ایجاد ارتباط موفقیت آمیز با کودکان

family-relationship-building.jpg
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

به عقیده ­ی من کودکان باید همیشه اجازه­ی صحبت کردن، آن هم نه فقط در مورد موضوعات قابل قبول و بی خطر بلکه درباره­ی مسایل بحث برانگیز و مورد اختلاف، را داشته باشند. به نظر من این امر از اجزای اساسی رشد یک خود­ انگاره­ی خوب است و حاصل آن اتکا به نفس و احساس این­که آن­چه کودک انجام می­دهد و می­گوید اهمیت دارد و بنابراین آگاهی از حقوق کودک، و حد و مرز آن مقدار گفت و گوی اجتماعی که از نظر جامعه قابل پذیرش است، می­باشد.

ایجاد ارتباط موفقیت آمیز با کودکان

من مصمم بودم که فرزندانم باید آنقدر احساس آزادی بکنند که هر موضوعی را، هر چه قدر هم که ممنوعه باشد در منزل مطرح کنند و همرا والدینی حمایت­گر راجع به آن به بحث بپردازند، تا این­که پنهان­کاری کنند و جای دیگری دنبال کمک بگردند. هنگامی که که پسر چهار ساله­ام برای اولین بار از من پرسید که آیا می­خواهم یک لطیفه بی­ادبانه بشنوم، لحظه­ای مکث کردم و متوجه شدم که لحظه­ی حساسی است. لبخند زدم و گفتم خیلی دوست دارم این لطیفه­ی بی­ادبانه رابشنوم، که از قضا یک لطیفه کوکانه مربوط به توالت از آب درآمد. با این حال احساس کردم که این کار مانع را از میان برداشت و سبب برقراری الگویی برای فرزندان من شد که بر اساس آن بتوانند هر موضوعی را در خانه مطرح کنند بدون این­که مورد انتقاد قرار گیرند یا رانده شوند.

همچنان­که کودک شما بزرگ­تر می­شود تصمیمات شما را زیر سوال می­برد، با منطق شما مقابله می­کند، از ارایه نقطه نظر مخالف هراسی ندارد، و همانند یک فرد بالغ بدون از دست دادن کنترل خود بحث و مجادله می­کند. بسیار مهم است که کودک شما یاد بگیرد همه­ی این کارها را در محیطی صمیمی و امن یک خانه­ی با محبت انجام دهد، قبل از این­که صحبت­های خود را به میدان اجتماع ببرد.

شما باید قبل از هر معلمی به کودک خود نشان دهید که توانایی مستقل فکر کردن با ارزش است. بنابراین از تشویق پاسخ­های درست و تنبیه پاسخ­های غلط اجتناب کنید. والدین خوب هرگز در گوشزد کردن یا اصلاح همه­ی اشتباهات کودک خود به محض انجام ­آن­ها، عجله نمی­کننند. اگر این کار را بکنید مهارت­های خودکنترلی و خوداصلاحی کودک شما به اندازه کافی شکوفا نمی­شود و نیز میزان اعتماد به نفس او بسیار اندک خواهد بود.

ارتباط متقابل بین والدین و کودک

بزرگسالان از قوانین مخالفت مودبانه بهره­مندند و همین قوانین باید بر هرگونه ارتباط متقابل بین والدین و کودک نیز حاکم باشد. با استفاده از این قوانین به کودک خود کمک خواهید کرد که عقایدی برای خود شکل دهد، منطق او را تقویت می­کنید، و به او یاد می­دهید چگونه مسایل را به نحوی اصیل و مطمین مورد سوال قرار دهد. شما می­توانید به فرزندان اجازه دهید در یک جو دوستانه نظر خود را ابراز و با دیدگاه­های شما مخالفت کند. یک پدر و مادر خوب از رشد توانایی­های ذهنی و اعتماد به نفس کودک خود احساس غرور می­کند و از مخالفت­های او احساس نگرانی نمی­کند.

ایجاد ذهنیت «اگر این طور نباشد چه؟» روش خوبی برای کمک به همه جانبه نگری در کودک است، به نحوی که بتواند شقوق مختلفی را در یک زمان در نظر بگیرد. بنابراین هنگامی که کودک شما بدون فکر کافی، کار ناپسندی را پیشنهاد می­کند، کافی است لحظه ای او را متوقف کنید و از او بخواهید فکر کند اگر آن کار را انجام دهد چه اتفاقی خواهد افتاد و اجازه بدهید خودش به دلایل ناشایست بودن آن کار پی ببرد. بدین طریق او یاد خواهد گرفت هنگامی که شما یا کس دیگری را برای کمک به خود ندارد، عواقب کارهای خود را در نظر بگیرد.

همه­ی این کارها کودک شما را تشویق می­کند که تفکر و آینده نگری کند و بنابراین ارضای خود را برای مدت زمان بیش­ترو بیش­تری به تاخیر بیندازد، که این موضوع به قوه­ی تشخیص و قضاوت و بلوغ اجتماعی وی کمک می­کند. توانایی مهار هوس­های ناگهانی نشان­دهنده رشد و بلوغ عاطفی است.

مهارت­هایی که مشوق یادگیری هستند

اهداف مناسب تعیین کنید

از قرار دادن اهدافی که مبهم یا همواره فراتر از توانایی­های کودک شماست، بر حذر باشید.هرگز کمال گرا نباشید زیرا این مسئله سبب سرخوردگی شما و کودکتان خواهد شد.

همواره مشارکت کنید

همواره مشارکت کنید

کودک شما تا پس از هشت سالگی از طریق نمونه و تقلید یاد می­گیرد، و یکی از بهترین راه­ها برای نشان دادن یک نمونه­ی خوب به وی این است که برخیزد و در مقابل او یا همراه با او کاری انجام دهید.

تکرار کنید، تکرار کنید، تکرار کنید

در مورد تمام کودکان، ولی به ویژه کودکان خردسال، ضروری است که بارها و بارها به آن­ها گفته شود که یک کار را انجام دهند، هر چند این کار را انجام دهند، هر چند این کار برای شما ممکن است خسته کننده باشد.

نمونه­ های مثبت ارائه کنید

به یاد داشته باشید که تا حد امکان مسائل را به نحو مثبت بیان کنید. مثلا بگویید « چه گربه کوچولوی نازنینی است؛ بیا نوازشش کنیم» فریاد نکشید «گربه را اذیت نکن » . جملات منفی از همان لحظه­ای که شروع به صحبت می­کنید ایجاد ناراحتی می­کنند.

یقین کنید که می­تواند دستورات را به خاطر بسپارید

تا زمانی که حافظه­ی کودک شما کمال نیافته است انتظار نداشته باشید رفتار صحیح را به خاطر بسپارد، هر چند آن را بارها و بارها نشان داده باشید.

نباید قبل از پنج سالگی از کودکتان انتظار داشته باشید آن­چه را که باید و نباید انجام دهد به یاد آورد.

تمرکز کودک را به هم نزنید

یکی از کارهای اصلی که می­توانید کارهای اصلی که می­توانید جهت کمک به حفظ توجه کودک خود انجام دهید این است که وقتی مجذوب چیزی شده است تمرکز او را بر هم نزنید.

توجه کنید

توجه کردن به کودک خیلی خردسال بایستی خیلی نمایشی و آشکار باشد.

موارد منع را بشناسید

مواردی وجود دارد که لازم است به فرزند خود نه بگویید، و کودک شما باید بفهمد وقتی می­گویید نه، کاری که انجام می­دهد ممنوع است.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button