ورزش برای تقویت ذهن!Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Dec 18Rating: 5.0ورزش برای تقویت ذهن!البته نوع ورزشی كه شما انتخاب می‌كنید، به شخصیت شما هم بستگی دارد. اگر شما یک خانم 32 ساله هستید، ممكن است 70 ساعت كار در هفته یا توپ بازی در آخر هفته برایتان لذت بخش باشد. شاید دوست داشته باشید به ورزش یوگا بپردازید تا توانایی ذهنیتان را بالا ببرید.

كریستین اندرسون، مشاور تناسب اندام دانشگاه سان فرانسیسكو، می‌ گوید: “ورزش، از خیلی جهات بر روی سیستم عصبی اثر می گذارد؛ از جمله تاثیرات مواد مخدر و مواد شیمیایی كه احساس رضایتمندی كاذب در انسان ایجاد می‌كنند را از بین می‌ برد.”

به عبارت دیگر، اگر نمی‌ خواهید احساس شادمانی در شما زودگذر باشد، می‌ توانید به ورزش كردن روی بیاورید.

ورزش برای تقویت ذهن

به گفته اندرسون وقتی كه ورزش می‌ كنید، بهتر فكر می‌ كنید، روحیه قوی تری دارید و كارهای روزمره تان را به نحو احسن انجام می‌ دهید. سیستم عصبی تحریک شده و بازدهی بسیار بالایی پیدا می‌ كند.

افسردگی؛ نوعی بحران زندگی

اگر چه بسیاری از ما شنیده ایم كه “جنگ نوعی بحران است”، می‌ توان افسردگی را هم بحران زندگی دانست كه تاثیر مستقیم بر حافظه و كارهای روزمره حتی از خواب بیدار شدن، لباس پوشیدن و كارایی انسان دارد. اگر شما بتوانید كنترل بدن خود را در دست بگیرید، می‌ توانید بر همه بحران ها غلبه كنید.

در گزارشاتی كه در مجله تناسب اندام و طب ورزشی در سال 2001 به چاپ رسید، بسیاری از خانم ها و دختران جوان داوطلب شدند تا در تست ایروبیک كه برای آزمایش میزان شادابی گرفته می‌ شد، شركت كنند. از 80 نفر، 50 نفر آنان قبل از انجام ورزش، افسرده بودند. گزارش ها در این گروه نشان دهنده كاهش چشمگیر خشم و عصبانیت در آن ها و فرسودگی و خستگی و تنش های روزانه بود و همگی بعد از تمرین، احساس نیرومندی و شادابی می‌ كردند.

مطالعه ای در دانشگاه دوک

مطالعه ای در دانشگاه دوک انجام شد كه در آن 150 نفر از افراد 50 سال یا بالاتر، مورد آزمایش قرار گرفتند كه تشخیص داده شده بود همگی از افسردگی رنج می‌ برند. آن ها به سه گروه تقسیم شدند و به هر كدام از گروه ها، 4 ماه تمرین داده شد.

به بعضی از گروه ها علاوه بر ورزش، داروی ضد افسردگی نیز تجویز شد. بعد از 4 ماه، حال گروه‌ ها بهتر شد؛ اما وقتی كه این روند را تا مدت 6 ماه ادامه دادند، متوجه شدند كه در گروه هایی كه داروی ضد افسردگی استفاده شده بود، این دارو تاثیر ورزش را كاهش داده بود؛ طوری كه گروه های مصرف كننده دارو ترجیح می‌دادند بدون استفاده از دارو، به ورزش ادامه دهند.

پژوهشگران می‌ گویند این تحقیقات به این معنی نیست كه ورزش تنها درمان هر نوعی از افسردگی است.

به نظر نمی‌ آید كه اختلالات دو قطبی، با ورزش كردن تنها بهبود یابند؛ از سوی دیگر اضطراب و نگرانی، به سرعت با ورزش كردن، بهبودی حاصل می‌ كند.

اگر می‌ خواهید، برای تقویت ذهن ورزش كنید

با یک دور تمرین ساده، می‌توانید نگرانی و اضطراب را از خود دور كنید. اگر چه ممكن است با ورزش سخت، قبل از اینكه احساس بهبودی كامل بكنید، احساس نا‌امیدی در شما ایجاد شود؛ زیرا دیرتر نتیجه‌ ای را كه به دنبالش هستید می‌ گیرید.

بنابراین برای تقویت ذهن خود، از تمرین های ساده شروع كنید. روزانه 8 تا 12 دقیقه نفس تند و عرق ریختن برای ورزش ذهن، كافی است.

به نظر اندرسون، سه روز در هفته 30 دقیقه تمرین متعادل مثل راه رفتن، اسكی و شنا كردن مناسب است. در هفته 4 تا 5 بار به مدت یک تا یک ساعت و نیم نیز متعادل است. برای كسانی كه می‌ خواهند واقعا ورزش كنند، در هفته 5 الی 6 بار به مدت 90 دقیقه مناسب است.

اندرسون پیشنهاد می‌ كند كه به جای یک نوبت تمرین سخت در روز، دو بار تمرین سبک تاثیر بهتری دارد. “20 دقیقه شنا به هنگام صبح و پیاده روی در شب خوب است. بعد از یک تمرین سخت و طاقت فرسا، شاداب نخواهید بود. ورزش مداوم، باعث از بین رفتن آنزیم هایی می‌شود كه عامل بروز خستگی و فرسودگی در انسان هستند.”

البته نوع ورزشی كه شما انتخاب می‌كنید، به شخصیت شما هم بستگی دارد. اگر شما یک خانم 32 ساله هستید، ممكن است 70 ساعت كار در هفته یا توپ بازی در آخر هفته برایتان لذت بخش باشد. شاید دوست داشته باشید به ورزش یوگا بپردازید تا توانایی ذهنیتان را بالا ببرید.

به هر حال آنچه باعث لذت شما می‌شود مهم است…

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر