شماره تماس : 88571800 - 88078585 - ۷۷۸۸۲۸۱۷ – ۷۶۷۱۰۸۱۹|info@psychoexir.com

کدام روش تربیت کودک درست است؟

کدام روش تربیت کودک درست است؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 9Rating: 5.0کدام روش تربیت کودک درست است؟کدام روش تربیت کودک خوب است؟ كدام یك از روش‌ های  تربیتی برای پرورش كودكان توصیه می‌شود؟ روش سهل گیرانه؟ روش مقتدرانه؟ روش‌های محرك – پاسخ؟ یا روش‌های پاداش و تنبیه؟

روش تربیت کودک

کدام روش تربیت کودک خوب است؟ كدام یك از روش‌ های  تربیتی برای پرورش كودكان توصیه می‌شود؟ روش سهل گیرانه؟ روش مقتدرانه؟ روش‌های محرك – پاسخ؟ یا روش‌های پاداش و تنبیه؟

کدام روش تربیت کودک

هیچ كدام! محیط یادگیری كودك و نوجوانان، كه از طرف مادران، پدران و معلمان فراهم می‌شود، باید طوری باشد كه آن‌ها را افرادی متكی به خود و با اراده، خلاق، دارای احساس عزت نفس و سازنده به بار آورد؛ بنابراین، سهل گیری كه به كودك اجازه می‌دهد هر کاری را كه مایل است، انجام دهد و اقتدار طلبی كه اطاعت كامل از كودك می‌خواهد، هیچ یك نمی‌تواند كسی را با خصوصیات ذكر شده پرورش دهد.

آشنایی با روش تربیت کودک

یك بزرگ‌سال توانایی این را دارد كه هم با كودك مهربان و ملایم باشد و هم نسبت به او سخت گیری كند. لازم است كه كودكان را با یادگیری تدریجی مهارت‌های گوناگون، موفقیت‌های بیشتری را تجربه كنند و بهتر است این موفقیت را از راه حل كردن مسائل گوناگون زندگی به دست آورند. وقتی كه كودك بزرگ‌تر شد، باید در مورد چیزهایی كه می‌خواهیم یاد بگیرد با او مشورت و تبادل نظر كنیم. نظر كودك و نوجوان می‌تواند در پی ریزی روش آموزشی بهتر و اصلاح روش‌های موجود مؤثر باشد. به این ترتیب كودك و نوجوان به تدریج می‌آموزد كه كنترل رفتار خود را به دست گیرد.

این روش را روش محرك و پاسخ نیز نمی‌توان نامید. انسان نمی‌تواند به طور خودكار و ماشینی و به صورتی قابل پیش بینی به محركی پاسخ دهد. بلكه می‌تواند بیاموزد كه از محركی به صورت نشانه برای كاری كه می‌تواند برایش سود یا زیانی داشته باشد استفاده كند. همچنین هركس می‌تواند براساس نتایجی كه از كاری انتظار دارد، تصمیم به انجام آن كار بگیرد یا نگیرد.

گاهی نام گذاری بر روی روش‌ تربیت کودک باعث ایجاد سوء تفاهم و سوء تعبیرهای گوناگون می‌شود. بهتر است بر اساس نام روش قضاوت نكنیم بلكه مبنای قضاوت را بر نتایجی كه از آن روش به دست می‌آید قرار دهیم. 

 

چهار جمله کوتاه ولی تاثیر گذار در تربیت کودک

تربیت کودکان

شیوه های حرف زدن و برخورد والدین با کودک در رشد شناختی و هیجانی کودکان تاثیر به سزایی دارد. در زیر به چهار نمونه از شیوه های درست صحبت کردن و برخورد با کودک می پردازیم.

خودت تصمیم بگیر

این گونه به کودک می آموزیم که مسئولیت عمل خودش را برعهده دارد و هر تصمیمی که بگیرد باید منتظر عواقب بد یا خوبش باشد.

دوستت دارم ولی این کار تو را نمی پسندم

کار [درست] و [نادرست] را به صورت واضح برای کودک مشخص کنید یعنی به او بیاموزید ما کار [درست] و کار [نادرست] داریم، نه بچه خوب و بچه بد.

از تو می خواهم مشکل من را حل کنی

اگر کودک رفتاری دارد که باعث رنجش شما می شود، به او بگویید که دچار مشکل شده اید و از او بخواهید در حل مشکل به شما کمک کند؛

 احساس تو را درک می کنم

وقتی کودک عصبانی است و مثلا می گوید «از تو متنفرم» یا «خیلی بدی»،

 

 

درتربیت کودک تان هرگز این ۶ جمله را به او نگویید :

 

رفتار با کودکان

 

تک تک واژه هایی که هر روز به زبان می آورید می توانند شخصیت فرزندتان را بسازند. پس به جای این که با امر و نهی کردن برای تربیت او تلاش کنید، مراقب جمله هایی که به زبان می آورید باشید. بچه ها باهوش تر از آن هستند که شما فکر می کنید.

۱) دختر بد، پسر بد: هیچ‌ وقت پس از آن كه فرزندتان اشتباهی را مرتكب شد، برچسب «دختر بد!»، «پسر بد!» روی او نچسبانید. شاید منظور خاصی نداشته باشید و از سر عادت چنین جملاتی را به زبان بیاورید، اما با این كار به كودك‌ تان می‌گویید تنها در صورتی كه بی‌عیب و نقص باشد از محبت شما بهره‌ مند می‌شود و به او ناخواسته آموزش می‌دهید كه نقد رفتار هر كس، مساوی است با نقد شخصیت او و یك رفتار نادرست به معنای داشتن شخصیت منفی و غیرقابل پذیرش است.

۲) پولم نمی‌رسه: كودك ‌تان به شما برای خرید یك اسباب ‌بازی گران ‌قیمت یا وسیله غیر ضروری اصرار می‌كند و شما می‌گویید كه به اندازه خریدنش پول ندارید؟ مراقب باشید! شما با گفتن چنین جمله‌هایی به فرزندتان می‌گویید كه از پس كنترل هزینه‌های ‌تان برنمی‌آیید و نمی‌توانید به خوبی دخل‌ تان را با خرج ‌تان تنظیم كنید. بهتر است به جای استفاده از چنین شیوه‌ای به فرزندتان بگویید پول‌ها را برای هزینه‌های مهم ‌تر نگه می‌دارید و از این طریق در صورت تمایلش باب صحبت كردن در مورد این حساب و كتاب‌ها را باز كنید.

۳) تو بی مسئولیتی: هرگز روی كودك ‌تان به خاطر انجام یك رفتار نادرست، برچسب كلی نزنید. اگر در درسی نمره پایین گرفته، از او به‌خاطر همین كاستی گلایه كنید نه به خاطر «بی‌مسئولیتی»‌اش. یادتان نرود این برچسب‌های كلی، حاصل مجموعه‌ای از رفتارهاست و فرزندتان تنها به‌خاطر آویزان نكردن روپوش مدرسه‌اش «شلخته» نشده و تنها به‌خاطر یك بی‌دقتی «سر به هوا» نمی‌شود. پس این عبارت‌های كلی را فراموش كنید و از او تنها به‌خاطر همان اشتباهی كه در لحظه انجام داده انتقاد كنید.

۴) رژیم دارم: می‌خواهید وزن كم كنید؟ بهتر است این خیال را در ذهن خودتان نگه دارید و برای كودك تان بازگویش نكنید. نگذارید كودك‌ تان با وسواس لاغر كردن رشد كند و از همین كودكی به جای درك كردن مفهوم رژیم غذایی سالم، با عذاب وجدان لقمه‌ها را در دهانش بگذارد. كودكی كه با این نگرش بزرگ می‌شود، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بی‌اشتهایی مرضی یا پرخوری بیمارگونه است. پس خودتان زمینه بروز این بیماری‌ها را در او فراهم نكنید.

۵) به بابات بگو … : به هیچ قیمتی كودك‌ تان را واسطه جنگ‌های میان خود و همسرتان نكنید. درست است كه دعواهای شما تاثیر منفی بر روان فرزندتان می‌گذارند اما واسطه كردن فرزندتان دراین جنگ های زن و شوهری یا قاضی قرار دادن او می‌تواند به مراتب تاثیر بدتری را بر روانش بگذارد. اگر از فرزندتان بخواهید حق را به یكی از شما دو نفر بدهد یا از او بخواهید میان شما و همسرتان یكی را انتخاب كند، كودك‌تان را به بحران‌های روانی وارد می‌كنید كه تا پایان عمر می‌توانند بر نگرش و زندگی ‌اش تاثیری منفی بگذارند.

۶) من مامانت نیستم: برای اصلاح اشتباهات رفتاری فرزندتان و متنبه كردنش، هرگز محبت خود را از او دریغ نكنید. حتی اگر فرزندتان پس از شنیدن این جمله، هرگز اشتباهش را تكرار نكند، نمی‌توانید آن را عبارتی تربیت‌كننده بدانید. شما به عنوان والدین او، باید محبتی بی‌قید و شرط را نثارش كنید. كودك شما باید بداند در صورت اشتباه كردن، همه محبت شما را از دست نمی‌دهد و تنها دلخورتان می‌كند. او باید بداند با یك اشتباه همه وجودش زیر سوال نمی‌رود و باید باور كند احساساتی كه نسبت به او دارید، ناپایدار و تغییرپذیر نیستند.

 

دریافت وقت مشاوره کودک 

بارگذاری...

 

مشاوره رایگان آنلاین

ثبت ديدگاه