مشاوره طلاقReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 30Rating: 5.0مشاوره طلاقمشاوره‌ طلاق که به عنوان طلاق درمانی نیز شناخته می شود یک مفهوم نسبتا جدید در طبقه بندی سلامت روان است. با توجه به این موضوع که از هر چهار ازدواج در ایران یکی به طلاق ختم می شود، مردم بیشتری به مشاوره برای جستجوی کمک و نصیحت روی می آورند. مشاوره‌ طلاق نوعی فرآیند درمانی برای کسانی است که درد و احساس حقارت ناشی از طلاق را تجربه کرده ‌اند یا در حال تجربه ‌ی آن هستند.

مشاوره طلاق که به عنوان طلاق درمانی نیز شناخته می شود یک مفهوم نسبتا جدید در طبقه بندی سلامت روان است. با توجه به این موضوع که از هر چهار ازدواج در ایران یکی به طلاق ختم می شود، مردم بیشتری به مشاوره برای جستجوی کمک و نصیحت روی می آورند. مشاوره طلاق نوعی فرآیند درمانی برای کسانی است که درد و احساس حقارت ناشی از طلاق را تجربه کرده ‌اند یا در حال تجربه ‌ی آن هستند.

شرکت در جلسات مشاوره می‌ تواند به افراد در رشد و سازگاری شخصی به وسیله‌ ی توانمند کردن آن ها برای حرکت از خود محوری به سمت نوع ‌دوستی و ایجاد تمایل برای همکاری در بهزیستی خودشان و جامعه به عنوان یک کل، کمک کند. در حقیقت مشاوره طلاق پاسخی است به نیازهای شخصی و فرهنگی زوج ‌های در حال طلاق. مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر با کادری مجرب آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

چه زمانی از مشاوره طلاق کمک بگیریم؟

مشاوره طلاق می‌ تواند به شما کمک کند، چه عمر ازدواج شما چهار سال بوده و چه چهل سال باشد. با این حال بسیاری از زوج‌ ها در مورد این که چه زمانی از مشاوران باتجربه کمک بگیرند، اطمینان ندارند. شما می‌ توانید زمانی که حس کردید ازدواج تان در مسیر درست پیش نمی ‌رود و نیاز به کسی دارید که غم و اندوه تان را با او در میان بگذارید، شروع به جستجو برای یک مشاور طلاق خوب و باتجربه کنید. شما می‌ توانید چنین جلساتی را در شرایطی که توصیف می ‌کنیم برای خود مناسب بدانید:

 • وقتی که به سادگی نمی ‌توانید دست از فکر کردن راجع به مسائل مربوط به انحلال ازدواج تان بردارید.
 • وقتی که نمی ‌توانید روی آینده‌ تان تمرکز کرده و برای آن برنامه ‌ریزی کنید.
 • وقتی که حس می‌ کنید در حال تجربه فازی از افسردگی هستید.
 • وقتی که ذهن شما کاملا در هم ریخته و ترسیده ‌اید زیرا نمی‌ دانید از کجا شروع کنید.
 • کمک مشاوره طلاق زمانی که ذهن شما در هم ریخته است.
 • وقتی که رفتارهایی مانند عصبانیت، پرخاشگری، شکستن قوانین، خطر پذیری نامناسب، صحبت راجع به خودکشی و غیره را به طور عادی نشان می‌ دهید.
 • وقتی که نشانه‌ هایی از سوء مصرف مواد، اختلال خواب و اختلال خوردن مشاهده می ‌شود.
 • وقتی که عصبانیت و خشم شما به خاطر کل این شرایط مانع از پیش بردن زندگیتان می ‌شود.
 • وقتی که شما در حال گذران مرحله‌ ای از زندگیتان هستید که احساس بی‌ ارزشی و ناامیدی، برجسته‌ تر است.
 • وقتی که شما نمی‌ توانید یک زندگی جدید یا آغاز نو را بعد از طلاق گرفتن متصور شوید.

مشاوره طلاق

سوالات متداول در مشاوره طلاق

 • چه زمانی طلاق بهترین تصمیم است؟
 • آگاهی از شرایط بعد از طلاق چقدر برای فرد کمک کننده است؟
 • فاکتورهای لازم برای طلاق چیست؟
 • آیا راه حل خیانت همسر، فقط طلاق است؟
 • آیا لازم است که درباره شرایط بعد از طلاق آگاهی داشته باشیم؟
 • با فرزندان بعد از طلاق چگونه رفتار شود؟
 • چگونه فرد می تواند با شرایط بعد از طلاق سازگار شود؟
 • آماده سازی موقعیت برای صحبت با فرزندان در مورد طلاق والدین چگونه باید انجام شود؟
 • آیا جایگزین کردن فرد دیگری بعد از جدایی از همسر مناسب است؟
 • آیا برای تشکیل زندگی مجدد قیاس دو فرد رفتار صحیحی است؟

برخی از مزیت های مشاوره طلاق

بعد از شرکت در برخی از جلسات مشاوره طلاق شما می توانید تغییر در نگرش تان نسبت به ازدواج و جامعه را ببینید و توجه بیشتری به زندگی پیش روی تان داشته باشید. مزایای شرکت در چنین جلساتی بسیار بوده و به روش‌ های مختلفی می توانند به شما کمک کنند:

 • این جلسات به شما کمک می ‌کنند تا واکنش ‌های خود را در طی کل فرآیند و همچنین پس از نهایی شدن طلاق، درک کنید.
 • این جلسات در شناسایی احساسات شما در ارتباط با همسرتان، خانواده و بنیاد ازدواج و غیره به شما کمک می ‌کنند.
 • این جلسات به شما کمک می ‌کنند تا واکنش‌ های خود را به اشتراک گذاشته و احساسات تان را به بهترین روش ممکن به دیگران بروز دهید.
 • جلسه ‌ی مشاوره همچنین در یافتن حمایت برای چالش ‌های جدیدی که با آن ها طی فرآیند طلاق و همچنین پس از آن مواجه می‌ شوید، کمک می‌ کند.

مقاله مرتبط: مشاوره قبل از طلاق


مدیریت واکنش های کودکان

 • این جلسات شما را آماده می ‌کنند تا واکنش ‌های کودکان تان در رابطه با تصمیم تان را مدیریت کرده و به شما آگاهی لازم برای مدیریت این واکنش ها را می ‌دهد.
 • همچنین به شما کمک می‌ کنند تا توانایی‌ های سازگارانه‌ ای را که استفاده می ‌کنید، شناسایی کرده و با توانایی های جدیدی که ممکن است برای تان مفید باشند، آشنا شوید.
 • متخصصان همچنین به شما کمک می ‌کنند تا پیچیدگی ‌های فرآیند تفکرتان را که تقریبا بین مردمی که در حال پشت سر گذاشتن فرآیند طلاق هستند معمول است، حل کنید.
 • این جلسات به شما کمک می ‌کنند تا عصبانیت، خستگی و احساس کمبودتان را مدیریت کرده و یاد بگیرید چگونه انرژی تان را در یک روش نتیجه بخش به کار بگیرید.

کودکان در طلاق


مقاله مرتبط: کودکان و طلاق 

مقاله مرتبط: فراهم کردن مقدمات طلاق برای کودکان

مقاله مرتبط: مشکلات و مسائل فرزندان طلاق

مقاله مرتبط: چگونگی آماده کردن فرزندان برای طلاق

مقاله مرتبط: تجربه کودکان از طلاق چیست؟


مراحل منتهی به طلاق

طلاق و جدایی نوعی تغییر در زندگی است. تغییری است که به همراه (از دست دادن) ایجاد می شود. طلاق و جدا شدن دو زوج که در ابتدا عاشق یکدیگر بوده اند، اتفاقی به یک باره نیست. جدایی کم کم بروز می یابد و در نهایت منتهی به طلاق می شود. این مراحل با عنوان سوگ شناخته می شود. سوگ دارای پنج مرحله است. هر یک از مراحل منتهی به طلاق (سوگ) دارای علائمی است که معمولا برای بیشتر افراد اتفاق می افتد.

مرحله اول: انکار ( Denial )

مشاوران طلاق بر این باورند که در مرحله انکار، فرد نمی تواند با حقیقت طلاق و جدایی مواجه شود. احساس بی حسی می کند و قضیه هنوز برایش جا نیافتاده است. هنوز باور نکرده که چه اتفاقی افتاده است. در این مرحله از سوگ (مراحل منتهی به طلاق) فرد بر این باور است که اگر به طلاق فکر نکند اتفاق نمی افتد. اگر راجع به موضوع طلاق با کسی صحبت نکند، کسی متوجه قضیه نمی شود. اما در نهایت، زمان انکار به پایان می رسد و روند جدایی و طلاق به جلو می رود؛ و اتفاقاتی می افتد که فرد مجبور می شود باور کند و با آن مواجه می شود.

مرحله دوم: خشم ( Anger )

طبق تجربه مشاوران طلاق، در مرحله خشم فرد تازه متوجه علت طلاق و جدایی می شود. در مرحله خشم فرد شروع می کند به فکر کردن درباره: ناباروری، خیانت، تنهایی، افزایش مسئولیت ها ( بعد از جدایی و طلاق ) و تغییراتی که معمولا مطلوب نیستند. در این مرحله سوالاتی به فکر فرد می رسد، که چرا من؟ چرا طلاق و جدایی برای من باید بیافتد؟ چرا منو ترک کرد؟ چرا منو طلاق داد؟ چرا مجبوریم این کارها رو انجام بدهیم و طلاق بگیریم؟ چرا رویاهامون نابود شد؟ چرا باید بچه ها رو ترک کنم و طلاق بگیرم؟ فکر اصلی فرد این است که ای کاش این اتفاق برای من نیافتاده بود. ای کاش طلاق نمی گرفتم و از طرف مقابل ناراحت است که تو باعث این اتفاق بودی. از دستش ناراحت و عصبانی است. در این مرحله شروع می کند به سرزنش کردن، هم سرزنش خود و هم دیگران.

