تقویت روحیه با خاک بازیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Aug 31Rating: 5.0تقویت روحیه با خاک بازیبه گزارش پايگاه اينترنتى لايوساينس، پژوهشگران دسته‌ اى از موش‌ ها را در معرض ميكروب بی‌ ضرر خاک، يعنى «Mycobacteroum Vaccae» قرار دادند؛ سپس آن ها را مورد آزمايشى قرار دادند كه براى بررسى اثربخشى داروهاى ضد افسردگى روى آن ها، انجام می‌ شود.

در این مقاله از اکسیر قصد داریم از فواید خاک بازی پرده برداریم؛ با ما همراه باشید…

پژوهشگران می‌ گويند تماس با باكتری‌ هاى مفيد خاک، با تقويت دستگاه ايمنى بدن مانند داروهاى ضد افسردگی، در بهبود روحيه افراد موثر است…

خاک بازی

آزمایش بر روی موش ها

به گزارش پايگاه اينترنتى لايوساينس، پژوهشگران دسته‌ اى از موش‌ ها را در معرض ميكروب بی‌ ضرر خاک، يعنى «Mycobacteroum Vaccae» قرار دادند؛ سپس آن ها را مورد آزمايشى قرار دادند كه براى بررسى اثربخشى داروهاى ضد افسردگى روى آن ها، انجام می‌ شود.

موش‌ ها به مدت پنج دقيقه در يک ظرف آب قرار داده شدند، تا مدت زمانى كه به شنا كردن و تلاش براى نجات ادامه می‌ دهند، مشخص شود. محققان دريافتند موش‌ هايى كه در معرض باكترى قرار گرفته بودند، بسيار بيشتر از موش‌ هاى گروه شاهد به تلاش خود ادامه دادند…

كريس لورى سرپرست اين مطالعه از دانشگاه بريستول در انگليس، می‌ گويد که موش‌ هاى گروه اول شيوه رويارويى فعال ترى داشتند.

موش‌هايى كه داروهاى ضد افسردگى دريافت كردند، عزم بيشترى براى فرار داشتند. اين يافته‌ ها در شماره آنلاين مجله «Neuroscience» منتشر شده است.

بيماران سرطانى با باكترى تحت درمان قرار گرفتند

نتايج اين مطالعه مشابه يک تحقيق پزشكى است كه چند سال پيش انجام شد و طى آن بيماران سرطانى با باكترى، تحت درمان قرار گرفتند. در اين مطالعه بهبود قابل توجهى در كيفيت زندگى اين بيماران مشاهده شد.

از آنجا که اين باكترى عمر بيماران را طولانی‌ تر نمی‌ كند، ديگر به عنوان درمانى براى سرطان مورد توجه نيست. با اين حال بيماران سرزندگى بيشتر، افزايش عملكرد قواى ادراكى و كاهش درد را گزارش دادند.

دانشمندان هنوز نمی‌ دانند که اين باكترى چگونه روحيه را بهبود می‌ بخشد…

پژوهشگران می‌ گويند ميكروب‌ ها، سلول‌ هاى ايمنى را وادار به آزاد كردن ماده شيميايى «سيتوكين» می‌ كنند و از اين طريق به‌ طور غير مستقيم بر مغز تاثير می‌ گذارند.

برخى از اين مواد شيميايى می‌ توانند اعصابى را كه پيام‌ ها را از بدن به مغز می‌ برند، فعال كنند.

تحريک اعصاب، برخى ياخته‌ هاى عصبى مغز را وا می‌ دارد تا ماده شيميايى سروتونين در قشر پيشانى مغز را آزاد كنند. از جمله فعاليت‌ هاى اين ناحيه از مغز تنظيم روحيه است. با آن كه تعداد بسيار كمى از ياخته‌ هاى عصبى در مغز سروتونين می‌ سازند، اما اين ياخته‌ ها در تمام قسمت‌ هاى مغز فعاليت دارند.

افسردگی

دانشمندان علت بروز افسردگى را فقدان سروتونين در مغز می‌ دانند.

در مطالعات قبلى تماس با باكترى در اوایل كودكى، با ايمنى در برابر آسم و آلرژی‌ ها در بزرگسالى، مرتبط شناخته شده است. كشف جديد «فرضيه بهداشت» را قوت می‌ بخشد و نشان می‌ دهد تماس با باكترى نه تنها دستگاه ايمنى را تقويت می‌ كند، بلكه آسيب‌ پذيرى در برابر بيماری‌ هايى مانند افسردگى را نيز كاهش می‌ دهد…

اين مطالعات به درک نحوه ارتباط بدن با مغز و پى بردن به اهميت دستگاه ايمنى در سلامت روانى كمک می‌ كند.

فواید خاک بازی کودکان

فواید خاک بازی کودکان

    – تقویت سیستم ایمنی:

شاید شما نیز از جمله والدینی باشید که معتقدند بچه های امروزی به مراتب بیشتر از کودکان چند دهه قبل بیمار می شوند. تحقیقات نشان داده اند که بازی با خاک و گل کاملا خیس، سیستم ایمنی کودکان را تقویت می کند. در نتیجه آن ها کمتر مریض می شوند.

ماری روبوش، نویسنده “چرا خاک خوب است، 5 راه برای دوستی با میکروب ها”، نتیجه گیری می کند:

“بنابراین، بگذارید کودک شما کودکی کند، اگر کودک شما هر روز با دست ها و لباس های خاکی و کثیف به خانه نمی آید، بدن او در حال ساخت ارتش ایمنی لازم برای بدنش نیست.

در حالی که این مسئله حیاتی است. در واقع این زندگی بیش از حد پاستوریزه، موجب شده است که کودکان کمتر با انواع میکروب ها مواجه شوند و در نتیجه بدن آن ها قادر به تمایز سلول های خودی از سلول های مهاجم نیست و این موجب افزایش انواع آلرژی ها همچون آسم، اگزما و بیماری های دیگر شده است. همچنین بدن کودکان پس از مواجهه مداوم با یک میکروب، موفق به ساخت آنتی بادی لازم می شود، پس این شرایط را باید در اختیارشان گذاشت و از این که کودک به خاک دست بزند، هراس نداشته باشید.”

     – ترشح شادی در مغز:

دانشمندان طی تحقیقاتی، متوجه شدند که در خاک باکتری ای میکروسکپی، به نام مایکوباکتریوم واکایی وجود دارد که موجب افزایش سطح سروتونین در مغز می شود.

سروتونین، یک انتقال دهنده ی عصبی است، نوعی ماده ی شیمیایی که موجب انتقال پیام های عصبی در مغز می شود، همچنین در پلاکت خون و روده یافت می شود؛ که فعالیت آن بر سلول های مغزی مسوول خلق، حافظه، یادگیری، اشتها، خواب و… تاثیر مستقیم و غیر مستقیم دارد. تاثیر بازی با خاک مشابه تاثیر داروهای ضد افسردگی است. بنابراین خاک بازی برای کودک و بزرگسال شادی بخش و نشاط آور است.

    – ویتامین طبیعت:

در کتاب “آخرین کودک در جنگل” ریچارد لوو اصطلاح “اختلال فقدان طبیعت” را ابداع کرده است؛ برای اشاره به این موضوع که کمبود یا فقدان ارتباط با طبیعت در زندگی های مدرن امروزی ما، موجب اختلالات رفتاری بسیاری در بشر، به ویژه کودکان شده است. وی معتقد است که طبیعت برای انسان ها همچون یک ویتامین است و آن را ویتامین N می نامد.

همان طور که بدن ما، روزانه، به دوز معینی از سایر ویتامین ها نیاز دارد، هر روز به ویتامین N یا طبیعت نیز نیاز دارد. فقدان کافی این ویتامین در زندگی روزمره، موجب اختلالات مربوط به کمبود توجه، افسردگی و چاقی در کودکان و بزرگسالان شده است.

    – IQ , EQ و خلاقیت:

خاک بازی و خلاقیت

تمامی فواید رشدی اسباب بازی های سازمان نایافته که در آینده در قسمت درباره بازی به طور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه این نوع از بازی ها موجب افزایش هوش، هوش اجتماعی و پرورش خلاقیت می شوند…

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر