شعبه غرب ۸۸۵۷۱۸۰۰ - شعبه شرق ۷۷۸۸۲۸۱۷

آیا این بیماری آلزایمر است؟

alzaeimer.jpg
آیا این بیماری آلزایمر است؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 5Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

بیماری آلزایمر عامل اصلی دمانس یا زوال عقل است.علائم آن شامل از دست رفتن حافظه ، قضاوت و استدلال و تغییراتی در حالات و رفتار می باشد.

گاهی افراد به این علائم توجهی نمی کنند و تشخیص نمی دهند که چنین اختلافی وجود دارد .از آنجا که علایم بتدریج ظاهر می شود ممکن است مدت طولانی جلب توجه ننماید و اشتباها تصور شود این رفتارها بخشی از روند پیری است.

آیا این بیماری آلزایمر است؟

بسیار حائز اهمیت است که اگر شاهد چنین علایمی بودید به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید،شاید این علائم مربوط به وضعیت قابل درمان دیگری باشد.

به این فهرست توجه کنید.چنانچه بعضی از علائم در فردی وجود داشته باشد به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند تا مورد بررسی کامل قرار گیرد :

ده علامت هشدار دهنده

۱.اختلال حافظه :

اختلال حافظه،در حدی که در کارهای روزانه ایجاد مشکل میکند.

طبیعی است که افراد قرارهای ملاقات ، اسامی همکاران ویا شماره تلفن دوستی را فراموش کنند ولی بعدا بخاطر می آورند ، بیمار مبتلا به بیماری آلزایمرممکن است اغلب مسائل را فراموش نماید و بعدا هم بخاطر نیاورد ، بالاخص مسایلی را که جدیدا اتفاق افتاده باشند فراموش می نمایند.

۲.مشکلات در انجام کارهای عادی

افراد پر مشغله ممکن است گهگاهی حواسشان پرت شود . مثلا هویجی را که برای غذا پخته اند بر روی اجاق گاز جا بگذارند و تا پایان ناهار هم بخاطر نیاورند. فردی با بیماری آلزایمر توانایی درست کردن حتی قسمتی از پخت غذا را ندارد . ممکن است فراموش کند که غذا خورده است.

۳.ضعف بیان

برای همه افراد گهگاهی پیش می آید که در پیداکردن لغات مناسب دچار مشکل بشوند ، ولی فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است گاهی کلمات ساده را از یاد ببرد ولغات نامناسب را جایگزین نماید ، در نتیجه جملات او نامفهوم می شوند.

گم کردن زمان و مکان

۴.گم کردن زمان و مکان

بطور طبیعی ممکن است افراد گاهی روز ،هفته و یا مقصدشان را فراموش کنند ولی دوباره با تمرکز بیاد بیاورند. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان راه خود را گم کند و نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا از آنجا نتواند راه خود را دوباره پیدا نماید.

۵.ضعف یا کاهش قضاوت

ممکن است افراد با داشتن ناراحتی های عفونی مراجعه به پزشک را به تعویق بیاندازند ولی بالاخره این کار را انجام میدهند . اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر نه مشکلاتش را درک می کند و نه مراجعه به پزشک را ضروری می داند . بدلیل اشکال در تصمیم گیری های ساده مثلا ممکن است لباسهای زمستانی را در گرمای تابستان به تن نماید.

۶.مشکلات در تفکر ذهنی

گاه و بی گاه ممکن است افراد موازنه کردن دسته چک خود را مشکل بپندارند. فرد مبتلا ارقام را کاملا فراموش می کند و نمی داند با آنها چکار بکند. خیلی ها جشن تولد را برگزار نمی کنند ولی فرد مبتلا شاید دیگر نداند که جشن تولد چه معنایی دارد؟

۷.جابه جا گذاشتن اجسام

هرکسی ممکن است که موقتا کلید یا کیف پولی را سرجایش نگذارد .فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است اجسام را در جاهای نامربوط بگذارد،مثلا اطو را در فریزر و یا ساعت مچی را در قندان بگذارد.

۸.تغییرات در حالات و رفتار

همه میتوانند گهگاهی غمگین و یابدخلق باشند، حالات فرد مبتلا به بیماری آلزایمر میتواند سریعا تغییر کند و بی هیچ دلیل ، آرامش به اشک و خشم تبدیل شود.

۹.تغییرات در شخصیت

شخصیت افراد با سن قابل تغییر می باشد ، ولی شخصیت فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می تواند دچار دگرگونی گردد . ممکن است کاملا سردرگم بدبین و یا منزوی گردد. این تغییرات شامل بی تفاوتی ، ترس و یا رفتارهای نامناسب نیز هست.

۱۰.از دست دادن انگیزه

بطور طبیعی افراد گاهی از کار خانه ، فعالیت های تجاری و یا وظایف اجتماعی خسته می شوند ولی در نهایت دوباره انگیزه های خود را پیدا می کنند ، فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی و خانواده اش کاملا بی تفاوت بنظر بیاید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آیا این بیماری آلزایمر است؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 5Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۷۸۸۲۸۱۷


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button