مرحله سوم: چانه زنی

جلسات مشاوره طلاق نشان می دهد فرد در مرحله چانه زنی تلاش می کند با طرف مقابلش، یا با خدا یا با هر کسی می خواهد صحبت کند. در این مرحله یکی از طرفین می گوید بیا برویم پیش مشاور و با مشاور مشورت کنیم. تا کس دیگری مشکلات مان را حل کند. شاید مجبور به جدایی نباشیم. و گاهی با هم مذاکره می کنند و کسی که مایل به جدایی و طلاق نیست کوتاه می آید. و می گوید: اگر از بچه ها بیشتر مراقبت کنم؟ اگر کمتر کار کنم؟ اگر کمتر مشروب بخورم؟ اگر اعتیاد را کنار بگذارم؟ بر می گردی؟ این وضع عوض می شود؟

اما این چانه زنی ها برای جلوگیری از طلاق و جدایی معمولا موفقیت آمیز نیستند. چون در اکثر مواقع دیگر دیر شده و فرد تصمیمش را گرفته است؛ و یا اعتمادش از بین رفته است و … گاهی مرحله چانه زنی مدت زمان زیادی به طول می انجامد. یکی از طرفین یا هر دو طرف برای تغییر کردن و پذیرش تغییر تلاش می کنند و ممکن است نتیجه بگیرند. اما اغلب اوقات موفقیت آمیز نیست. وقتی موفقیت حاصل نمی شود مرحله ی بعد شروع می شود.

چانه زنی در طلاق

مرحله چهارم: افسردگی

تجربه مشاوران و روانشناسان نشان می دهد احساس غم عمیق معمولا به همراه مقداری خشم و استرس، در این مرحله می تواند منجر به واکنش های حسی و بدنی منفی شود. این زمانی است که فرد باور می کند که دیگر هیچ کاری از دستش بر نمی آید و نمی تواند جلوی جدایی را بگیرد.

تجربه مشاوران طلاق نشان می دهد در این وضعیت فرد بسیار غم انگیز و ناامید است. تمام تغییراتی که اتفاق می افتد برای فرد بسیار فشارزا است. فرد احساس شکست خوردگی می کند. احساس می کند طرف مقابل واقعا او را ترک کرده است. در این مرحله امکان افسرده شدن بسیار زیاد است؛ و فرد بیشترین نیاز به مراقبت را دارد. باید همه کارهای لازم برای سلامتی اش انجام دهد و اطراف خودش را پر از انسان های حمایت گری که دوستش دارند کند.

مرحله پنجم: پذیرش

سرانجام فرد به مرحله آخر یعنی پذیرش می رسد. در این مرحله فرد زندگی جدیدش را قبول می کند و جدایی اش را می پذیرد. و ممکن است گاهی از جدایی اش راضی و خشنود باشد. اما اگر جدایی را نخواسته باشد و مجبور به آن شده باشد کم کم متوجه می شود نتایج مثبتی هم در آن وجود داشته است.

تجربه جلسات مشاوره نشان می دهد در این مرحله از جدایی، فرد متوجه می شود که می تواند رابطه جدیدی داشته باشد. می تواند سبک زندگی اش را عوض کند و سبک زندگی جدیدی برای خودش داشته باشد. می تواند از چیزهایی که در رابطه قبلی بی بهره بود، بهرمند شود. احتمالاً به این نتیجه می رسد که زندگی هنوز زیبا است و ممکن است آینده برایش روشن باشد. کم کم زندگی عادی خود را پیش می گیرد و بیشتر به ظاهر و احساسش اهمیت می دهد و به جای گذشته به آینده می نگرد.

این مراحل بسیار رایج هستند اما لزوما برای همگان اتفاق نمی افتد. افراد گاهی بین مراحل تغییر می کنند و این مراحل را عقب و جلو می کنند تا به طور کامل این پروسه طی شود. کاری که بسیار کمک کننده است پر کردن اطراف با افراد حمایت گر است. می توان از دوستان، خانواده، متخصصان روانشناس و افرادی که به حرفشان گوش کنند کمک بگیرند. تا در مورد آینده بهتر فکر کنند و به درستی تصمیم بگیرند. فرد می تواند در هر یک از مراحل، با تصمیم گیری درست، مشاوره گرفتن از افراد خبره و دلسوز، از بزرگان خانواده و … از جدایی جلوگیری کند و قبل از آن که دیر شود، جلوی جدایی و طلاق را بگیرد.

مشاوره رایگان