به روانشناس مراجعه کنید

میلیون ها نفر در کشور تحت تاثیر افسردگی و اضطراب قرار دارند و بسیاری از افراد نیازمند روان درمانی هستند ولی به درمانگر مراجعه نمی کنند. و برای کسانی هم که بدنبال درمان هستند معمولا دارو تجویز می کنند. اما انتخاب دردسترس دیگری برای این افراد وجود دارد: روان درمانی. تحقیقات نشان داده نه تنها روان درمانی بر مشکلات خاص روانشناختی تاثیر دارد بلکه با آموزش مهارت های خاص علاوه بر حل مشکل فعلی فرد، مشکلات آتی را بتوانند با آن مهارت حل کنند.

دفعه بعد که شما احساس اضطراب، افسردگی و یا نیاز به مدیریت زمان های دشوار و یا مواجهه موقعیت های سخت و طاقت فرسا مواجهه شدید، روان درمانی در نظر گرفته بگیرید.

  • یاد می گیرید با مشکلات خود رو به رو شوید.

 

ما زیاد شنیده ایم که می گویند به جای ماهی دادن به آدم نیازمند ماهیگیری یادش بده! این طرز فکر پشت روان درمانی نیز وجود دارد. روان درمانی وقت گیر است اما اگر این فرایند باعث پیشرفت شما بشود، شما راههای موثر برای مواجهه با مشکلات و حل آنها را خواهید آموخت. و در انتها مهارتهایی از قبیل روشهای مختلف فکر، روش های موثر مقابله و حل مسئله در شما تقویت می شود.

  •  کمک کننده است.

 

در طول روان درمانی روانشناس بدون هیچ گونه قضاوتی به صحبت های شما گوش می دهد، مهم نیست چقدر افکار یا احساسات شما خجالت آور و ترسناک است. مردم معمولا چیزاهای ترسناک و شخصی خود را در طول روان درمانی ابراز می کنند و ترس از واکنش و پاسخ دیگران کاملا طبیعی است. روانشناس کاملا خنثی و بی طرف باقی می ماند تا به شما کمک کند تا با این شرایط به راحتی مقابله کنید و همکاری شما، به شما کمک می کند تا راه حل مناسبی برای نگرانی های خود پیدا کنید.

  • رازتان فاش نخواهد شد.

 

هر چیزی که شما در طول روان درمانی می گویید یا انجام می دهید کاملا محرمانه باقی خواهد ماند. قوانین اخلاقی روانشناس را از ابراز رازهای شما منع می کن مگر اینکه زندگی شما یا کس دیگری در خطر باشد. شما باید اجازه کتبی به روانشناستان بدهید حتی اگر بخواهید مشکلتان را با پزشک مطرح بکند. رازداری مقدس است.

  • کاهش هزینه های پزشکی.

 

در مقایسه با مصرف دارو به تنهایی، که ممکن است در کوتاه مدت اثر بیشتری داشته باشد،‌تحقیقات نشان می دهد که روان درمانی،‌سلامت جسمی را افزایش می دهد که این باعث کاهش هزینه های پزشکی در طول زمان خواهد شد.

  • روان درمانی اثر می کند.

 

مطالعات نشان داده است که روان درمانی برای بسیاری از مشکلات و نگرانی ها به خوبی اثر بخش است. افراد با افسردگی خفیف تا متوسط پس از تنها چند جلسه احساس بهتری دارند. بعضی کشورها روان درمانی را خط اول اضطراب و افسردگی می دانند.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب