کدام روش تربیت کودک درست است؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 9Rating: 5.0کدام روش تربیت کودک درست است؟کدام روش تربیت کودک خوب است؟ كدام یك از روش‌ های  تربیتی برای پرورش كودكان توصیه می‌شود؟ روش سهل گیرانه؟ روش مقتدرانه؟ روش‌های محرك – پاسخ؟ یا روش‌های پاداش و تنبیه؟

روش تربیت کودک

کدام روش تربیت کودک خوب است؟ كدام یك از روش‌ های  تربیتی برای پرورش كودكان توصیه می‌شود؟ روش سهل گیرانه؟ روش مقتدرانه؟ روش‌های محرك – پاسخ؟ یا روش‌های پاداش و تنبیه؟

کدام روش تربیت کودک

هیچ كدام! محیط یادگیری كودك و نوجوانان، كه از طرف مادران، پدران و معلمان فراهم می‌شود، باید طوری باشد كه آن‌ها را افرادی متكی به خود و با اراده، خلاق، دارای احساس عزت نفس و سازنده به بار آورد؛ بنابراین، سهل گیری كه به كودك اجازه می‌دهد هر کاری را كه مایل است، انجام دهد و اقتدار طلبی كه اطاعت كامل از كودك می‌خواهد، هیچ یك نمی‌تواند كسی را با خصوصیات ذكر شده پرورش دهد.

آشنایی با روش تربیت کودک

یك بزرگ‌سال توانایی این را دارد كه هم با كودك مهربان و ملایم باشد و هم نسبت به او سخت گیری كند. لازم است كه كودكان را با یادگیری تدریجی مهارت‌های گوناگون، موفقیت‌های بیشتری را تجربه كنند و بهتر است این موفقیت را از راه حل كردن مسائل گوناگون زندگی به دست آورند. وقتی كه كودك بزرگ‌تر شد، باید در مورد چیزهایی كه می‌خواهیم یاد بگیرد با او مشورت و تبادل نظر كنیم. نظر كودك و نوجوان می‌تواند در پی ریزی روش آموزشی بهتر و اصلاح روش‌های موجود مؤثر باشد. به این ترتیب كودك و نوجوان به تدریج می‌آموزد كه كنترل رفتار خود را به دست گیرد.


مقاله مرتبط: چگونه کودکی مستقل تربیت کنیم؟

مقاله مرتبط: مشکلات رایج در تربیت کودک


این روش را روش محرك و پاسخ نیز نمی‌توان نامید. انسان نمی‌تواند به طور خودكار و ماشینی و به صورتی قابل پیش بینی به محركی پاسخ دهد. بلكه می‌تواند بیاموزد كه از محركی به صورت نشانه برای كاری كه می‌تواند برایش سود یا زیانی داشته باشد استفاده كند. همچنین هركس می‌تواند براساس نتایجی كه از كاری انتظار دارد، تصمیم به انجام آن كار بگیرد یا نگیرد.

گاهی نام گذاری بر روی روش‌ تربیت کودک باعث ایجاد سوء تفاهم و سوء تعبیرهای گوناگون می‌شود. بهتر است بر اساس نام روش قضاوت نكنیم بلكه مبنای قضاوت را بر نتایجی كه از آن روش به دست می‌آید قرار دهیم. 

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر