بخشیدن دیگران

اگرچه بخشیدن مزایای بسیاری دارد اما همیشه آسان نیست. بسیاری از افراد دوست دارند که دیگران را ببخشند و از این خشم رها شوند اما نمی‌دانند چگونه این کار را انجام دهند. هر شخصی ممکن است دیدگاه خاص خود را در زمینه بخشیدن داشته باشد. راهکارهایی که در ادامه می‌آید برای بسیاری از افراد موثر بوده است.

راهکارهای بخشیدن دیگران

ابراز خود

اگر در فکر بخشیدن هستید ممکن است بیان احساسات‌تان به فرد مقابل به شما کمک کند. اگر این رابطه برای شما مهم است و دوست دارید آن را حفظ کنید، ممکن است برای شما بسیار مفید باشد که به شخص دیگر – به زبان دوستانه – بگویید که کارهای او چه تاثیری بر شما داشته است.

اگر فرد دیگر در زندگی شما نباشد، یا اگر می‌خواهید رابطه را قطع کنید، یا اگر فکر می‌کنید که با اشاره به این موضوع اوضاع بدتر خواهد شد، می‌توانید نامه‌ای بنویسید و آن را پاره کنید (یا بسوزانید) و از این قضیه عبور کنید. این کار به شما کمک می‌کند که احساسات‌تان را در قالب کلمات بیان کنید و از آن‌ها خلاص شوید. لازم نیست طرف مقابل‌تان بداند که او را بخشیده‌اید، بخشش بیشتر مربوط به خود شماست تا طرف مقابل‌تان.

به دنبال چیزهای مثبت باشید

نوشتن در مورد آنچه که اتفاق افتاده و به شما آسیب رسانده است به شما در پردازش و گذشتن از آنچه اتفاق افتاده است کمک می‌کند. با این حال نحوه نوشتن شما و آنچه که بر آن تمرکز می‌کنید، می‌تواند باعث شود بخشیدن آسان‌تر شود. تحقیقات نشان می‌دهد نوشتن در مورد مزایایی که در موقعیت منفی بدست آورده‌اید، به جای تمرکز بر هیجانات و احساساتی که در مورد آن موقعیت دارید یا نوشتن در مورد چیزهایی که مرتبط نیست، به شما کمک می‌کند تا بتوانید ببخشید.

پرورش همدلی

لازم نیست موافق کاری که آن شخص انجام داده باشید، وقتی که روی بخشیدن کار می‌کنید، به شما کمک می‌کند خود را به جای آن شخص بگذارید، تحقیقات نشان می‌دهد که همدلی به ویژه با مردان، با بخشش مرتبط است و این فرایند را راحت‌تر می کند.

 به جای اینکه آن فرد را به عنوان “دشمن” ببینید؛ سعی کنید عواملی که باعث شده این فرد این طور رفتار کند را درک کنید. آیا دوران سختی را می‌گذراند؟ آیا همچین اشتباهی را تابحال خودتان مرتکب شده‌اید؟ ویژگی‌های خوب آن فرد را به یاد آورید، در نظر بگیرید که ممکن است آن‌ها عمدا شما را آزار نداده باشند، بدین شکل بخشش آسان‌تر می‌شود.

بخشیدن

خودداری از لجبازی

در هنگام بخشیدن نباید لجبازی کرد. برخی از مردم بخشیدن را اهرمی برای فشار بر طرف مقابل یا راهکاری برای سو استفاده از موقعیت می‌‌دانند. انجام چنین کارهایی نه تنها به بهبود رابطه نمی‌انجامد بلکه شرایط را بحرانی و پیچیده‌تر می‌کند. بخششی که در چنین شرایطی انجام شود یک بخشیدن واقعی نیست و تنها یک بخشش زبانی است.


مقاله مرتبط: رهایی از رنج با بخشش و گذشت

مقاله مرتبط: بخشش اشتباهات والدین


در صورت نیاز کمک بگیرید

گاهی سخت است که گذشته را فراموش کنیم و ببخشیم، بخصوص اگر برای ما خیلی آسیب‌زا بوده باشد. اگر همچنان نمی‌دانید که چگونه ببخشید، بهتر است با یک روان درمانگر مشورت کنید. او به شما کمک می‌کند این مرحله را بتوانید پشت سر بگذارید.

محققان می‌گویند: قدرت بخشش را دست کم نگیرید، بخشش کلید سلامت عاطفی، روانی و جسمی است. افراد بیرحم مستعد ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی، دردهای مزمن، اختلال عملکرد عصبی، سیستم ایمنی سرکوب شده، اضطراب و افسردگی بوده و از داشتن یک زندگی اجتماعی خوب محروم هستند. پرورش کینه در دل‌ها باعث می‌شود جهان خصمانه به نظر برسد.

مطالعات نشان می‌دهند بیمارانی که از دردهای مزمن رنج می‌برند، بعد از رها کردن کینه و خصم و توجه به بخشندگی زخم‌ها و دردهایشان التیام می‌یابد. همچنین زن و شوهرهایی که به راحتی همدیگر را عفو می‌کنند و اشتباه‌های هم را می‌بخشند و احساس خیرخواهانه‌ای را به هم ابراز می‌کنند درگیری و مشکلات‌شان را به طور موثرتری حل می‌کنند و دردشان کم می‌شود.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب