همه به مکانی نیاز دارند که در آن احساس امنیت و آرامش کنند. خانه ما باید نشان دهنده مکانی باشد که در آن، به دور از اتفاقاتی که در دنیای بیرون رخ می دهد، احساس آرامش و امنیت کنیم. از این رو، در این مقاله، در مورد اهمیت روانشناسی خانه و تبدیل خانه یا آپارتمانی پر از هماهنگی که به شما کمک خواهد کرد با خود درونی خود، ارتباط برقرار کنید و توازن و تعادل را وارد زندگی خود کنید، صحبت خواهیم کرد.

در ادامه چند ایده مفید، برای روانشناسی خانه آورده شده است…

روانشناسی خانه

  – رنگ ها و تن های طبیعت:

همان طور که می دانید، رنگ ها می توانند تاثیر زیادی روی احساسات ما بگذارند. بنابراین بهترین تصمیم را برای رنگ اتاق نشمین خود بگیرید؛ اما در ابتدا باید بدانید که هر رنگ چه تاثیری بر روی خلق و خو و احساس شما دارند. به عنوان مثال، رنگ های موجود در طبیعت، به خاطر کیفیت آرامش بخش و جذابیتشان و همچنین توانایی آن ها برای ایجاد احساس سلامتی و آرامش درونی شناخته می شوند.

روانشناسی خانه

  – اجازه ورود نور:

اجازه دهید نور وارد خانه شود. اگر می خواهید مکانی برای شما آرامش بخش و راحت باشد، اجازه دهید که نور طبیعی وارد خانه شود. نه تنها نور طبیعی برای چشم های شما مفید است، بلکه برای ذهن نیز بسیار سودمند است. بنابراین، پرده ها را کنار بزنید و روز خود را با لبخندی بر روی صورت آغاز کنید.

علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که سیستم روشنایی شما به درستی نصب شده است؛ هیچ چیز به اندازه یک لامپ پر نور نامناسب، نمی تواند هارمونی نور را به هم بریزد.

  – گیاهان سبز:

اخیرا استفاده از گیاهان در بهبود خانه، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. گیاهان تاثیرات تسکین دهنده ای بر روی ذهن و روان ما دارند. اگر می خواهید با درون خود ارتباط برقرار کنید، برخی گیاهان را وارد دکور خانه خود کنید. می توانید از گلدان های زیبا برای این گیاهان استفاده کنید و خانه خود را به شکلی فوق العاده تزیین کنید.

  – رنگ دیوارها:

هنگام انتخاب رنگ دیوارها، به وسعتی که آن رنگ از فضا اشغال خواهد کرد، توجه داشته باشید. از دیدگاه جامعه شناسی، هرگونه انتخابی در مورد رنگ و نحوه چیدمان وسایل، به درک بهتر کارکرد فضا کمک کرده و در واقع به نوعی اطلاع رسانی می‌ کند؛ ولی این تمام مطلب نیست و نکته مهم‌ تری هم وجود دارد! ترکیب هر جزء از اجزای دکوراسیون و نحوه ساماندهی آن، عاملی است که از شخصیت، خواسته‌ ها، لذت‌ها و آرزوهای شما سخن می‌ گوید.

  – پاکسازی:

سرانجام، کلید زندگی سالم، خلاص شدن از همه ی ناراحتی هایی است که شما را محاصره می کند. ممکن است در مورد آن فکر نکنید، اما اگر مکان شما شلوغ باشد، طبیعی است که احساس خستگی کنید و بنابراین نتوانید صلح درونی را که در تلاش برای رسیدن به آن هستید، پیدا کنید. بنابراین، به جای نگه داشتن تمام اقلام غیر ضروری و در نتیجه از بین بردن تعادل زندگی خود، باید یاد بگیرید که چگونه بین آنچه که واقعا نیاز دارید و آنچه که انجام نمی خواهید، تمایز قائل شوید.

  – روح فضا:

وقتی سوال «چگونه چیدمان کنیم؟» در مقابل شماست، شناخت و درک نیازمندی های روانی و درک احساسات انسانی اهمیت فوق‌ العاده‌ای دارد. فرقی نمی‌ کند که برای خودتان باشد یا برای مشتری، پاسخ به این ابهامات پایه و اساس کار است. دانستن و درک آرزو و دلبستگی، توانایی یا ناتوانی‌ های فرد و کارکرد مورد نیاز و مطلوب فضا برای رسیدن به نتیجه قابل قبول مهم است.
مهارت‌ های روانشناختی چه در مورد شخص خود و اعضای خانواده‌ تان و چه در مورد مشتری، به بالا بردن کیفیت کار اجرایی کمک می‌ کند. چیدمان بخش‌ های مختلف فضا چگونه باید باشد تا جوابگوی نیازهای متفاوت بوده و کارایی مناسب را فراهم آورد؟ شناخت روان شناسانه محیط، روح حاکم بر آن را زنده و سیال نگه می‌ دارد.

  – در آشپزخانه خود با کمک رنگ قرمز ایجاد اشتها کنید:

نشان داده شده است که قرمز در اکثر افراد ایجاد اشتها می کند و این یکی از مهم ترین دلایلی است که اغلب رستوران ها از رنگ قرمز در قسمت های زیادی از دکوراسیون خود استفاده می کنند. از این رو توصیه می کنیم برای افزایش اشتهای فرزندان و اعضای خانواده خود، از رنگ قرمز در دکوراسیون آشپزخانه تان استفاده کنید؛ این رنگ را می توانید مثلا با کرکره پنجره و کابینت های بژ هماهنگ سازید.

  – در زمستان خانه خود را با رنگ ها گرم کنید:

با استفاده از رنگ های قرمز، نارنجی و زرد در طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود، به خصوص در زمستان، فضای خانه خود را گرم و صمیمی سازید و از میهمانان خود به گرمی استقبال کنید. اگر قصد فروش خانه تان را در زمستان دارید، حتما این نکته را مد نظر داشته باشید و به آن عمل کنید.

  – اگر فشار خون بالا دارید رنگ قرمز را از خود دور نگه دارید:

گرچه قرمز در دکوراسیون آشپزخانه سبب افزایش اشتها می شود، اما طیف های تیره تر آن سبب افزایش فشار خون نیز خواهد شد. به افرادی که دچار مرض فشار خون هستند، استفاده از این رنگ به ویژه طیف های تیره آن، توصیه نمی شود. چنین افرادی اگر علاقه زیادی به رنگ قرمز دارند، بهتر است کمتر از طیف های روشن تر آن استفاده کنند.

  – رنگ سبز در اتاق کار:

رنگ سبز در دکوراسیون اتاق کار، سبب می شود تمرکز شما بر کاری که انجام می دهید چندین برابر شود و در نتیجه با سرعت بیشتری کار خود را به اتمام می رسانید و می توانید دقایق بیشتری را در کنار اعضای خانواده خود سپری کنید. دیوارها را با سبز ملایم رنگ آمیزی کنید و رنگ های هماهنگ دیگری را نیز در دکوراسیون جای دهید. مراقب باشید که با استفاده بیش از حد از طیف های رنگ سبز، اتاق کار خود را به جنگل تبدیل نکنید.

  – فضای خانه را در تابستان با کمک رنگ های سرد خنک سازید:

در امتداد خطوط همان رنگ های گرم در پاییز، رنگ های سرد به ویژه آبی می تواند خانه شما را در تابستان با طراوت، خنک و تمیز نشان دهد. اگر در تابستان قصد انجام پروژه نقاشی خانه خود را دارید، حتما استفاده از رنگ های سرد را در نظر داشته باشید.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب