مغز افراد بیش‌فعال

مغز-افراد-بیش-فعال.jpg
مغز افراد بیش‌فعالReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 25Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

اختلال بیش‌ فعالی/ کمبود توجه (ADHD) یک اختلال عصبی تکاملی است یعنی در مغز افراد مبتلابه ADHD نقص‌هایی وجود دارد که بر رشد کودک تأثیر می‌گذارد. اختلال بیش‌ فعالی/ کمبود توجه بر هوش تأثیری نمی‌گذارد. بااین‌حال، این اختلال بر توانایی فرد برای تنظیم توجه و هیجانات تأثیر گذاشته و منجر به بیش فعالی، تکانش گری و همچنین مشکلات سازمان‌دهی می‌شود.

تفاوت مغز افراد مبتلابه ADHD

ADHD شرایطی است که تحت بررسی و موشکافی‌های زیادی قرارگرفته است. مخالفان سؤال می‌کنند که آیا این اختلال واقعی است یا ناشی از فقدان انگیزه، اراده و یا والدین بد؟ هیچ‌یک از آن‌ها درست نیست. بااین‌حال، اگر شما یا کودکتان مبتلابه ADHD هستید، ممکن است در معرض این نظرات قرار بگیرید. دانستن اینکه تفاوت‌های بیولوژیکی در مغز افراد مبتلابه بیش‌ فعالی/ کمبود توجه در مقایسه با افرادی که این اختلال را ندارند وجود دارد، می‌تواند به آن اعتبار بخشد. این تفاوت به سه حوزه تقسیم می‌شود: ساختار، عملکرد و شیمی مغز.

ساختار مغز

تحقیقات نشان داد که تفاوت‌های ساختاری واضحی در مغز مبتلایان به ADHD وجود دارد. بیش‌ترین بررسی مربوط به اسکن مغزی بیماران مبتلابه اختلال بیش‌ فعالی/ کمبود توجه، در مرکز پزشکی نایمگن دانشگاه رادبود انجام شد. محققان گزارش دادند که افراد مبتلابه اختلال بیش‌ فعالی/ کمبود توجه، در پنج ناحیه زیر قشری (ساب کورتیکال) حجم مغز کوچک‌تری داشتند و اندازه کلی مغز آن‌ها نیز کوچک‌تر بود. این تفاوت‌ها در کودکان بیشتر و در بزرگ‌سالان کمتر بود. این یافته با نظر قبلی ما منطبق است که بخش‌هایی از مغز افراد مبتلابه ADHD با سرعت کمتری (تقریباً یک تا سه سال) بالغ می‌شوند و هرگز به بلوغ افرادی که ADHD ندارد، نمی‌رسد. یکی دیگر از یافته‌های جالب این بود که آمیگدال و هیپوکامپ در مغز افراد مبتلابه ADHD کوچک‌تر هستند. این مناطق مسئول پردازش هیجانی و تکانش گری هستند که سابقاً به‌طور قطعی با بیش‌ فعالی/ کمبود توجه در ارتباط نبوده‌اند. منطقه پیش پیشانی وظایف اجرایی را بر عهده دارد که شامل برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، توجه، یادآوری و واکنش‌های هیجانی است.

یکی از مطالعات نشان داد که در این کودکان ارتباط یکنواخت و یکسانی بین قشر جلویی مغز و حوزه پردازش بصری‌شان وجود ندارد. این به این معنی است که مغزآنها اطلاعات را متفاوت از مغز افرادی که ADHD ندارند، پردازش می‌کند.

عملکرد مغز

انواع مختلفی از تکنیک‌های تصویربرداری مغز مانند توموگرافی کامپیوتری انتشار تک فوتون (SPECT)، توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) وجود دارد که به محققان اجازه می‌دهد تا دریابند چگونه مغز مبتلایان به ADHD کارمی کند. افراد مبتلابه ADHD نسبت به افرادی که به این اختلال مبتلا نیستند، تغییرات جریان خون در نواحی مختلف مغزشان دارند. در منطقه پیش پیشانی کاهش جریان خود در این افراد دیده می‌شود. کاهش جریان خون نشان‌دهنده کاهش فعالیت مغزی است.

شیمی مغز

تفاوت شیمی مغز افراد بیش فعال با افراد عادی
شیمی مغز افراد بیش فعال

مغز یک شبکه ارتباطی شلوغ است که پیام‌ها از یک نورون به نورون دیگر منتقل می‌شوند. فاصله بین نورون‌ها سیناپس نامیده می‌شود. انتقال پیام‌ها در سیناپس‌ها به‌وسیله انتقال‌دهنده‌های عصبی انجام می‌گیرد. انتقال‌دهنده‌های عصبی پیام‌رسان‌های شیمیایی هستند و هرکدام وظایف مختلفی را به عهده‌دارند. انتقال‌دهنده‌های عصبی مهم در اختلال بیش‌ فعالی/ کمبود توجه، دوپامین و نور آدرنالین هستند. بی‌نظمی سیستم دوپامین در مغز این افراد دیده می‌شود. برای مثال، میزان دوپامین خیلی کم است، گیرنده‌های کافی برای آن وجود ندارد، یا دوپامین به‌طور مؤثر مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. داروهای محرک به افراد مبتلابه اختلال بیش‌ فعالی/ کمبود توجه کمک می‌کند، زیرا آن‌ها باعث افزایش تولید دوپامین می‌شوند و یا دوپامین را در سیناپس‌ها حفظ می‌کنند.

چرا ADHD با اسکن مغزی تشخیص داده نمی‌شود؟

در حال حاضر یک تست عینی برای تشخیص ADHD وجود ندارد. در عوض، یک ارزیابی دقیق توسط یک متخصص بالینی انجام می‌شود. این شامل یک مصاحبه عمیق با بیمار، مرور گزارش‌های مدرسه، سابقه پزشکی و احتمالاً تست برای اندازه‌گیری توجه، حواس‌پرتی و حافظه است. با این اطلاعات، متخصص بالینی می‌تواند تعیین کند که آیا این علائم مطابق با راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) است یا خیر. سؤالی که پیش می‌آید این است: “اگر چنین تفاوت واضحی در مغز افراد مبتلابه ADHD وجود دارد، چرا این اختلال با اسکن تشخیص داده نمی‌شود؟”

 همان‌طور که دکتر توماس ای. براون در کتاب خود “درک جدیدی از اختلال بیش‌ فعالی/ کمبود توجه در کودکان و بزرگ‌سالان: اختلالات عملکردی اجرایی” توضیح می‌دهد: آزمایش‌هایی مثل PET و fMRI نحوه عملکرد مغز را در لحظه انجام آزمایش‌ نشان می‌دهند؛ مانند یک عکس، آن‌ها یک‌لحظه را در زمان ثبت می‌کنند. بااین‌حال، عملکرد مغز در شرایط مختلف را بررسی نمی‌کنند، درصورتی‌که یک تست بالینی می‌تواند در طی یک مصاحبه مفصل و دقیق این کار را انجام دهد. علاوه بر این، داده‌های اسکنی که موردبررسی قرارگرفته است عموماً بر اساس میانگین گروهی است و ممکن است برای همه صدق نکند؛ و علاوه بر این‌ها، این داده‌ها هنجاریابی نشده‌اند، برای این کار باید مقادیر زیادی از داده‌ها جمع‌آوری و مقایسه شوند تا معیارهای تشخیص این اختلال بیش فعالی/ کمبود توجه با استفاده از اسکن‌ها معتبر باشد.

منبع: Verywellmind


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


مغز افراد بیش‌فعالReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 25Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button