آلودگی صوتی و استرس

آلودگی صوتی شامل هر گونه سر و صدایی است که باعث حواس پرتی و اختلال در عملکرد منظم شود. در حالی که ما اغلب فکر می‌کنیم آلودگی صوتی فقط در شهرهای بزرگ وجود دارند، اما در شهرهای کوچک تر و حومه‌های شهرها هم می‌توان آن را مشاهده کرد. تحقیقات علمی زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد سرو صدا باعث استرس شده و می‌تواند بر سلامتی و بهره وری شما تأثیر منفی بگذارد.

برای سنجش میزان سلامت روان خود میتونید اینجا کلیک کنید.

علل آلودگی صوتی

در حالی که منابع مختلفی از آلودگی صوتی وجود دارد، این موارد به طور خاص، تاثیر منفی بر سلامت دارند.

هواپیماها

آلودگی صوتی هواپیماها تاثیر منفی قابل ‌توجهی بر سلامت و بهزیستی کسانی دارد که در نزدیکی فرودگاه‌ها زندگی می‌کنند. که می‌تواند باعث بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و بالا رفتن هورمون‌های استرس و نیز اختلال خواب شود.

ترافیک

یکی از شکایات افرادی که در شهرهای بزرگ یا خیابان ‌های شلوغ زندگی می‌کنند، سرو صدای ترافیک است. جالب اینجاست که، حتی صدای کم ترافیک نیز می‌تواند آسیب رسان باشد. سر و صدای ترافیک یکی از شایع ‌ترین منابع آلودگی صوتی است و تحقیقات آن را به علائم افسردگی و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی مرتبط می‌دانند.

 

سلامت و آودگی صوتی

سر و صدای محل کار

بیشتر ما ممکن است وقتی به آلودگی صوتی در محیط کار فکر می‌کنیم یاد خطوط مونتاژ با صدای بلند یا پروژه‌های ساختمانی بیفتیم، در حالی که این مثال ها قطعا درست هستند اما دفاتر معمولی نیز ممکن است آلودگی صوتی داشته باشند. با وجود تعداد زیاد افراد در فضای شلوغ اداری، سر و صدای محل کار یک شکایت رایج است. همکارانی که صحبت می‌کنند، با انگشتان خود روی میز ضربه می‌زنند و یا صداهای حواس ‌پرت کننده دیگری تولید می‌کنند، می‌توانند بهره ‌وری افراد اطراف خود را بدون آنکه بدانند کاهش دهند.

صداهای خانه

بسیاری افراد فکر نمی‌کنند خانه های شان پر سر و صدا باشد، اما اگر فعالیت زیادی در خانه وجود داشته باشد، مثلا تلویزیونی که دائماً روشن است، این سطح از صدا می‌تواند تهدیدی برای تمرکز و عامل استرس باشد. در واقع کودکان در خانه های پر صدا بیشتر دچار آسیب می‌شوند، که شامل رشد شناختی کمتر، تاخیر در مهارت‌های زبانی، افزایش اضطراب و اختلال در تاب آوری می‌شود.

اثرات منفی سر و صدا

شاید جدی ‌ترین مشکل ایجاد شده توسط آلودگی صوتی، تاثیری است که بر سلامتی دارد. از آنجا که آلودگی صوتی می‌تواند پاسخ استرس را در بدن تحریک کند، یکی از مهمترین اثرات سلامتی آن استرس مزمن و میزان بالای هورمون های استرس ناشی از آن است. این موضوع روشن می‌کند که چرا آلودگی صوتی با بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و سکته مغزی ارتباط دارد.

آلودگی صوتی همچنین می‌تواند با جلوگیری از خواب و اختلال در چرخه خواب، کیفیت خواب را تحت‌ تاثیر قرار دهد. و شاید به طور قابل ‌توجهی، چون استرس مزمن می‌تواند مصونیت شما را نسبت به همه بیماری‌ها کاهش دهد، آلودگی صوتی یک تهدید عمومی برای سلامتی و بهزیستی است.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب