اختلال در خواب شبانه به خاطر شبکه های مجازی

215.jpg
زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

اختلال در خواب شبانه

براساس پژوهش های جدید از هر پنج نوجوان، یکی از آنها در طول شب بیدار می شود که صفحه مجازی خود را بررسی کند یا متنی در آن قرار بدهد. این روند بیداری های شبانه باعث احساس خواب آلودگی و خستگی بیشتر نوجوان در مدرسه، در مقایسه با همسالانی می شود که این کار را نمی کنند.  شادی و سلامت این نوجوانان نیز تحت تاثیر این بیداری های شبانه قرار می گیرد.

از بیش از ۹۰۰ دانش آموز بین ۱۲ تا ۱۵ ساله خواسته شد تا به پرسشنامه ای در مورد ساعت خوابیدن، بیدار شدن و تعداد دفعاتی که در طول برای چک کردن صفحات مجازی خود بیدار می شوند را یادداشت کنند. هچنین از آنها خواسته شد تا به میزان شادی خود در ارتباط با موضوعات متنوع زندگی خود مانند مدرسه، دوستی ها و ظاهر خود نمره بدهند.

از هر پنج نفر یک نفر گزارش کرده بود که در طول شب برای بررسی صفحه مجازی خود بیدار می شود و دختران بیش از پسران این کار را می کنند. نوجوانانی که هر شب برای چک کردن فضای مجازی بیدار می شدند، بیشتر در مدرسه احساس خستگی می کردند تا همسالانی که بیداری های شبانه نداشتند. علاوه بر این نوجوانانی که اکثرا در مدرسه خسته بودند، به طور متوسط نسبت به نوجوانان دیگر کمتر خوشحال بودند.

تعداد کم اما قابل توجهی نوجوانانی که اغلب در مدرسه احساس خستگی می کردند، از سطح کمتری از سلامتی نیز برخوردار بودند. از هر پنج نوجوان یکی از آنها هر شب به خاطر سبکه اجتماعی بیدار می شد و بیش از یک سوم از آنها حداقل یکبار در هفته برای نگاه کردن به پیغام ها بیدار می شد. پروفسور پاور معتقد است که شبکه های مجازی به پناهگاه امن رختخواب حمله می کنند.

پژوهش حاضر در مورد بیداری های شبانه نوجوانان  به خاطر شبکه های اجتماعی ابراز نگرانی می کند. باید در نظر گرفت که خستگی نوجوان در مدرسه می تواند علل منتوع دیگری داشته باشد. بنابراین قبل از هرگونه نتیجه گیری محکم، باید در مورد علل کم خوابی، تحقیقات گسترده ای انجام داد.

منبع:

Sally Power, Chris Taylor, Kim Horton. Sleepless in school? The social dimensions of young people’s bedtime rest and routines. Journal of Youth Studies, ۲۰۱۷; ۱ DOI: 10.1080/13676261.2016.1273522


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button