احتكار چیست و چگونه بر زندگی شما تاثیر می گذارد؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Dec 27Rating: 5.0احتكار چیست و چگونه بر زندگی شما تاثیر می گذارد؟افراد احتكار كننده برخلاف دیگران تمایلی به اشتراك گذاری علایق خود با دیگران ندارند و احساس شرم و تحقیر می كنند اگر مجموعه پر هرج و مرج اشیا جمع شده را به دیگران نشان دهند.

احتکار

احتكار در DSM-5 به عنوان یك مشكل جدا در نظر گرفته شده است و با ملاك های زیر مشخص می شود:

مشكل مداوم با دور انداختن اشیا و اموال، صرف نظر از ارزش واقعی آنها

ذخیره كردن اشیا و اموال و هنگام دور انداختن آن احساس استرس زیادی دارند.

مشكلات قابل توجه روانشناختی، عاطفی و مشكل در عملكرد  فرد وجود دارد.

آیتم هایی که اغلب احتکار می شوند شامل لباس، کتاب، روزنامه ها، صورتحساب و رسید، ظروف، حیوانات و یا داده های الکترونیکی و ایمیل هستند.


مقاله مرتبط: DSM-5 با نسخه های قبلی چه تفاوتی دارد؟


چه تفاوتی بین احتکار و جمع آوری است؟

تفاوت اصلی در چگونگی ذخیره اشیا است: جمع كننده به صورت سازمان یافته و مرتب این كار را انجام می دهد و آنها قادر به دست كشیدن از مجموعه خود مثلا فروش آن برای بهبود مجموعه هستند و كمترین احساس ناراحتی و پریشانی را خواهند داشت.

افراد احتكار كننده برخلاف دیگران تمایلی به اشتراك گذاری علایق خود با دیگران ندارند و احساس شرم و تحقیر می كنند اگر مجموعه پر هرج و مرج اشیا جمع شده را به دیگران نشان دهند.

چگونگی تاثیر احتكار بر زندگی فرد

احتكار زندگی افراد را از نظر فیزیكی، روانی و اجتماعی تحت تاثیر قرار می دهد. افراد با مشكلات شدید احتكار استانداردهای بهداشت بسیار ضعیفی دارند و اغلب در این مورد غفلت می كنند ممكن است دسترسی به حمام برایشان مشكل باشد و در خانه انواع حشرات و موش وجود داشته باشد.

احتكار می تواند بر زندگی خانوادگی و اجتماعی آنها تاثیر گذارد. افراد احتكار كننده تمایلی به پذیرش مهمان ندارند یا مخالف این امر هستند و این موضوع می تواند باعث انزوا و تنهایی آنها شود. احتكار زندگی آنها را در هم می شكند و كیفیت زندگی آنها را پایین می آورد. اعضای خانواده معمولا سطح استرس بالایی را گزارش می كنند. احتكار همچنین می تواند هزینه های زیادی به بار آورد بدلیل حاضر نشدن فرد در محل كار و هزینه های زیاد برای ذخیره اقلام  و اشیا.

احتکار کردن اشیا

درمان احتكار

درمان فردی می تواند به بهبود كیفیت زندگی این افراد كمك كند. اولین تماس معمولا از سمت اعضای خانواده است كه از این رفتار به شدت عصبانی هستند و درد و رنج زیادی را تحمل می كنند. فرد احتكار كننده نیز درد و رنج زیادی را متحمل می شود و نیاز دارد كه توسط درمانگر درك شده و قضاوت نشود. كلید درك این افراد این است كه چه چیز دست كشیدن و دور انداختن این اشیا را برایش سخت می كند و چرا این درهم ریختگی به وجود آمده است.

درمانگر می توانند کشف كند چه نوع دیواری فرد ساخته است. چرا؟ برای چه کسی؟ چرا فرد نیاز به چنین مرز یا حفاظی دارد؟ دیوار نشانه چیست؟ فرد سعی دارد از طریق آن چه چیزی بگوید، آیا فریاد کمک است؟