امروزه هـمـه چیز بـا ســرعت شگفت انگیزی در حال حـرکت است. از آنجا که مردم این روزها با کمبود وقت مـواجه هستـنـد، فـقـط چـیـزهـایـی کــه به چشممان میخورد توجهمان را جلب میکـند. این چیزها تبلیغات، جـلد مـجــلات و روزنــامه ها، بسته بندی محصولات و البته آدم ها هستند.

چـون خیلی مشغول هستیم و سرمان شلوغ است، ظاهر مسائل اهمیت بیشتری پیدا میکــند. این روزها بر خلاف گذشته، فقط ظاهر افراد است که اولین و آخرین تاثیر را روی ما می گذارد و نشان دهنده ی رفتار و شخصیت افراد است. در محیط کاری این مسئله بیش از آنچه فکر می کنید، اهمیت پیدا می کند…

لباس مناسب محل کار

اهمیت خوش تیپ بودن

داشتن ظاهری خوب در محل کار اهمیت زیادی دارد و باعث می شود دیگران شما را جدی تر تلقی کنند. ربطی هم به سن و سال ندارد؛ چه پیر باشید و چه جوان، رعایت این موضوع به نفعتان است.
اگر باور نمی کنید، دو دفعه به بانک بروید، یکبار با ظاهری معمولی و متوسط و بار دیگر با ظاهری خوشایند، و تغییر نحوه ی برخورد افراد را با خود ببینید.

خوب لباس پوشیدن باعث می شود که در اولین برخورد، روی افراد تاثیری مثبت بگذارید. بهتر است که در مواقع رو به رو شدن با ارباب رجوع یا افراد جدید در شرکت این مسئله را رعایت کنید.
ظاهر خوب پیام دیگری نیز در خود دارد. خوب لباس پوشیدن در محل کار به دیگران این تفکر را می دهد که شما همانطور که در لباس پوشیدنتان دقیق و وسواسی هستید، در کار نیز منظم و دقیق هستید.
هر محل کاری بر حسب محیط خود، مدل لباس پوشیدن خاص خود را می طلبد. حتی در یک شرکت هم، افراد در پست های مختلف باید لباس های مناسب پست خود را به تن کنند. مسلماً مدیرعامل باید خیلی بهتر از کارمند ساده لباس بپوشد.

  – راحت بودن لباس:

اما مدتی است که لباس پوشیدن در محل کار، بیشتر برحسب راحتی لباس انتخاب می شود. از وقتی که مدیران شرکت ها دریافتند که کارمندان در لباس های راحت بهتر از لباس های رسمی و شق و رق می توانند کار کنند و بازده کار بالاتر می رود، این مسئله باب شد.
ابتدا لباس کار راحت و غیر رسمی، یک پیراهن همراه با شلوار با یک کت اسپرت بود. بعدها این لباس به یک بلوز اسپرت و جین یا شلوار اسپرت تغییر کرد؛ تا اینکه به آنچه امروزه در بسیاری از شرکت ها می بینیم تبدیل شد: تی ــ شرت و شلوارک.

این روزها دیگر لباس راحتی پوشیدن در محل کار، هر ۵ روز کاری اول هفته به شکل عادت درآمده است، اما در دو روز بعدی (معمولاً چهارشنبه و پنجشنبه) کارکنان مجبور هستند که خوب لباس بپوشند.
اما چنین لباس پوشیدنی مشکلاتی را هم به دنبال خواهد داشت. کارکنان ممکن است جدیت کمتری در کار خود نشان دهند و روابط کاری ممکن است بر هم بخورد.

وقتش است که باز خوب لباس بپوشید

در اینجا می خواهیم سه مدل فرم لباس کار را برایتان معرفی کنیم:

  1. لباس راحتی: این نوع فرم لباس، معمولاً یک پیراهن بدون کراوات با جین یا انواع شلوارهای راحت می باشد. در چنین محیط هایی معمولاً پوشیدن تی ــ شرت و شلوارک یا سندل صحیح نمی باشد؛ هر چند که در بسیاری از محیط های جوان تر و صمیمانه تر پوشیده می شود.
  2. نیمه رسمی: پیراهن خوش دوخت با کراوات همراه با شلواری خوش جنس با کت اسپرت.
  3. رسمی: کت و شلواری دست دوخت همراه با پیراهن و کراوات هماهنگ با آن. ترجیحاً پارچه ای با راه راه باریک استفاده شود؛ استفاده از جلیقه هم زیر کت بسیار خوب است.

نکاتی دیگر…

درست است که می توانید بدون صرف میزان زیادی پول، خوش تیپ جلوه کنید، اما در مورد لباس کار بهتر است که خساست به خرج ندهید. همیشه به یاد داشته باشید که برای پول درآوردن، باید پول خرج کنید.
در اینجا به نکاتی اشاره می کنیم که باید همیشه به خاطر داشته باشید:

  • تعداد زیادی پیراهن های شیک و خوش دوخت داشته باشید. این به شما کمک میکند که در نبود کت و شلوار، هنوز خوشتیپی خود را حفظ کرده و همینطور هنگام استفاده از کت و شلوار، جلوه ی خوبی پیدا کنید؛ ولی موقع ست کردن پیراهن با کت و شلوارتان، خیلی دقت کنید.
  • از زیورآلات زیاد استفاده نکنید؛ یک ساعت و حلقه کفایت می کند.
  • سعی کنید از نوک سر تا پنجه پا خود را زیبا کنید. موهایتان را همیشه تمییز نگاه دارید. ناخن هایتان را هم همیشه تمیز و کوتاه کنید. از عطر و ادکلن استفاده کنید.
  • کفش هایتان را تمیز نگاه دارید. همیشه گفته اند که کفش نشان دهنده ی شخصیت افراد است.
  • در زدن گره ی کراواتتان دقت کنید.
  • در انتخاب لوازم فرعی مثل کیف و خودکار و کیف پولتان دقت کنید که حتماً با کیفیت بالا و زیبا باشند.
  • سعی کنید همیشه یک درجه بالاتر از همکارانتان لباس بپوشید. اینطور در محیط کار بیشتر جلوه خواهید کرد.

  – به چشم بیایید:

پوشیدن لباس های راحتی هنگام کار، بیشتر به این منظور بوده است که کارمندان در هنگام انجام کارها احساس راحتی کنند؛ اما این مسئله تا حدودی ایجاد مشکل کرده است. دیگر وقتش رسیده است که پوشیدن شلوار جین را کنار گذاشته و کمی موقرتر و رسمی تر در محل کار لباس بپوشید تا همیشه بین همکارانتان به چشم بیایید!

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب