ممکن است این پرسش برایتان پیش آمده باشد که چرا انسان‌ ها گروه‌ گروه به تماشای فیلم‌ های ترسناک می‌ روند و یا در شهر بازی‌ ها، برای ورود به «تونل وحشت» صف می‌ کشند؟ به گفته دانشمندان، این قابلیت مغز انسان که می‌تواند ترس را لذت‌ بخش سازد، احتمالاً کلید کشف علّت هراس‌ ها (فوبیا) و اختلالات اضطرابی است.

هنگام وقوع ترس چه اتفاقی برای انسان ها میفتد؟!

انسان‌ ها وقتی می‌ ترسند، بدنشان به طور خودکار واکنش «مقابله یا فرار» نشان می‌ دهد. ضربان قلبشان افزایش می‌ یابد، تندتر نفس می‌ کشند، عضلاتشان منقبض می‌ شود و توجهشان به واکنش مؤثر نسبت به تهدیدی که پیش آمده، متمرکز می‌ شود.

ترس لذت‌ بخش و محرک های ترس آور

اگر مغز بداند که خطر واقعی وجود ندارد، آنگاه این آزاد شدن سریع آدرنالین، برای ما لذت‌ بخش می‌ شود. بنابراین، رمز لذت بردن از چنین هیجاناتی، در دانستن چگونگی برآورد مناسب از میزان خطر واقعی نهفته است. برای مثال، بچه‌ ها در بیشتر مواقع، بر آورد بیش از حدّی از خطر دارند و «ترس واقعی» را تجربه می‌کنند.

در این مواقع است که آن‌ ها به پدر و مادر خود آویزان می‌ شوند و گریه می‌ کنند؛ زیرا اطمینان یافته‌ اند که احتمال خطر زیاد است. امّا بزرگتر‌ها ممکن است ابتدا وحشت کنند، ولی پس از آن به خنده روی می‌ آورند؛ زیرا به سرعت تشخیص می‌ دهند که خطر جدّی و واقعی وجود ندارد.

تمرین و احتیاط های لازم

این پدیده، توصیف‌ گر این است که چرا بعضی‌ ها می‌ توانند از پرش با اسکی، سقوط آزاد با طناب (bungee Jumping) و ورزش‌ های خطرناک لذت ببرند. اگر از آن‌ ها در این مورد سؤال شود، خواهند گفت که به دلیل تمرین‌ های پیشین و احتیاط‌ های لازم، ریسک خطر بسیار پائین است و بدین خاطر می‌ توانند از این فعالیت‌ ها لذت ببرند.

ساختار کلیدی در مغز انسان که مسئول این تأثیر است، به احتمال زیاد «بادامه مغز» (amygdala) است که خاطرات پیوندخورده به هیجانات را شکل می‌ بخشد و ذخیره می‌ کند.

به عقیده روان‌ شناسان، توانایی لذت بردن از ترس، یک حس تکاملی را در انسان‌ ها به وجود آورده است. همین انگیزه است که به کشف احتمالات جدید، یافتن منابع تازه غذایی و مکان‌ های بهتری برای زیستن می‌ انجامد. برای انسان‌ ها، انحراف از معیارها و رسوم عادی، تا یک حدّ معین، لذت‌ بخش است.

درمان‌ های شناختی

اگر انسان به طور مکرّر در معرض تحریکات ترسناک قرار گیرد، مغز به آن عادت می‌ کند و دیگر آن را به عنوان یک پدیده ترسناک شناسائی نمی‌ کند. از همین واقعیت در درمان‌ های شناختی برای هراس‌ ها و اختلال فشار روانی پس آسیبی استفاده می‌ شود.

در این روش درمانی، بیمار به مدّت طولانی در معرض چیزی که از آن می‌ ترسد (و در واقع ترسناک نیست)، قرار داده می‌ شود. این شیوه درمانی شناختی، همراه با تجویز دارو، در ۸۰٪ مواقع با موفقیت همراه می‌ شود.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب