ترس از رها شدن و کنترل آن (بخش اول)Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 19Rating: 5.0ترس از رها شدن و کنترل آن (بخش اول)ترس از رها شدن ، در افرادی که در سال‌ های اولیه زندگی طرد شدن را تجربه کرده‌ اند بیشتر است. این ترس ممکن است به دو دلیل در فرد ایجاد شده باشد؛ یا والدین نقشی در رشد و تربیت کودک خود نداشته و مشکلات روان‌ شناختی زیادی برای کودک به وجود آورده‌ اند، و یا در رابطه قبلی این ترس را تجربه کرده‌ اند.

ترس از رها شدن ، در افرادی که در سال‌ های اولیه زندگی، طرد شدن را تجربه کرده‌ اند بیشتر است. این ترس ممکن است به دو دلیل در فرد ایجاد شده باشد؛ یا والدین نقشی در رشد و تربیت کودک خود نداشته و مشکلات روان‌ شناختی زیادی برای کودک به وجود آورده‌ اند، و یا در رابطه قبلی این ترس را تجربه کرده‌ اند.

در ادامه راه‌ هایی برای کنترل ترس از رها شدن، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است…

به خاطر داشته باشید که شما ارزش دوست داشته شدن را دارید

تقریباً همه‌ کسانی که ترس از طرد شدن دارند، حس نبرد عاطفی اساسی را تجربه می‌ کنند؛ این حس بدین معناست که آن‌ ها احساس می‌ کنند ارزش دوست داشته شدن ندارند. این ترس از رها شدن، احتمالاً به دلیل طرد شدگی است که در دوران کودکی برایشان اتفاق افتاده است.

از آنجایی‌ که فردی که به او وابسته بوده‌ اند، حالا به هر دلیلی آن‌ ها را ترک کرده است، درنتیجه آن‌ ها این احساس برایشان ایجاد شده که دوست‌ داشتنی نیستند.

مغز یک کودک احتمالاً این‌ گونه فکر می‌ کند:

“اگر مرا دوست داشت، ترکم نمی‌کرد…”

ترک کردن در ذهن به این معناست که دوست‌ داشتنی نیست؛ حتی اگر این موضوع حقیقت نداشته باشد، ذهن یک کودک به همین سادگی کار می‌ کند.

با گذشت زمان آن‌ ها از خود می‌ پرسند که چه چیزی آن‌ ها را غیر قابل دوست داشتن کرده است؟ آیا به اندازه کافی زیبا نبودند؟ آیا به اندازه کافی باهوش نبودند؟ یا به اندازه کافی خوب نبودند؟ این افکار می‌ توانند ریشه‌دار شوند و تا بزرگسالی ادامه داشته باشد.

نتیجه آن فرد بالغی است که هنوز احساس می‌ کند چیزی در مورد او وجود دارد که باعث می‌ شود ارزش دوست داشته شدن به‌ طور کامل و حقیقی را نداشته باشد. آن‌ ها اغلب به‌ طور ناخودآگاه، بر این باورند که در یک رابطه برای اینکه طرف مقابل ترکشان نکند، باید همه‌ چیز را کنترل کنند.

سعی خواهند کرد روابط خود و دیگران را بر اساس ترس از رها شدنشان کنترل کنند. اولین قدم برای غلبه بر ترس از رها شدن ، این است که بدانند ارزش عشق و دوست داشتن را دارند.

همه سزاوار عشق هستند و هیچ کس کامل نیست. همه می‌خواهیم دوست داشته باشیم و دوستمان بدارند. همه ما نقص‌ هایی داریم؛ بنابراین عشق شامل دو فرد دارای نقص است. هرکدام ارزش دوست داشتن و بودن در یک رابطه را دارند. شما ارزش عشق، نقص و همه چیز را دارید. این به این معنا نیست که همه باید شما را دوست داشته باشند چون این غیر واقعی است. برای همه یک نفر وجود دارد. وقتی کسی را پیدا کردید، به خودتان یادآوری کنید که شما ارزش محبت و توجهی که دریافت می‌ کنید را دارید. مراقب رابطه‌ خود باشید، اما آن را هویت و مرکز ارزش خود قرار ندهید.

از نظر احساسی متکی‌ به‌ خود باشید

ترس از رها شدن

هویت شما نباید به تنهایی به یک رابطه وابسته شود. بودن در رابطه شما را تعریف نمی‌ کند. مطمئن شوید که می‌ توانید این افکار را در آغوش بگیرید و بدانید که اگر تنها هم شوید، می‌توانید خوب باشید. ارزش شما در بودن در رابطه نیست. در عوض شما ارزشمندید چون شما “شما” هستید، و هیچ‌ کس دیگری نمی‌ تواند شما را بهتر کند.

اگر از نظر عاطفی به روابط فعلی یا گذشته‌ خود متکی هستید، متکی‌ به‌ خود شدن از نظر عاطفی، نمی‌ تواند ساده اتفاق بیافتد. اگر نمی‌ توانید از نظر عاطفی به خود متکی باشید، روان‌ درمانی می‌تواند به شما کمک کند. مستقل شدن از نظر احساسی، بلافاصله اتفاق نمی‌ افتد، پس در این روند با خودتان مهربان باشید…

به دنبال افرادی که از نظر احساسی قابل‌ دسترس نیستند، نباشید

برخی از افرادی که ترس از طرد و رد شدن دارند، به‌ طور مرتب به دنبال روابط با افرادی هستند که از نظر احساسی در دسترس نیستند. این چرخه معیوب را بشکنید و به‌ جای این افراد، به دنبال افرادی باشید که آماده، راغب و از نظر عاطفی قادر به حفظ رابطه با شما هستند. اگر الگوی روابط شما به این صورت است، درمان می‌ تواند برایتان بسیار مفید باشد.

ترس از رها شدن ممکن است برای مدت طولانی درون شما باشد، اما با درک ارزش خود و درک ریشه ترستان، شما قادر خواهید بود که بر آن غلبه کنید و دوباره روابط سالم داشته باشید. هر کسی که احساس نا امنی می‌ کند، همیشه این احساس با او خواهد بود، اگر برای امنیت به دیگران تکیه کند. امروز با پیروی از این توصیه‌ ها کنترل ترس خود را در دست بگیرید و خواهید دید که روابط شما تغییر خواهد کرد. در مطالب بعدی درباره روش‌ های دیگر غلبه بر ترس از رها شدن بحث خواهیم کرد…


مقاله مرتبط : کنترل ترس از رها شدن (بخش دوم)

مقاله مرتبط : کنترل ترس از رها شدن (بخش سوم)

مقاله مرتبط : خیانت به دلیل ترس از رها شدن 


 

منبع: Lifehack

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر