انواع گروه درمانی

انواع-گروه-درمانی-min.jpg
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

گروه درمانی

گروه درمانی یک روش محبوب درمانی برای درمانگران و مراجعان است. گروه درمانی یک شکل بسیار مؤثر از روان‌درمانی است که مبتنی بر وابستگی متقابل و تعامل بین اعضای گروه است که متقابلاً مسائل شخصی‌شان را فاش می‌کنند.

درحالی‌که گاهی اوقات گروه درمانی به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولاً در یک برنامه درمانی جامع که ممکن است شامل روان‌درمانی فردی هم باشد، ادغام می‌شود.


مقاله مرتبط: مزایای گروه‌درمانی

مقاله مرتبط: گروه درمانی چیست؟


انواع گروه درمانی

برخی از گروه‌های درمانی معمول که ممکن است به تنهایی یا همراه با دیگر روش‌های درمان به کار روند عبارت‌اند از:

گروه‌های خودیاری

این گروه‌ها توسط مراجع یا مراجعان سابقی که روش‌های غلبه بر مشکلات را آموخته‌اند سازمان‌دهی و هدایت می‌شود. اعضای گروه از چنین تجربه‌ای بهره‌مند می‌شوند، در حالی که از این فرصت برای گفتگو در مورد مشکلات خود، بیان احساسات خود و حمایت متقابل استفاده می‌کنند.

دو نمونه از گروه‌های کمک به خود شامل؛ گروه‌های خود یاری برای وابستگی به الکل و یا گروه‌های خود یاری برای والدین دارای کودکان معلول و غیره هستند.

گروه خودیاری در گروه درمانی

گروه‌های دارویی

برای مثال، از این گروه‌ها برای درمان افسردگی عودکننده و اختلال دوقطبی استفاده‌شده ‌است. تأکید بر انطباق با داروهای تجویز شده است. اهداف شامل افزایش دانش مراجع در مورد دارو، افزایش موافقت، آموزش در مورد اختلال، کاهش انزوای آن‌ها و کمک به آن‌ها برای بیان احساسات خود در یک محیط غیر قضاوت کننده است.

گروه درمانی روابط بین فردی

این رویکرد از کار یالوم توسعه یافت. درمان روی مشکلات روابط فعلی متمرکز است و روش‌هایی را بررسی می‌کند که در آن‌ها این مشکلات در گروه منعکس می‌شوند. گذشته تنها برای درک مشکلات موجود مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. درمان به سه مرحله تقسیم می‌شود.

مرحله اول: در این مرحله از گروه درمانی، اعضای گروه به نوعی متکی به درمانگر هستند و به دنبال مشاوره تخصصی درباره مشکلاتشان و نحوه رفتارشان در گروه هستند. در مرحله اول، بعضی از اعضا ممکن است به خاطر اضطراب یا درک این موضوع که درمان گروهی ممکن است که برای مشکلات آن‌ها مفید نباشد، گروه را ترک کنند.

مرحله دوم: اعضای باقیمانده شروع به شناخت بهتر یکدیگر می‌کنند. آن‌ها در مورد مشکلات خود بحث می‌کنند و سعی می‌کنند به دنبال پاسخ به مشکلات خود باشند. در طی این دوره بیش‌ترین تغییر را می‌توان انتظار داشت. درمانگر اعضا را به بررسی مشکلات و روابط فعلی تشویق می‌کند.

مرحله سوم: گروه در این مرحله می‌تواند تحت سلطه مشکلات باقیمانده اعضایی باشد که کم‌ترین پیشرفت را داشته‌اند و بیشترین وابستگی را نشان می‌دهند. پیش از پایان دادن به این گروه، این مشکلات باقی‌مانده موردبحث قرار می‌گیرند.


مقاله مرتبط: پرورش کودکانی متفاوت با گروه درمانی

مقاله مرتبط: تقویت خلاقیت با بازی درمانی گروهی


گروه‌های رویارویی

در گروه‌های رویارویی، تعامل بین اعضا با شدت و سرعت بیشتری انجام می‌شود و به این امید است که این امر منجر به تغییرات بیشتر شود. این رویارویی را می‌توان از طریق ابزارهای کاملاً کلامی، مانند استفاده از زبان چالش‌برانگیز، تشدید کرد و یا می‌تواند شامل اشکال مناسب لمس یا در آغوش گرفتن بین شرکت‌کنندگان باشد. گاهی اوقات این تجربه با طولانی‌تر کردن جلسه گروهی برای یک روز یا حتی بیشتر تشدید می‌شود. باید در انتخاب افراد مناسب برای این نوع گروه درمانی دقت شود.

سایکودرام یا روان نمایشگری

سایکودرام یک فرآیند گروه درمانی است که مسائل درون فردی و بین فردی افراد را از طریق به نمایش درآوردن گذشته، حال و یا پیش‌بینی موقعیت‌های زندگی و ارتباط دادن نقش‌ها به منظور پیشبرد فهم بهتر، تخلیه هیجانی و نقش معکوس به کار می‌رود. سایکودرام روشی است که به شخص کمک می‌کند تا ابعاد روان‌شناختی مسئله‌اش را کشف کند، بدین ترتیب فرد با به نمایش درآوردن آن‌ها و نه فقط از راه گفت‌وگو به بازنگری مشکل خود می‌پردازد.

در مرکز مشاوره اکسیر جهت درمان اختلالات و مشکلات رفتاری، متخصصین از روش‌های مختلف گروه درمانی استفاده می‌کنند. اگر تمایل به شرکت در جلسات گروه درمانی دارید می‌توانید با شماره تماس‎‌های اکسیر در ارتباط باشید.

منبع: سایت counsellingconnection و متخصصین اکسیر


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button