مشاوره آنلاین نوجوانان اکسیر

مشاوره آنلاین نوجوانان امروزه طرفدار زیادی پیدا کرده است زیرا برای بسیاری از نوجوانان، نشستن در مطب یک متخصص درمانگر یا روانشناس و صحبت کردن درباره  احساساتشان جذاب نیست. اما ممکن است صحبت کردن با یک درمانگر آنلاین خیلی بد نباشد.

با این حال بسیاری از والدین تعجب می کنند که آیا ایده مشاوره آنلاین نوجوانان برای آنها مفید است. شواهدی وجود دارد که صحبت کردن با یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده از طریق اینترنت می تواند برای نوجوانان بسیار مفید باشد.

اما مهم است که که ابتدا اطلاعات خود را در زمینه مشاوره آنلاین نوجوانان بالا ببرید و اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما کاندید خوبی برای درمان آنلاین قبل از شروع درمان است.

مشاوره آنلاین نوجوانان چیست؟

دقیقاً همانطور که از نام مشاوره آنلاین نوجوانان پیداست، برخلاف جلسات چهره به چهره در مطب، درمان آنلاین به افراد امکان می‌دهد در یک محیط آنلاین با یک درمانگر ملاقات کنند. یک درمانگر ممکن است از طریق پیام متنی، برنامه تلفن همراه، ایمیل یا وب سایت خاصی ارتباط برقرار کند. برخی از درمانگران از چت تصویری استفاده می‌کنند در حالی که برخی دیگر فقط برای برقراری ارتباط از متن استفاده می‌کنند.

درمان آنلاین ممکن است همراه با درمان چهره به چهره یا ممکن است به عنوان یک جایگزین مشاوره حضوری مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از افرادی که از مشاوره آنلاین استفاده می‌کنند هرگز درمانگر آنلاین خود را بصورت حضوری ملاقات نمی‌کنند.

آیا مشاوره آنلاین نوجوانان موثر است؟

مطالعات نشان داده است که نوجوانان تمایل دارند که با استفاده از درمان مبتنی بر رایانه، از طریق برنامه های تلفن همراه و پیام کوتاه و از طریق چت تصویری، با مشاور و درمانگر خود ارتباط برقرار کنند و خدمات مشاوره‌ای دریافت کنند؛ و به عبارت دیگر به نظر می‌رسد برخی از نکات برجسته تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که نوجوانان ممکن است استفاده از روش‌های آنلاین برای دسترسی به خدمات بهداشت روان بیشتر تمایل  داشته باشند.

به عنوان مثال، یک مطالعه در مورد نوجوانان در سال ۲۰۱۶ در استرالیا نشان داد که ۷۲٪ از نوجوانان گفتند در صورت بروز مشکل در سلامت روان از مشاوره آنلاین نوجوانان استفاده می‌کنند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۵، شرکت کنندگان نوجوان گفتند که آنها برای درمان موضوعات حساس از قبیل تمایلات جنسی، روش درمانی آنلاین را ترجیح می دهند. با این حال، برای سایر موضوعات (مانند درگیری همسالان، زورگویی) آنها درمان رو در رو را ترجیح می‌دهند.


مقاله مرتبط: مشاوره غیر حضوری فردی

مقاله مرتبط: مشاوره غیر حضوری زوج درمانی

مقاله مرتبط: مرکز مشاوره خانواده در غرب تهران


مشاوره آنلاین نوجوانان

مزایای مشاوره آنلاین نوجوانان

دلایل مختلفی وجود دارد که نوجوانان و والدین مشاوره آنلاین نوجوانان را به مشاوره حضوری ترجیح می‌دهند.

  • بیشتر نوجوانان از گپ زدن آنلاین لذت می‌برند، بنابراین درمان از طریق رایانه می‌تواند احساس راحتی بیشتری نسبت به صحبت کردن با یک درمانگر به صورت رو در رو داشته باشد.
  • درمان آنلاین می‌تواند راحت تر باشد. درمان آنلاین می‌تواند باعث صرفه جویی در وقت شود زیرا لازم نیست به مطب درمانی بروید. برای نوجوانانی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند یا کسانی که حمل و نقل مناسب ندارند‌، قرارهای آنلاین ممکن است دسترسی آسان‌تری فراهم کند.
  • بسیاری از نوجوانان از دیدن یک درمانگر احساس شرمندگی می‌کنند و ممکن است از ایکه همسالان و دوستان آنها متوجه پروسه درمان آنها شوند می‌ترسند و به خاطر همین مشاوره آنلاین را ترجیح می‌دهند.
  •  قیمت مشاوره آنلاین پایین تر از درمان حضوری است بنابراین برای افراد مقرون به صرفه تر است.

از کجا شروع کنیم

اگر در مورد مشاوره آنلاین نوجوانان برای نوجوان خود فکر می کنید، یا گمان می کنید که نوجوان شما دچار شکل رفتاری شده یا سلامت روانی آن در خطر است می‌توانید از مشاوره آنلاین نوجوانان مرکز مشاوره اکسیر سلامت استفاده کنید.

روانشناس متخصص نوجوان مرکز مشاوره اکسیر می‌تواند در مورد اینکه آیا درمان، با توجه به مشکلات نوجوان شما برای فرزند شما گزینه مناسبی است یا نه، شما را راهنمایی کند. اگر نوجوان شما از نظر سلامتی روانی در خطر جدی باشد یا روانشناس در مورد خطرات ایمنی نگرانی داشته باشد، درمان آنلاین ممکن است بهترین گزینه نباشد.

در آخر، در مورد درمان آنلاین با نوجوان خود صحبت کنید. نظر نوجوان خود را در نظر بگیرید. صرف نظر از نوع درمانی که نوجوان شما دریافت می‌کند، سرمایه گذاری و علاقه وی به این روند، تفاوت زیادی در میزان کارایی درمانی خواهد داشت.

Loading...

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب