نارکولپسی ، یا حملات خواب یکی از اختلالات خواب است که در رشته خواب‌ شناسی یا روان‌ شناسی خواب، مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد؛ و عبارت است از میل ناگهانی و مقاومت ناپذیر به خواب.

مشکلات نارکولپسی

مبتلایان به نارکولپسی، به دنبال هیجان‌ های شدید دچار گرفتگی ماهیچه می‌ شوند. بسیاری از این بیماران، به فلج خواب نیز مبتلا هستند. نوجوانان پسر، دچار مراحل نارکولپسی طولانی می‌ شوند و پس از بیدار شدن از خواب، احساس گرسنگی می‌ کنند. درجه حرارت بدن مبتلایان به نارکولپسی، پس از بیدار شدن افزایش می‌ یابد و گاهی خلق آن‌ ها نیز تغییر خواهد کرد. معمولاً مبتلایان به نارکولپسی دچار افسردگی هستند. نارکولپسی از طریق محرک‌ های دستگاه عصبی مرکزی درمان می‌ شود.

حمله خواب یا نارکولپسی

علائم و نشانه های حمله خواب یا نارکولپسی

خواب آلودگی شدید روزانه، از دست دادن ناگهانی هماهنگی ماهیچه ها، احساس فلج شدن حین خوابیدن یا بیدار شدن و رویایی شدن یا همان بروز توهمات، از علائم و نشانه های بارز نارکولپسی است. افرادی که دچار نارکولپسی هستند، ممکن است در هر زمان احساس خواب آلودگی داشته باشند. این افراد بدون این که از مرحله اول خواب بگذرند، بلافاصله وارد خواب rem d می شوند

محققان بر این باورند که ژنتیک، فعل و انفعالات ناقلان مغزی (فرستنده های عصبی) و بعضی از عوامل دیگر، مانند ویروس ها می توانند باعث نارکولپسی شوند. در آمریکا حدود ۲۰۰ هزار نفر به نارکولپسی مبتلا هستند؛ اما از این تعداد فقط حدود ۵۰ هزار نفر در مراکز پزشکی مورد معاینه و تشخیص قرار می گیرند.

نارکولپسی اغلب با افسردگی، بی خوابی یا سایر شرایطی که به خواب آلودگی در طول روز منجر می شوند، اشتباه گرفته می شود. آقایان تا حدودی نسبت به بانوان بیشتر تحت تاثیر این نوع اختلال قرار می گیرند. نخستین علائم، اغلب در نوجوانی یا قبل از ۲۰ سالگی ظاهر می شود…

نخستین علائم نارکولپسی

نخستین علائم نارکولپسی، نیاز شدید و غیرقابل کنترل به خوابیدن در طول روز است. اغلب پس از ناهار و در زمانی که بدون تحرک هستید یا در یک شرایط کسل کننده قرار دارید، خواب به شما حمله می کند؛ اما در طول تحرک و فعالیت هم ممکن است، خواب به سراغ شما بیاید.

برای مثال، در حال رانندگی، در حال گفتگو و صحبت کردن با کسی، نیاز شدید و ناگهانی به خواب پیدا می کنید. خواب آلودگی بیش از حد، موجب کاهش میل جنسی و یا ناتوانی جنسی می شود. کاتاپلکسی (از دست دادن ناگهانی هماهنگی ماهیچه) دومین علامتی است که به فراوانی دیده می شود.

    – از دست دادن انقباض ماهیچه ها

از دست دادن انقباض ماهیچه ها می تواند موجب ایجاد برخی تغییرات فیزیکی شود، از جمله درهم و برهم یا جویده جویده صحبت کردن و بی حال شدن کل جسم که چند ثانیه یا چند دقیقه طول می کشد. اغلب عواطف شدید از جمله خندیدن، عصبانیت، آشفتگی، تهییج شدن، تعجب کردن و یا لذت بردن و … عواملی هستند که موجب حمله کاتاپلکسی می شوند.

    – فلج خواب

بعضی از افرادی که دچار نارکولپسی هستند، فلج خواب را هم تجربه کرده اند. فلج خواب، ناتوانی برای حرکت کردن، صحبت کردن حین خواب یا بیداری است که به طور موقتی و زودگذر اتفاق می افتد. افراد اغلب در طول فلج خواب، حس می کنند که بیدار یا نیمه بیدار هستند.

فلج خواب ممکن است چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. اگر شما به سرعت وارد مرحله خواب rem شوید، ممکن است که نیمه بیدار باشید، وقتی که شما در رویا هستید، ممکن است که نیمه بیدار باشید و رویا را با واقعیت ادغام کنید و به خصوص توهمات ممکن است واضح و ترسناک باشند.

علائم و نشانه های دیگر شامل مشکل حافظه، خواب آشفته در شب و گاهی اوقات رفتار خود به خودی و ناآگاهانه است. زمانی که شما کارهای روزمره را انجام می دهید، بدون آگاهی و یا فکر کردن، رفتار اتوماتیک از شما سر می زند و یا شما ممکن است آن رفتار را به یاد نیاورید…

تشخیص حمله خواب یا نارکولپسی

پزشک ممکن است یک تشخیص اولیه از نارکولپسی را براساس خواب آلودگی روزانه شما، مطرح کند و برای مطالعات و سنجش بیشتر شما را نزد متخصص خواب بفرستد. برای معاینه و تشخیص نارکولپسی و تعیین میزان شدت آن، آزمایش پلی سو منوگرافی صورت می گیرد.

در این آزمایش، امواج مغز، حرکت بدن، عملکرد ماهیچه و دستگاه عصبی را در حالی که شما در خواب هستید، مورد سنجش قرار می دهند. همچنین یک آزمایش تاخیر خواب، تعیین می کند که خواب رفتن در طول روز چه مدت طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود که هر دو ساعت، چهار تا پنج خواب کوتاه داشته باشید.

به این صورت متخصص خواب، الگوی خواب شما را مشاهده می کند. برای درمان نیز اغلب از ترکیب داروها و تطبیق سبک زندگی برای کنترل نارکولپسی استفاده می شود. هدف آن است که آمادگی شما در فعالیت های روزانه از جمله در محل کار، مدرسه و حین رانندگی افزایش یابد. درمان دارویی نارکولپسی با استفاده از داروهای محرک، مواد افینیل و داروهای ضد افسردگی قابل اصلاح است…

تغییر و اصلاح سبک زندگی

تغییر و اصلاح سبک زندگی، در کنترل علائم نارکولپسی مهم است. این روش ها عبارت اند از:

  • خوابیدن و بیدار شدن در یک ساعت مشخص
  • وقت زیادی را برای خوابیدن در شب کنار بگذارید.
  • تنظیم برنامه ای برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه چرت زدن در روز
  • هر وقت احساس خواب آلودگی دارید، فعالیت خود را متوقف کنید و یک چرت بزنید.
  • نوشیدن به میزان مناسب چای و قهوه، به شما کمک می کند که در طول روز بیدار بمانید.
  • خوردن غذای سبک در طول روز و اجتناب از مصرف غذای سنگین، درست پیش از فعالیت های مهم
  • با همکاری پزشک خود برنامه دارویی را طوری تنظیم کنید که بتوانید حین رانندگی، بیشترین سطح هوشیاری را داشته باشید.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب