هراس ها همیشه باید توسط یک متخصص سلامت روان، درمان گردند. البته موفقیت کامل درمان، معمولاً به زمان نسبتاً زیادی نیاز دارد. در کوتاه مدّت، بسیاری از کسانی که از انواع هراس‌ ها رنج می‌ برند، می‌ توانند با به کارگیری فنون آرامش (relaxation)، اضطراب خود را کاهش دهند. در ادامه، توصیه‌ ها و راهنمایی‌ هایی در این زمینه آورده شده است…

    – مدیتیشن:

مدیتیشن می‌ تواند اعصاب شما را تسکین بخشد و به طور کلّی آرامش بیشتری در شما به وجود آورد. با وجودی که واکنش ناشی از هراس ، ممکن است هنوز در شما به وجود آید، امّا انجام مدیتیشن قبل از رو به رو شدن با شرایطی که در شما هراس به وجود می‌ آورد می‌ تواند نشانه‌ ها و علائم آن را تخفیف دهد…

    – یوگا:

یوگا نیز مانند مدیتیشن، می‌ تواند در پایین آوردن سطح کلّی استرس شما کمک کند. هراس شما ممکن است همچنان بروز کند، امّا با انجام حرکات یوگا به طور منظم، نشانه‌ های آن از شدّت کمتری برخوردار خواهند بود.

هراس

    – تصویرسازی:

تصویرسازی عبارت است از هنر بردن ذهن به میان یک سری تصاویر آرامش‌ بخش و خوشایند. برخی از کسانی که از هراس رنج می‌ برند گزارش کرده‌ اند که با به کارگیری فنون تصویرسازی توانسته‌ اند واکنش‌ های هراسی خود را کاهش دهند.

    – آرمش عضلانی:

در این روش، فرد از پا شروع می‌ کند و به صورت هماهنگ، عضلات خود را منقبض و سپس رها می‌کند و همین طور در اندام خود بالا و بالاتر می‌آید تا به سر برسد. این روش نیز برای کاهش واکنش‌ های هراس ، بسیار موثر است.

    – آرمش خودزا:

آموزش این روش توسط خود فرد، کمی دشوار است و بهتر است فرد از پزشک یا درمانگر خود بخواهد که در صورت امکان به او آموزش دهند. آرمش خودزا مستلزم ترکیبی از فنون تصویرسازی با تنفس هدفمند و حرکات تکراری جسمی است.
فنون آرمش نیز همانند تقریباً همه چیزهای دیگر، مهارت‌ هایی هستند که انسان باید یاد بگیرد. با تمرین بیشتر این مهارت‌ ها را در خود تقویت کنید.

نتیجه گیری

مواجه شدن با هراس‌ ها به هیچ وجه آسان نیست؛ امّا استفاده از این راهنمایی‌ ها، می‌ تواند به شما در رو به رو شدن با شرایط هراس‌ زا کمک کند. به یاد داشته باشید که این راهنمایی‌ ها برای استفاده در کوتاه مدّت طراحی شده‌ اند و هرگز جایگزین درمان تخصصی بلند مدّت نخواهند شد…

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب