دوره مهارت های زندگی

مهارت-ها333-1.jpg
دوره مهارت های زندگیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 29Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

ضرورت آموزش مهارت های زندگی

در دنیای امروز بی بهره بودن از مهارت­ های ارتباطی صحیح در قبال خانواده و همکاران (بیان، شنوایی و بازخور موثر)، ضعف در هدف ­گذاری و برنامه ­ریزی، ناتوانی در مدیریت استرس، فقدان اعتماد بنفس و عزت نفس، ضعف در حل مسئله و حل تعارض و … به دلیل فقدان آموزش مهارت ­های زندگی در نظام آموزشی کشور مسبب بسیاری از مصائب و مشکلات فرهنگی و اجتماعی جامعه ایرانی است. تجربه­ های زشت و زیبای جوامع در رابطه با حفظ و اعتلای معیارهای اخلاقی در جامعه و به عبارت دیگر، ایجاد یک جامعه سالم، با نشاط و رو به توسعه، نشان می­ دهد که درست زندگی کردن، مهارتی است که باید به صورت مدون آموزش داده شده و به تار و پود نظام­ های آموزش رسمی کشور منتقل شود.

مهارت های زندگی

بی گمان تمامی ما در زندگی اهدافی در سر می پرورانيم كه آرزوی رسيدن به آنها را داريم و به آن موفقيت مي گوييم، همچنين برای رسيدن به يك زندگی آرام و مطلوب در اجتماع نيازهایی داريم كه می بايست به بهترين نحو تامين يا ارضا شود و به آن نيز خوشبختی می گوييم. به علاوه در طول زندگی خطرات و چالش هایی ما را تهديد می كند كه برای داشتن زندگی سرشار از سلامت روحی و جسمی سعی در اجتناب از آن داريم، مثل اعتياد، افسردگی و شكست. اما چرا تمامی انسان ها در رسيدن به اهداف و خوشبختی در زندگی يا اجتناب از خطر به يك ميزان موفق نيستند؟ اصولا برای رسيدن به هر هدف يا هر مقصدی نياز به داشتن ابزار يا وسيله مخصوص به آن كار هست. برای رسيدن به يك زندگی مطلوب نيز مجموعه ای از مهارت ها لازم و ضروری است.

 يكی از علل مهمی كه انسان ها در رسيدن به اهداف و خوشبختی و يا اجتناب از خطر به يك ميزان موفق نيستند اين است كه مهارت های آنها در رسيدن به هدف در يك سطح و اندازه نيست، به بيان بهتر بدون مقايسه انسانی با انسان ديگر بلكه در مقايسه يك انسان با آنچه كه بوده و هم اكنون هست با آنچه كه مي توانست باشد، مهارت های فردی ست كه اين تفاوت ها را ايجاد می كند؛ و صد البته اين مهارت ها قابل آموختن و قابل ارتقاء است. از سال های گذشته اين مهارت ها در بسياری از مدارس و دانشگاه های دنيا در قالب كارگاه های آموزشی برگزار می گردد. از طريق اين آموزش می توان كيفيت زندگی فردی و اجتماعی را بهبود بخشيد، توانايي لازم برای انجام صحيح كارها و مسئوليت ها، حل مشكلات، تعارضات و كشمكش ها بدون انجام اعمالی كه به خود و ديگران آسيب بزند و تصميم گيری های درست و به موقع را آموخت.

بر اساس پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی، سه شیوه برای توسعه و بهبود مهارت های زندگی وجود دارد که هر یک از ما بسته به اینکه به موقعیت و جایگاه خود و نیز اینکه به صورت فردی یا سازمانی اقدام می‌کنیم، می‌توانیم این شیوه‌ها را برای بهبود جامعه خود به کار بگیریم:

 • کارگاه آموزشی: در این شیوه ممکن است در قالب آموزش‌های کوتاه مدت، میان‌مدت یا بلندمدت، مهارت های زندگی را آموزش دهیم.
 • آموزش در عمل: در این شیوه، قرار نیست آموزش رسمی برقرار باشد. بلکه هر کس می‌کوشد بسته به فضایی در آن حضور دارد، در قالب فیلم،‌ یا داستان، نوشته‌ای که منتشر می‌کند و مطلبی که در شبکه های اجتماعی می‌نویسد و یا برخوردی که با دیگران در فضای فیزیکی یا مجازی می‌کند، نمونه‌هایی از رفتار مناسب (متناسب با مهارت‌های زندگی) را آموزش دهد.
 • آموزش به افراد آسیب‌پذیر: چه در میان کودکان و چه در میان بزرگسالان، همیشه افراد آسیب پذیری وجود دارند که به علت شرایط‌شان، نمی‌توانند برای یادگیری مهارت های زندگی اقدام کنند. یا ممکن است اصلاً ندانند که چنین مهارت‌هایی برایشان مفید است. این افراد هم ممکن است توسط دولت‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد و یا توسط هر یک از ما در برخوردهای روزمره‌ای که با آنها داریم، آموزش ببینند.

مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر با بهره مندی از اساتيد مجرب و تيم آموزشی با تجربه، شما را در رسيدن به اين توانایی ها و مهارت ها ياری می كند.

سرفصل های دوره مهارت های زندگی

 • مهارت رفتار جرات مندانه
 • ‎مهارت مدیریت خشم
 • ‎مهارت خودآگاهی و همدلی
 • ‎مهارت برقراری ارتباط موثر
 • ‎مهارت روابط بین فردی موثر
 • ‎مهارت مقابله با خلق منفی
 • ‎مهارت مدیریت استرس
 • ‎مهارت مدیریت زمان
 • ‎مهارت حل مسئله
 • مهارت تفکر نقاد

دوره مهارت های زندگی مناسب چه رده سنی می باشد؟

این سلسله کارگاه ها برای تمامی رده های سنی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان می باشد. این دوره توسط گروه متخصصان با تجربه مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر که تاکنون تجربه بالغ بر ده ها بلکه صدها کارگاه را دارا هستند برگزار می شود.

طول مدت هر دوره چقدر است؟

هر كارگاه در ۹ جلسه و مدت هر جلسه سه ساعت می باشد. تعداد شركت كنندگان در هر كارگاه جهت حفظ كيفيت دوره آموزشی محدود می باشد.

شهريه هر دوره چقدر است؟

هزينه شركت در هر كارگاه بدون محاسبه تخفیفات مبلغ دویست و هفتاد هزار تومان می باشد . به صورت هر جلسه جداگانه به مبلغ سی هزار تومان قابل پرداخت می باشد.

با شرکت در این دوره دقیقاً‌ چه چیزی دریافت می‌کنید؟

 • پذیرایی
 • جزوه A4
 • فایل صوتی کارگاه

چگونه می توانم در این کارگاه ثبت نام کنم؟

 • شما می توانید به صورت حضوری به مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر مراجعه کرده و پس از بازدید از فضای مرکز در کارگاه شرکت نمایید.
 • می توانید هزینه کارگاه را به شماره کارت ۵۸۹۲۱۰۱۲۲۸۰۸۰۰۳۸ به نام سیما بدیعی واریز کرده و سپس برای ثبت مشخصات خود و ارائه مشخصات فیش واریزی با مسئول ثبت نام، تماس حاصل نمایید.
 • راه سوم که از همه راحت تر هست استفاده از فرم ثبت نام آنلاین زیر است. همین حالا می توانید ثبت نام کنید.

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


دوره مهارت های زندگیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 29Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button