری از مشکلات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب را نسبت به افرادی که بدهی ندارند، دارند.

رفتارهای مقابله‌ای ناسالم

استرس مالی می‌تواند شما را درگیر انواع رفتارهای ناسالم، از پرخوری تا مصرف الکل و سوء مصرف مواد کند. طبق نظرسنجی APA که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، ۳۳٪ از آمریکایی‌ها گزارش کرده‌اند که برای مقابله با استرس، از خوردن غذاهای ناسالم یا خوردن بیش از حد غذا استفاده می‌کنند.

روش مقابله با استرس مالی

یادگیری برای کنار آمدن با استرس مالی و مدیریت موثر وضعیت مالی می‌تواند به شما کمک کند احساس کنترل بیشتری در زندگی خود داشته باشید، استرس خود را کاهش داده و یک آینده امن‌‌تر بسازید. برخی از نکات زیر را امتحان کنید.

کنترل استرس مالی

منابع درآمد اضافی ایجاد کنید

اگر در مورد مسائل مالی استرس دارید، احتمالا احساس می‌کنید به پول بیشتری نیاز دارید. اما دانستن این که چطور می‌توانید دارایی‌های مالی خود را بدون ایجاد استرس افزایش دهید، می‌تواند مشکل باشد. خوشبختانه، چندین راه برای افزایش درآمد و کاهش استرس وجود دارد.


مقاله مرتبط: چگونگی تنظیم اهداف مالی


برنامه‌ریزی برای خرج و مخارج

از آنجا که زندگی به ندرت ثابت و یکسان می‌ماند، بررسی‌های منظم خرج‌ها و هزینه‌ها برای بهبود سلامت مالی شما ضروری است. با برنامه ریزی و تعیین زمان برای خرج کردن پول‌های‌تان، امور مالی خود را کنترل کنید. هرچه کنترل بیشتری داشته باشید، استرس کمتری خواهید داشت.

مدیریت استرس را فراموش نکنید

همانطور که برای بهبود وضعیت مالی خود تلاش می‌کنید، می‌توانید استرس را با تمرین تکنیک‌های کاهش استرس و ایجاد تغییرات دیگر برای ایجاد سبک زندگی کم استرس‌تر کاهش دهید.


مقاله مرتبط: خیانت مالی در ازدواج


صحبت کردن با دیگران

اگر فکر می‌کنید که استرس مالی شما بیش از اندازه است که بتوانید آن را مدیریت کنید با دیگران راجع به آن صحبت کنید. در مورد مسائل مالی خود با دوستان و خانواده قابل ‌اعتماد صحبت کنید. اگر با آن‌‌ها راحت نیستید، نیازی نیست وارد جزئیات شوید، اما هر چه بیشتر در مورد نگرانی‌های خود با سیستم حمایتی خود صحبت کنید، کم‌تر منزوی و مضطرب خواهید شد. آن‌ها ممکن است چشم انداز متفاوتی از مسائل مالی به شما بدهند که باعث شود بتوانید کنترل بیشتری روی امور مالی‌تان پیدا کنید. می‌توانید از یک مشاور نیز کمک بگیرید.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب